Monday, June 27, 2022
54.0°F

State high school softball tournament schedules

| May 17, 2022 1:03 AM

Times PDT

5A

Friday’s Games

Game 1 — No. 1 seed Skyview (24-1) vs. No. 8 Highland (16-11), 9 a.m., at Lake City High

Game 2 — No. 4 Owyhee (20-7) vs. No. 5 Eagle (16-9), 11 a.m., at Lake City High

Game 3 — No. 3 Timberline (21-7) vs. No. 6 Capital (19-9), 9 a.m., at Coeur d’Alene High

Game 4 — No. 2 Coeur d’Alene (18-2) vs. No. 7 Thunder Ridge (17-9), 11 a.m., at Coeur d’Alene High

Game 5 — Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 1 p.m. (loser out), at Lake City High

Game 6 — Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m. (loser out), at Coeur d’Alene High

Game 7 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3 p.m. (winners bracket), at Lake City High

Game 8 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 3 p.m. (winners bracket), at Coeur d’Alene High

Game 9 — Winner Game 5 vs. Loser Game 8, 5 p.m. (loser out), at Lake City High

Game 10 — Winner Game 6 vs. Loser Game 7, 5 p.m. (loser out), at Coeur d’Alene High

Saturday’s Games

At Lake City High

Game 11 — Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 10 a.m. (loser fourth)

At Coeur d’Alene High

Game 12 — Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 10 a.m. (semifinal)

Game 13 — Winner Game 11 vs. Loser Game 12, noon (loser third)

Game 14 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13, 2 p.m. (championship game)

Game 15 — Winner Game 14 vs. Loser Game 14, 4 p.m. (if necessary)

4A

At Post Falls High

Friday’s Games

Game 1 — No. 1 seed Bishop Kelly (21-4) vs. No. 8 Lakeland (14-11), 9 a.m.

Game 2 — No. 4 Vallivue (18-8) vs. No. 5 Blackfoot (17-6), 11 a.m.

Game 3 — No. 3 Pocatello (17-5) vs. No. 6 Hillcrest (16-5), 9 a.m.

Game 4 — No. 2 Twin Falls (17-10) vs. No. 7 Jerome (17-7), 11 a.m.

Game 5 — Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 1 p.m. (loser out)

Game 6 — Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m. (loser out)

Game 7 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3 p.m. (winners bracket)

Game 8 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 3 p.m. (winners bracket)

Game 9 — Winner Game 5 vs. Loser Game 8, 5 p.m. (loser out)

Game 10 — Winner Game 6 vs. Loser Game 7, 5 p.m. (loser out)

Saturday’s Games

Game 11 — Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 10 a.m. (loser fourth)

Game 12 — Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 10 a.m. (semifinal)

Game 13 — Winner Game 11 vs. Loser Game 12, noon (loser third)

Game 14 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13, 2 p.m. (championship game)

Game 15 — Winner Game 14 vs. Loser Game 14, 4 p.m. (if necessary)

3A

At Buhl High

Friday’s Games

Game 1 — No. 1 seed Homedale (19-4) vs. No. 8 Kellogg (6-15), 8 a.m.

Game 2 — No. 4 Filer (21-10) vs. No. 5 Timberlake (21-4), 10 a.m.

Game 3 — No. 3 Weiser (15-9) vs. No. 6 Buhl (10-12), 8 a.m.

Game 4 — No. 2 Marsh Valley (21-6) vs. No. 7 South Fremont (14-9), 10 a.m.

Game 5 — Loser Game 1 vs. Loser Game 2, noon. (loser out)

Game 6 — Loser Game 3 vs. Loser Game 4, noon. (loser out)

Game 7 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 2 p.m. (winners bracket)

Game 8 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 2 p.m. (winners bracket)

Game 9 — Winner Game 5 vs. Loser Game 8, 4 p.m. (loser out)

Game 10 — Winner Game 6 vs. Loser Game 7, 4 p.m. (loser out)

Saturday’s Games

Game 11 — Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 9 a.m. (loser fourth)

Game 12 — Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 9 a.m. (semifinal)

Game 13 — Winner Game 11 vs. Loser Game 12, 11 a.m. (loser third)

Game 14 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13, 1 p.m. (championship game)

Game 15 — Winner Game 14 vs. Loser Game 14, 3 p.m. (if necessary)

2A

At Orofino High

Friday’s Games

Game 1 — No. 1 seed Malad (21-1) vs. No. 8 North Fremont (16-11), 9 a.m.

Game 2 — No. 4 New Plymouth (19-5) vs. No. 5 Melba (18-8), 11 a.m.

Game 3 — No. 3 St. Maries (15-3) vs. No. 6 Declo (14-7), 9 a.m.

Game 4 — No. 2 West Jefferson (17-3) vs. No. 7 Nampa Christian (14-8), 11 a.m.

Game 5 — Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 1 p.m. (loser out)

Game 6 — Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m. (loser out)

Game 7 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3 p.m. (winners bracket)

Game 8 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 3 p.m. (winners bracket)

Game 9 — Winner Game 5 vs. Loser Game 8, 5 p.m. (loser out)

Game 10 — Winner Game 6 vs. Loser Game 7, 5 p.m. (loser out)

Saturday’s Games

Game 11 — Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 10 a.m. (loser fourth)

Game 12 — Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 10 a.m. (semifinal)

Game 13 — Winner Game 11 vs. Loser Game 12, noon (loser third)

Game 14 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13, 2 p.m. (championship game)

Game 15 — Winner Game 14 vs. Loser Game 14, 4 p.m. (if necessary)

Recent Headlines