Soccer, basketball, bowling and more
SELECT SOCCER
Thorns 05 Girls Red: The Thorns beat the Spokane Sounders 05G Shale 2-0 on Dec. 2, on goals by Sam Beamis and Gabi Henckle.
Timbers North 06 Boys Red: The Timbers traveled to the Seattle area this past weekend. The first game the Timbers won 1-0 against Snohomish United B06 Black. Connor Jump had the goal with an assist from Kai Delio. The second game against Seattle United Samba C ended in a tie 3-3. Connor Jump had 2 goals and Ben Hannigan-Luther had 1 goal for the Timbers. Braden Latscha was in goal for both games.
COEUR d’ALENE RECREATION
Basketball
4TH GIRLS DIVISION
Crickets Restaurant – Finley Larson and Finley Wright 2.
Magnuson McHugh – Chaysee Umhoefer 4, Isabella Long and Taylor Wilcox 2.
Mountain West Bank – Taylor Paul 4 and Brianna Haugen 2.
Landmark Storage – Kendall Molina and Abby Moreland 4, Jullian Riley 2.
Crickets Restaurant – Finley Wright 8, Ava Wright 6, Finley Larson 4, Avery Whaley 2.
Ironman Foundation – Addy Johnson 2, Layla Pearson 1.
Magnuson McHugh – Chaysee Umhoefer 6, Taylor Wilcox 4, Kaitlyn Law, Olivia Oss, Kalin McCarthy, and Kelsey Potts 2.
Landmark Storage – Kendall Molina 4.
5TH GIRLS DIVISION
Schaffers Towing – Maddy Matous 8, Camile Paterson 6, Aurora Lederman, Trinity Paschke, and Keyleigh Anaya 2.
Hagadone Directories – Kyrsten Moore and Piper Hamilton 4 Lyric Fink and Madelyn Banks 2.
Ironman Foundation – Greta Nace 8, Emily Moore 4, Crystal Magera and Chloe Crowley 2.
Cannon Hill Industries – Kamryn Braga and Lucy Smith 2.
Schaffers Towing – Camile Paterson and Hera Vulles 2.
Ironman Foundation – Greta Nace 14, Chloe Crowley 4.
6th-8th GIRLS DIVISION
Papa Murphys – Claire Thorpe 4, Sarah Russell and Kara-Elise Grossman 2.
Our Town – Athena Reynolds and Savannah Lujan 4, Lanie Carter 2.
Cd’A Eagles Aerie – Kate Siers 11, Sandiin Shebala, Macie Chapple, and Scarlett Fisher 2, Ava Whiteside 1.
Young Construction – Laythia Warner 18, Ava Nordberg and Reeve Richner 2.
Our Town – Athena Reynolds 10, Lucy Chappell , Lani Carter, and Skyler Breeding 8.
CD’A Eagles Aerie – Kate Siers, Sandiin Shebala, and Ava Whiteside 2.
3RD BOYS DIVISION
Comacks Floor Coverings – Holden Carpenter 12, Axel Roberts 8, Hunter Patzer and Xavier Wiglesworth 2.
Integrated Personnel – Elijah Boerner 4, Keanen Boggio, Jacob Abernathy, and Jonah Lauri 2.
4TH BOYS DIVISION
Ironman Foundation – Brandon Brown 3, Gage Marmon 2.
Hagadone Directories – Christian Toews 8, Alex Siegler 3, Raif Goode and Ty Ball 2.
Quick Caliber Designs – James Guy 4, Tristen Schabell and Luke Edgehouse 2.
A.C.I. – John Groat 4, James Farley 3, Cameron Asher, Luke Lannen, Evan Huss, Makai Sailazar, Grant Heinrichs 2.
CDA Paving – Todd Lindemer 8, Noah Perkins, Gavin Gordon, and Rio Walsh 4, Atticus Tweedy 2.
McDonalds – Kado Miller 6.
Thorco – Dayne Powers 10, Quinn Murrell 5, Daniel Fritz 4.
Ironman Foundation – Brandon Brown 6, Ian Sadler and Gage Marmon 2.
North Idaho Eye Institute – Parker Gittel 2.
A.C.I. – Cameron Asher and John Groat 8, James Farley 6.
Quick Caliber Designs – Cooper Adams, Wyatt Knott, Tristan Schabell 4, Sean Bradley 2.
Cd’A Paving – Gavin Gordon and Noah Perkins 4, Todd Lindemer 3, Noah Childress 2.
McDonalds – Kado Miller 8, Keegan Bailey, Rylan Silva, and Maddox Day 2.
Hagadone Directories – Izayah Churchhill 4, and Ty Ball 2.
5TH BOYS DIVISION
Ironman Foundation – Connor Johnson 4, Matthew Samms and Jake Dollar 2, Henry Earnest 1.
Idaho Forest Group – Cody Schreiber 8, Ryan Salsbury 6, Sawyer Henley and Luka Joksimovic 2.
Cannon Hill Industries – Wyatt Hutchins 4, Wade Peterson, Damien Hober, Raegan Herbig, and Owen Brancheau 2.
Lake City Rental – Jackson Reiswig 6, Alex Pulsipher and Christian Enns 2.
North Idaho Eye Institute – Luc Buckland and KC Boeck 6, Chevy Sharp 4, Kayden Klimek 2.
CDA Press – Sean Farrar 8, Kaius Lukey 7.
The Wellness Bar – Karter Engebretsen and Taegan Williams 4, Andrew McGaughey, Kash Bitterle, Phillip Heinrichs, Knox Keogh 2, Landon Capaul 1.
North Idaho Eye Institute – K.C. Boeck 6, Kayden Klimek, Luc Buckland, Chevy Sharp 2.
CDA Press – Sean Farrar 6, Kaius Lukey 4, Cruz McCormick and Zack Parich 2.
Lake City Rental – Jackson Reiswig 6, Landon Adams, Sean Hutchinson, Isaiah Rendon, Benjamin Radka 2.
Cannon Hill Industries – Jeremiah Viafranco 3, Wade Peterson 2.
Ironman Foundation – Colton Slife 7, Connor Johnson 4, Brody Wickham 3, Matthew Samms and Henry Earnest 2.
6TH BOYS DIVISION
Davinci Stone – Kayden Worley 8, Walker Hawn and Gezus Lasarte 4.
Ironman Foundation – Wesley Adams 7, Brady Duce and Dayton Fletcher 4, Ethan Peak 2.
Cd’A Eagles Aerie – Kaiden Schaffer 11, Allen Kibler 4, Jaxon Pearcy 3, Carter Delport, Maverick Zeman, Ethan Stach, and Brandon Byrd 2.
Hagadone Directories – Sean Cehr, Kadon Sakae, and Sawyer Anderson 8, Tucker Ackerman 4, Reeves Bowles and Jameson Sanders 2.
7TH BOYS DIVISION
Hagadone Directories – Gabriel Schabell 10, Grayam Poteet 6, Maxwell Riley 5, Ben Roth 4, Daniel Vincent and Grayson Kammarcal 2, Gavin Duvall 1.
Ironman Foundation – Cooper Yake 8, Dylan Grubar 7, Caleb Wright and Jarrett Dennis 4, Nathan Pulsipher 3, Nicholas Ohmes 2.
St. Josephs Ear, Nose, & Throat – Landon Burmeister 10, Tysen Gersdorf 9, Ethan Hardy 8, Carson Crandall 6, Elliot Hardy 2.
Cannon Hill Industries – Cade Shannon 7, Elias Colston, Pierce Eller, and Carter Siers 2.
8TH BOYS DIVISION
Cannon Hill Industries – Trenton Anderson 11, Wyatt Johnson and Tyson Karlinsey 7, William Shephard 5, Owen Markham, Aiden Stidman, and Owen Karlinsey 2.
Steel Structures – Sotiros Karis 11, Hunter Martin 8, Zeb Blattstein 4, Simon Gage and Collin Moore 2.
Appleway Chiropractic – Bradn Arrieta 12, James Monroy 11, Jake Dannenberg and Tyler Norce 10, Dominic Schabell 6, Aiden Stewart 5, Aiden Rice 2, Lash Laker 1.
Steel Structures – Simon Gage 8, Jace Eastlick 7, Jack Westray and Hunter Martin 2, Luukas Sarborough 1.
POST FALLS PARKS AND RECREATION
Basketball
TINY HOOPSTERS
Dec. 7
7 Day Dental Smiles: Deklan Clizer 2 points, Davis Hartley 4 points.
Auto Credit Sales: Parker DeGraaff 4 points, Austin Groom 10 points, Evin McDowell 6 points, Nolan Steinbach 4 points.
Big Mountain Accounting & Taxes: No scores reported.
Cannon Hill Industries Inc: Jace Carver 8 points, Jack Hagenbarth 2 points, Spencer Kaelberer 2 points.
H&R Block: Gannon Chisholm 6 points, Quinn Colhoff 2 points, Thomas Davis 10 points, Lexi Deschamps 4 points, Akyra Valadez 2 points.
Hagadone Directories: Charlotte Coontz 2 points, Cooper Norris 2 points, Austin Realmuto 8 points, Quorra Rives 2 points.
Heritage Health: Kristyn Brady 2 points, Nyla Cornett 4 points, Packton Ham 4 points, Jesse Martin 2 points, Mason McPeak 2 points.
Kootenai Animal Hospital: Dominic Bechel 14 points, Jasper Kruger 2 points, Owen Norris 6 points.
Little Smiles Pediatric Dentistry: Maxwell Curtis 2 points, Jace Moser 4 points, Faith Parker 2 points.
McDonald’s (Black): Ryker Archer 2 points, Kylar Nelson 2 points, Sadie Swanstrom 8 points.
McDonald’s (Red): Kolby Daniels 4 points, Cora Lau 4 points, Isaiah Thompson 12 points.
Post Falls Brewing: Maxx Busso 4 points, Brayden Drapeau 20 points, Sloane Stokes 6 points.
HAYDEN RECREATION AND COMMUNITY SERVICES
Basketball
Dec. 7
PRE K-K
Andy’s Heating and Cooling: Blake Walton 4 pts, Waylon Gardner 2 pts
Elite Sports & Ortho PT: Cason Bishop 10 pts, Liam Cheevers 4 pts, Emma Robertson 2 pts
Fred’s Plumbing: Bronson Bligh 4 pts, Patrick Songster 8 pts
Hayden Vision Source: No Stats Available
Lakeside Pediatrics: No Stats Available
Lancaster Market: No Stats Available
Little Smiles Pediatric Dentistry: Kamden Vick 6 pts
McDonald’s: Elise Rasor 12 pts, Bodhi Koepl 6 pts,
Saturday Night, Inc.: Kase Ralston 12 pts, Evan Fortune 4 pts.
Squeaky’s Car Wash: Easton Bateman 6 pts, Brody Mittelstadt 2 pts.
1st-2nd Grade Girls
Andy’s Heating and Cooling: Mary Cole 6 pts, Quinn Paulson 18 pts, Rylan Gardner 2 pts, Layne Whiteman 8 pts, Maddie Boettcher 4 pts
Dr. Dance Dentistry for Kids: Avree Bowman 14 pts, June Calderwood 12 pts
Daft Badger Brewing: Oakleigh Wagner 4 pts, Devyn Wassink 6 pts.
Inland NW Foot+ Ankle: Brooklyn Caywood 8 pts, Brightyn Gatten 10 pts, Teagan Phenicie 4 pts, Swayzie Thompson 20 pts.
Jump For Joy: Rilynn Arrison 8 pts, Brynley Hillyard 14 pts, Brileigh Limberg 12 pts, Olivia Christensen 2 pts.
Lancaster Market: Emery Talbot 6 pts, Tristynn Jones 2 pts, Sloan Walker 4 pts.
Super 1 Foods: Kinsey Kiefer 4 pts, Mickinley Anderson 2 pts, Peyton Barclift 18 pts, Cassie Chaffin 2 pts.
Willamette Valley Bank: Brylee Brown 6 pts, Evelyn Harrison 4 pts, Kinsley Wallis 8 pts
1st-2nd Grade Boys
Andy’s Heating and Cooling: No Stats Available
Fred’s Plumbing: Cameron Carver 10 pts, Michael McLaren 2 pts, Mac Peters 12 pts, Liam Rettmann 14 pts.
Hayden Vision Source: Lucas Antonich 4 pts, Henry Bowlby 2 pts, Garrett Rediger 2 pts, Micah Brumbach 6 pts, Chase Reed 2 pts
Jump For Joy: Elias Dahlin 4 pts, Emery McKee 12 pts, Sawyer Smith 14 pts, Peter Wilde 4 pts, Cody Burrill 2 pts.
Lakeside Pediatrics: Jax Baldwin 2 pts, Trent Gustin 2 pts, Austin Perkins 14 pts, Theodore Serticchio 6 pts, Drew Siegford 12 pts
Little Smiles Pediatric Dentistry: Levi Drake 6 pts, Jacek Kaplan 8 pts, Parker Plaisted 12 pts, Emmett Starkey 4 pts, Alexander Mendenhall 4 pts.
Living CDA Property Group: No Stats Available
McDonald’s: Keaton Knoll 20 pts, Brycen Lenz 12 pts, Markus Hedlund 6 pts
Mountain Power Construction: Tanner McCorrmick 6 pts, Otto Parson 8 pts, Ezra Pike 2 pts, Lund Richards 8 pts
NASCO: Mason Fantozzi 20 pts, Kolby Johnson 6 pts, Cooper Nusser 4 pts
Saturday Night, Inc.: Mason Brodin 14 pts, Camden Glindeman 22 pts, Levi Pooler 4 pts, Safa Riadh II 4 pts, Dayton Bissett 2 pts.
Super 1 Foods: Brayden Burt 12 pts, Van Leggat 2 pts, Aiden Padilla 2 pts
BOWLING
Sunset Bowling Center
PeeWees
High Game Boys: Braidin Marsh - 54; Chevy Testa - 52
High Game Girls: Tori Graff - 75; Lucy Goss - 53
Bantams
High Game Boys: Hunter McComb - 56; Mason Shuburg - 53; Evan Shuburg - 25
High Game Girls: Rosy Gallegos - 64; Addison Herberly - 60; Chloe McCliggott - 37
Preps
High Game Boys: Brandon Gallegos - 138; Brayden Martinez - 138; Braydon Gadberry - 43
High Game Girls: Ruby Goodknight - 102; Lexi Goss - 100; Kaleigh Wand - 82
Juniors
High Game Boys: Wyatt Grunwald - 289; Aaron Hast - 214; TJ Scott - 204
High Game Girls: Bayli Lindeke - 221; Violet Hammond - 169; Sophia Graff -111
High School
High Game Boys: Wyatt Grunwald - 224; TJ Scott - 221; Caleb Kearl - 210
High Game Girls: Daphnee Hammond - 161; Emma Wery - 115; Savannah Butler - 114
Other 200 Games: TJ Scott - 212 & 202; Bently Goss - 200
600+ Series: TJ Scott - 635; Wyatt Grunwald - 615
Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. Email stories and photos (in .jpg format) to sports@cdapress.com.
Information: 664-8176, Ext. 2019