Monday, June 17, 2024
44.0°F

State high school baseball tournaments

| May 16, 2021 1:10 AM

STATE HIGH SCHOOL BASEBALL TOURNAMENTS

Times PDT

5A

At Wolfe Field, Caldwell

Thursday

Game 1 — Idaho Falls (23-4) vs. Mountain View (18-10), 9 a.m.

Game 2 — Timberline (21-3) vs. Kuna (13-13), noon

Game 3 — Coeur d'Alene (14-9) vs. Rocky Mountain (21-5), 3 p.m.

Game 4 — Highland (18-10) vs. Eagle (19-6), 6 p.m.

Friday

Game 5 — Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 9 a.m. (loser out)

Game 6 — Loser Game 3 vs. Loser Game 4, noon (loser out)

Game 7 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3 p.m. (semifinal)

Game 8 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6 p.m. (semifinal)

Saturday

Consolation championship

Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 9 a.m.

Third-place game

Loser Game 7 vs. Loser Game 8, noon

Championship game

Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 4 p.m.

4A

At Skip Walker Field, Twin Falls

Thursday

Game 1 — Columbia (13-11) vs. Pocatello (13-10-2), 9 a.m.

Game 2 — Canyon Ridge (17-8) vs. Ridgevue (15-10), noon

Game 3 — Bishop Kelly (19-5) vs. Sandpoint (18-8), 3 p.m.

Game 4 — Twin Falls (20-6) vs. Bonneville (14-12), 6 p.m.

Friday

Game 5 — Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 9 a.m. (loser out)

Game 6 — Loser Game 3 vs. Loser Game 4, noon (loser out)

Game 7 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3 p.m. (semifinal)

Game 8 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6 p.m. (semifinal)

Saturday

Consolation championship

Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 9 a.m.

Third-place game

Loser Game 7 vs. Loser Game 8, noon

Championship game

Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 3 p.m.

3A

At Fruitland High

Thursday

Game 1 — South Fremont (19-6) vs. Fruitland (17-9), 9 a.m.

Game 2 — Bonners Ferry (15-8) vs. Snake River (13-12), noon

Game 3 — Marsh Valley (24-0) vs. Weiser (21-7), 3 p.m.

Game 4 — Homedale (16-10) vs. Kimberly (18-3-1), 6 p.m.

Friday

Game 5 — Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 9 a.m. (loser out)

Game 6 — Loser Game 3 vs. Loser Game 4, noon (loser out)

Game 7 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3 p.m. (semifinal)

Game 8 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6 p.m. (semifinal)

Saturday

Consolation championship

Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 9 a.m.

Third-place game

Loser Game 7 vs. Loser Game 8, noon

Championship game

Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 3 p.m.

2A

At Halliwell Park, Pocatello

Thursday

Game 1 — Firth (15-6) vs. Declo (14-4), 9 a.m.

Game 2 — Nampa Christian (23-0) vs. 5B/6B, 11:30 a.m.

Game 3 — Grangeville (21-4) vs. Melba (14-8), 2:30 p.m.

Game 4 — Malad (19-3) vs. Orofino (14-7), 5

Friday

Game 5 — Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 9 a.m. (loser out)

Game 6 — Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 11:30 a.m. (loser out)

Game 7 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 2:30 p.m. (semifinal)

Game 8 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 5 p.m. (semifinal)

Saturday

Consolation championship

Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 8 a.m.

Third-place game

Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 10:30 a.m.

Championship game

Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 1 p.m.