Saturday, March 02, 2024
36.0°F

Collegiate Commendations

| February 9, 2024 1:00 AM

UNIVERSITY OF ARKANSAS

Fall 2023 Chancellor's/Dean's List

Clare Dolan, Coeur d'Alene


UNIVERSITY AT BUFFALO

Fall 2023 Dean's List

Madison Fernimen, Hayden Lake


MILLIKIN UNIVERSITY

Fall 2023 Dean's List

Karl Schwarzer, Coeur d'Alene


UNIVERSITY OF IDAHO

Fall 2023 Dean's List

Athol — Ramie M. Anderson, Emilie A. Baeth-Walter, Lexy O. Howard, Josiah D. Widmayer, Connor D. Wolfe

Bayview — Wyatt J. Tindall

Cataldo — Sierra G. Keele, Joslyn E. McGregor

Coeur d'Alene — Jack D. Adams, Olivia K. Adams, Tanner J. Allen, Dalton S. Altimus, Matt T. Angelo, Matt B. Aranda, Camron L. Armstrong, Zander H. Ascher, Luke Austin, Grace I. Bailey, Carson J. Barnett, Clancy G. Bartlett, Marissa M. Bershaw, Aryeh E. Blumenfeld, Katie J. Booth, Ava L. Boyd, Ryan T. Burnside, Lilly A. Byers, Caitlyn J. Childs, Alison R. Cranney, Matias A. Crespo, Cameron C. Davey, Jefferson D. Davis, Nicholas E. Day, Carter A. Donnelly, Patrick T. Du, Griffen J. Ducote, Nathan J. Durocher, Brandon L. Eaton, Wyatt J. Emerick, Porter C. Fisher, Melanie E. Fry, Callie C. Galford, Grace M. Gardiner, Sara M. Gergen, Lily L. Givens, Mackenzie Goings, Micah J. Green, Hannah E. Griffin, Kristina J. Haldi, Aleisha D. Hander, Kyle J. Hash, Quinten J. Heaton, Andrew K. Henrikson, Kiera E. Herndon, Hunter A. Hiatt, Brandon J. Holliday, Holly A. Horrocks, Hudson T. Howard, Lydia R. Howard, Jared C. Hubbard, Lacey R. Hunt, Chad G. Huscroft, Logan S. Jeanselme, Delaney J. Jensen, Priscilla J. Jensen, Eric M. Johnson, Jared M. Johnson, Zach T. Johnson, Wilhelm J. Jostlein, Ken D. Kaufman, Hailey M. Kibler, Francine V. Koziol, Kristen A. La Bolle, Aiden J. Laponsey, Liam R. LaPonsey, Marco A. Lenhart, Alyssa R. Livingston, Tom B. Maloney, Paul C. Martin, Savannah N. Martin, Jacob M. McGaughey, Jon H. McKenzie, Toby A. Mclenon, Derek J. Mcnee, Ava M. Mendoza, Kyren B. Mesenbrink, Ana R. Moering, Michael C. Mueller, Emma E. Neary, Shane S. Neirinckx, Amber M. Nelson, Jenessa M. Norcini, Danika B. Nowak, Nikolas B. Nowak,  Ethan V. Nunley, Kai E. Ohmes, Ethan M. Olson, Matt N. Overby, Luke A. Owen, Berkley M. Owens, Mason R. Oyler, Taylor M. Peterson, Nicholas H. Pierce, Emmi J. Pollow, Bobby V. Provost, Jamie C. Provost, Wesley T. Rebeck, Spencer H. Reed, Crystal R. Roddy, Whitney M. Root, Carson J. Rueber, Charles J. Ruggiero, Marissa J. Samayoa, Dyllon J. Schofield, Mac J. Severns, Elijah J. Skurupey, Brayden A. Smart, Austin D. Smith, Emily A. Spellman, Brighton A. Spencer, Ryan M. Stephenson, Sadie F. Sundahl, Ronin S. Sutton, Terra K. Taylor, Irie G. Therrian, Joey M. Vaughan, Sam A. Verharen, Connor Waddell, Piper C. Wasson, Jonathan W. Webb, Matthew S. Weber, Nathan R. Weeks, Chyanne C. Weller, Olivia E. Wells, Mike G. Werner, Caleb R. Wessels, Kellen M. West, Jackson M. Whaley, Ashlynn G. Wild, Maxwell A. Wilderson, Matt A. Womelduff, Katrina M. Young, Conner J. Zeff

Dalton Gardens — Bella L. Blackstone, Harry D. Blackstone, Thomas C. Dittman, Alex C. Elliott, Lily R. Fletcher, Sophia N. Granger, James H. Hagman, Tre S. Jones, Tierra Lambert, Logan J. Madden, Gia J. Mazzarella

Harrison — Sage A. Moore, Kurt D. Wester

Hauser — Vanner A. Hegbloom, Garrett C. Lins, Travis K. Mobbs, Cole M. Savage, Olivia M. Staudinger

Hayden — Kelley L. Allen Lara, Rayla B. Atwood, Reid R. Bartholdt, Angelina Besze, Bridgett N. Clark, Christopher R. Clark, Stephanie K. Cord, Addy R. Deaton, Morgan M. Dixon, Delaney C. Drummond, Jacob G. Duncan, Kenzie M. Eppey, WendyAnn M. Fields, Jordan A. Gallegos, Brianna K. Gray, Emma A. Gustin, Cass A. Hall, Cooper B. Hancock, Taylor Y. Hancock, Brenna L. Hawkins, Ryland M. Hoit, Olivia M. Howell, Alyssa C. Jensen, Alicia E. Ketner, Dax R. Larsen, Destiny M. Leineweber, Carson I. McKenzie, Jared J. Meredith, Sam Meyer, Allison E. Mitchell, Jordan T. Morgan, Ari Morris, Anna K. Mroczko, Parker Overby, Demitri W. Panos, Lana K. Peterson, Kayla A. Purvis, Cody I. Russell, Katherine V. Ryssel, Caden I. Sampsel, William S. Schaal, Ashlynn N. Shanley, Avery A. Slater, Joss O. Sutich, Sophia L. Tandy, Tessa N. Tandy, Katelyn M. Taylor, Katie Venera, Derek A. Walker, Lily G. Winde, Garrett A. Wing, Riley J. Wollaston, Katelyn G. Zastrow

Kellogg — Kai N. Sedlmayer-Nardi

Kingston — Cole H. Barber, Wolfgang L. Beier, Helen Casey, Gavin C. Luna, Grant R. Turner

Osburn — Carter C. Bailey, Connor G. Denson, Chloe C. Howell, Darwin A. Porth

Pinehurst — Helen M. Kitchen

Post Falls — James Acevedo, Luke T. Adams, Amber B. Aittama, Madison B. Albaugh, Carissa R. Alexander, Kyla M. Anderson, William Auten, Wyatt J. Auten, Joscelyn A. Averette, Harrison Baker, Julian J. Blythe, Rachel Bonner, Elisa D. Brinton, Matthew E. Brisset, Pepper L. Brisset, Miles J. Butler, Mattea N. Campanella, Teagen M. Chatterton, Beatrice Cheevers, Dillan J. Childs, Kylah F. Corcoran, Andrew J. Davidson, Brandon M. Davidson, Mae E. Dawson, Ben M. Dewitt, Jack R. Dewitt, Jamie Dougall, Abram J. Elbin, Linnea Erickson, Sandy M. Faulkner, Liam J. Fish, Mya J. Gackstetter, Fred M. Garcia, Lola L. Green, Joshua M. Hall, Sarah Hauser, Joey M. Heick, Acacia R. Hildreth, Jessi G. Holte, Kennedy M. LaFountaine, Madalynn E. Lasher, Dakota R. Livingston, Taylor A. Lloyd, Alyssa C. Loftis, Julia R. Major, Kevin T. Maret, Megan A. Melton, Madalyn D. Meredith, Trevor J. Miller, Carol A. Morrison, Mario Motta, Craig J. Mueller, Paul A. Myers, Sophie G. Nungesser, Cami M. Ost, Maggie Y. Osterberg, Kathryn A. Reece, Harrison R. Reid, Leslie Richard, Kimberly Rodriguez Guzman, Brenna J. Rostron, Mark A. Slisenko, Sofia Soto Galvan, William T. Stutzman, Chase M. Sumpter, Sky A. Taylor, Kaysha B. Walton, Rikenna D. Williams

Rathdrum — Anna J. Allen, Ian C. Cluff, Lorenzo Determan, Cody T. Elmose, KJ J. Elmose, Connor J. Heim, Nathan J. Hong, Clarissa N. Hudson, Katherine H. Johnson, Ruth E. Jongeward, Melia H. LaFleur, Mary Lapushinsky, Bryce S. Lindsey, Chelsea G. Marshall, Joshua C. McKenna, Aubrey M. Mendenhall, Jace C. Navarro, Basquiat W. Nelson, Mckenzie A. Palaniuk, Karina M. Sande, Kylie Scheib, Jared T. Sherman, Alec M. Smith, Molly M. Spencer, Jesse R. Stinton, Michel R. Terry, Abby H. Thomson, Macie A. Vanmatre, Breanna K. Wargi, Natalie R. Wargi, Luke L. Weaver, Stephanie N. Wheeler, Jordan A. White, Lucas J. Williams, Tess E. Williams, Althea J. Zimmer

Smelterville — Haylee A. Potts, Erykah E. Rose, Ethan J. Tomczyk

Spirit Lake — Alex N. Bailey, Christopher A. Clary, Samantha L. Hallgren, Brad D. Hopper, Tanner M. Menti, Macayla L. Morse, Jared W. Nelson, Julian T. Zucker

Wallace — Emily S. Fritz, Sal S. O'Connell