Monday, May 20, 2024
54.0°F

STATE 3A, 2A GOLF: Lakeside's Jones second, Genesis Prep boys third in 2A at Circling Raven

| May 15, 2024 1:25 AM

2A

WORLEY — Lakeside senior Beau Jones finished runner-up at the state 2A boys tournament on his home course Tuesday, finishing with a 9-over-par 153 for 36 holes at Circling Raven Golf Club.

Priest River’s Palmer Coleman won the state title with a 7-over 151.

St. Maries senior Seth Swallows, who was fourth as a junior at Sage Lakes Golf Course in Idaho Falls, lost a playoff for third place and finished fourth with a 155. 

Genesis Prep sophomore Byron Hammett finished eighth with a 162, leading the Jaguars to a third-place finish. The Jaguar boys finished fourth in 2023.

"Beau is an outstanding golfer who has improved his golf game over the past four years," Lakeside coach Jess Arthur said. "From his sixth-place finish at last year's state to this year's second-place finish is a testament of his hard work and dedication to the game of golf."

Compass Charter of Meridian won the boys team title with a 691.

Genesis Prep senior Chiara Lehman finished eighth with a 91-94—185.

Ambrose’s Ashley Von Behren won the girls title with a 151, leading the Archers of Meridian to their a second straight team championship. 


BOYS

At Circling Raven Golf Club, Worley

Par 72

TEAM SCORES — 1, Compass Charter 347-344—691. 2, Declo 355-351—706. 3, Genesis Prep 359-355—714. 4, Nampa Christian 368-358—726. 5, Kellogg 369-365—734. 6, Grace 370-370—740. 7, Aberdeen 374-374—748. 8, Sun Valley Community School 384-386—770. 9, St. Maries 383-388—771. 10, Cole Valley Christian 394-389—783. 11, Ririe 400-384—784. 12, Ambrose 389-396—785. 13, Butte County 407-407—814. 14, North Fremont 414-427—841. 15, Oakley 432-423—855.

STATE MEDALISTS (Top 10) — 1, Palmer Coleman, Priest River, 76-75—151. 2, Beau Jones, Lakeside, 79-74—153. 3, Dylan McNeley, Rimrock, 78-77—155 (won card-off). 4, Seth Swallows, St. Maries, 81-74—155. 5, Ryan Gonzales, Nampa Christian, 80-77—157. 6, Cole Fay, Compass Charter, 80-78—158 (won card-off). 7, Axel Silcock, Declo, 83-75—158. 8, Byron Hammett, Genesis Prep, 81-81—162. 9, Alex Gailey, Declo, 83-82—165. 10, Hunter Sutton, Compass Charter, 87-83—170 (won card-off).

PRIEST RIVER — Palmer Coleman, 76-75—151.

LAKESIDE — Beau Jones, 79-74—153.

GENESIS PREP — 8, Byron Hammett, 81-81—162, T-15, Gabe Missamore, 86-91—177, T-15, Brady Rubert, 90-87—177,  T-51, Isaiah Bateman, 102-96—198, 82, Emmaus Nichols, 121-119—240.

KELLOGG — T-10, Brodie Robinson, 83-87—170, T-23, Johnny Stovern, 93-87—180, T-37, Easton Towne, 98-92—190, T-45, Boden Glindeman, 95-99—194,  77, Ben Frohlich, 122-109—231.

ST. MARIES — 4, Seth Swallows, 81-74—155, T-23, Brayden Buell, 92-88—180, 69, Grant Mills, 101-113—214, 75, Zeke Watts, 109-113—222, Allen Wise, DQ.


GIRLS

At Circling Raven Golf Club, Worley

Par 72

TEAM SCORES — 1, Ambrose 339-345—684. 2, Cole Valley Christian 337-365—7-2. 3, Grace 369-374—743. 4, Challis 424-416—840. 5, Soda Springs 432-423—855. 6, Ririe 427-433—860. 7, St. Maries 431-477—878. 8, Lapwai 445-448—893. 9, Lighthouse Christian 450-467—917. 10, Valley 465-465—930. 11, Priest River 475-499—974. 

STATE MEDALISTS (Top 10) — 1, Ashley Von Behren, Ambrose, 76-75—151. 2, Katrina Von Behren, Ambrose, 75-77—152. 3, Chloe Singpraseuth, Cole Valley Christian, 75-80—155. 4, Kamryn Mansfield, Grace, 79-77—156. 5, Caroline Caven, Cole Valley Christian, 79-82—161. 6, Ella McNicholas, Ambrose, 91-92—183. 7, Oakley Peck, Soda Springs, 91-94—185. 8, Chiara Lehman, Genesis Prep, 91-94—185. 9, Karlie Christensen, Grace, 98-89—187. 10, Bindi Frost, Challis, 94-95—189.

GENESIS PREP — 8, Chiara Lehman, 91-94—185. 

ST. MARIES — 18, Sami Sindt, 98-102—200, T-35, Jaelyn Barden, 108-114—222, T-35, Addy Crane, 110-112—222,  47, Kylie Boutilier, 115-119—234, t-54, Paige Offerman, 123-125—248.

KELLOGG — t-27, Kendra Korasick, 105-108—213, 45, Kadimay Hart, 118-114—232.

PRIEST RIVER — t-32, Pavin Coleman, 104-116—230, t-54, Paityn Yount, 122-126—248, t-57, Brooklyn Best, 126-127—253, t-57, Aleigha Jensen, 123-130—253. 

LAKESIDE — 43, Destiny Lowley, 114-115—229.

3A

Bonners Ferry's Braylyn Bayer

wins second straight title

RATHDRUM — Bonners Ferry senior Braylyn Bayer, who has signed with Weber State, won a playoff to win the state 3A girls individual championshjip at Twin Lakes Village Golf Club, her second straight title.

Bayer, who led after the first round with a 6-over-par 78, finished with an 163. Kimberly’s Ellyce Simmons shot an 80-83—163 to force a playoff, which Bayer won.

Bonners Ferry, which claimed the state title in 2021 and 2023, finished second to Kimberly — who last won in 2022.

Bonners Ferry senior Avery Bayer, who signed with Idaho State in November, was fifth with a 87-80—167.

Filer won the boys team title with a 328-338—666, with defending champion Kimberly finishing third with a 363-341—704. Homedale’s Wyatt Williams was boys individual champion, finishing with a 78-72—150.


BOYS

At Twin Lakes Village Golf Club, Rathdrum

Par 72

TEAM SCORES — 1, Filer 328-338—666. 2, Homedale 340-344—684. 3, Kimberly 363-341—704. 4, Snake River 364-345—709. 5, Sugar-Salem 359-362—721. 6 (tie), Bonners Ferry 377-372—749; Fruitland 381-368—749.

STATE MEDALISTS (Top 10) — 1, Wyatt Williams, Kimberly, 78-72—150. 2, Hudson Reinke, Filer, 74-76—150. 3, Luke Henry, Homedale, 78-83—161. 4, Bjorn Lindqist, Teton, 87-75—162. 5, Rylon Pierce, Fruitland, 86-77—163. 6, Kyler Kelly, Buhl, 81-82—163. 7, Dallan Nielson, Filer, 81-83—164. 8, Karsen Le Moyne, Filer, 81-86—167. 9, McCoy Swallow, Homedale, 77-90—167. 10, Gavin Gehmlich, Sugar-Salem, 85-84—169.

BONNERS FERRY — 13, Eli Blackmore, 86-86—172, 21, Peyton Hinthorn, 103-83—186, 35, Chago Jimenez, 93-102—195, 39, Jacob Bliss, 95-106—201, 40, Tyson Tadlock, 108-101—209.


GIRLS

At Twin Lakes Village Golf Club, Rathdrum

Par 72

TEAM SCORES — 1, Kimberly 340-338—678. 2, Bonners Ferry 399-395—794. 3, Filer 418-410—828. 4, Weiser 425-415—840. 5, Teton 449-440—889. 6, McCall-Donnelly 497-478—975. 7, Snake River 487-498—985.

STATE MEDALISTS (Top 10) —  1, Braylyn Bayer, Bonners Ferry, 78-85—163. 2, Ellyce Simmons, Kimberly, 80-83—163.  3, Ellie Stastny, Kimberly, 85-79—164. 4, Lucy Hickey, Weiser, 87-79—166. 5, Avery Bayer, Bonners Ferry, 87-80—167. 6, Alli Stastny, Kimberly, 86-81—167. 7, Tanli Le Moyne, Filer, 82-88—170. 8, Shelby Heider, Kimberly, 89-96—185. 9, Sadie Bagley, Teton, 98-95—193. 10, Ava Harper, Kimberly, 101-95—196.

BONNERS FERRY — 2, Braylyn Bayer, 78-85—163, 5, Avery Bayer, 87-80—167, 17, Noali Hiatt, 110-109—219, 28, Callie Bateman, 127-121—248, 29, Sydney Hinthorn, 124-127—251.

    MARK NELKE/Press Seth Swallows of St. Maries watches his tee shot on the 11th hole at Circling Raven Golf Club in Worley, in the final round of the state 2A golf tournament. Watching is Beau Jones, left, of Lakeside, and Palmer Coleman of Priest River.
    MARK NELKE/Press Palmer Coleman of Priest River chips on the 12th hole at Circling Raven Golf Club in Worley on Tuesday, in the final round of the state 2A golf tournament. Coleman won by two shots.