Wednesday, April 24, 2024
39.0°F

Youth Sports July 27, 2022: Registration upcoming for fall recreational leagues

| July 27, 2022 1:10 AM

COEUR d'ALENE RECREATION

FALL YOUTH SOCCER REGISTRATION

The City of Coeur d’Alene Recreation Department announces registration for youth fall soccer for all boys and girls GRADES K (or age 5) – 8th Grade. Registration will be held August 1 – 12. Registration can be done online at www.teamsideline.com/CDAID or in person at the office, which is located at 710 Mullan Ave. in the lower level of Coeur d’Alene City Hall.

The league will start in mid-September and runs through the end of October. Registration fees are $20 for Coeur d’Alene city residents and $30 for non-city residents.

YOUTH FLAG FOOTBALL

Registration for fall flag football for 2nd and 3rd graders will take place August 1-24. Practices and games begin after Labor Day. Cost is $20 for city residents and $30 for non-residents. Registration can be done online www.teamsideline.com/CDAID or in person at the office which is located at 710 Mullan Ave. in the lower level of Coeur d’Alene City Hall

Contact 769-2250 with any questions on the above activities.

REAL LIFE SPORTS

Baseball

Week 4

July 19

At The Fields at Real Life Ministries

T-Ball

Game 1 Green Speeders v. Green Giants

No Stats reported

Game 2 Blue Bullets v. Purple Tigers

Blue Bullets Hits – Jordan Bridges, Waylon Chappell, Jude Connolley, Noah Devaty, Abby Erickson, Mezzi Jensen, Stevie Turner, Samuel Mark Young

Purple Tigers Hits – Harrison Alworth, Sawyer Brown, McKenna Cypher, Ethan Cypher, Elijah Embree, Brady, Lang, Landon Link, Carden Romanosky, Vernon Whaley, Carter Whaley

Game 3 Gators v. Grey Cardinals

No Stats reported

Game 4 Red Sharks v. Orange Dragons

No Stats reported

Coach Pitch

Game 1

Orange Sluggers v. Water Dragons

Orange Sluggers –3

Water Dragons - 4

Orange Sluggers – Hits – Haven Case, Beau Cleave, Azariah Embree, Asher Johnson, Everett Kreiss, Leo Leferink, Damien Turner, Andre Turner

Water Dragons Hits – Elias Castro, Wyatt Kreiger, Deacon McBroome, Bennett McBroome, Easton Moddy, Julian Nelke, Evelyn Orbe, Owen Scaggs, Raven Woodruff, Lucas Shamion

Game 2

Green Eggs & Slam v. Silver Surfers

Green Eggs & Slam – 5

Silver Surfers - 6

Green Eggs & Slam Hits – Jameson Beierle, Landen Carhart, Treyton Crouch, Brooklyn Helmuth, Kannon Olson, Daniel Rutherfod, Aaron Sarver, Grayson Sifford, Remi Swartzengruber

Silver Surfer Hits – Charlotte Bateman, Marie Brodin, Beckham Lee, Travis Lettau, Ryan Lettau, Cole Mayfield, Sawyer Smith, Luke Squires, Graham Thurston, Landon Thurston

Game 3

Blue Thunder Sharks v. Fireballs

No Stats reported

Game 4

Cheetahs v. Green Ninjas

Cheetahs – 5

Green Ninjas - 3

Cheetahs Hits – Ridge Rurick, Elijah Lute, Cole Martin, Aria McIntosh, Cooper Norris

Green Ninjas Hits – Jameson Biddle, Micah Creighton, Ethan Denisyuk, Jenna Greensides, Brielle Lakey, Brooklyn Martin, Kylar Nelson

RATHDRUM PARKS AND RECREATION

Flag football

July 18

K–1st grade

TDS Fiber and Merlin’s Comedy Club

Jaylen Holmes (1 TD; 1 PAT), Peter Ward (2 PAT), Kash Martin (1 TD), Keegan Martin (1 TD); Kolby Daniels (1 TD), Nash Lyden (3 TD)

Elite Inspections and Rathdrum Parks and Recreation

Hunter Bradley (1 TD), Hattie Smith (1 TD), Camden Galvin (1 TD), Michael Brown (1 TD); Jaxon Dunn (1 TD), Noxon Turrell (1 TD)

2nd-3rd grade

Real Alloy and KCSEA

Jaxon Frank (3 TD), Bradley Singleton (1 PAT), Presley Finnicum (1 TD), Tripp Mcleod (1 PAT), Parker Singer (1 TD), Noah Harris (1 PAT), Joshua Steele (3 TD, 1 PAT)

Bestway Spray Services and Rathdrum Parks and Recreation

Levi Smith (2 TD), Kellen Gillespie (1 TD); Jayden Hoffman (1 TD)

The Hawks and Merlin’s Comedy Club

Lincoln Swanson (1 TD), Boston Waldo (1 TD); Easton Morris (2 TD)

July 20

K-1st grade

Merlin’s Comedy Club and Rathdrum Parks and Recreation

Nash Lyden (1 TD); Jaxon Dunn (2 TD, 1 PAT), Cameron Howard (1 TD, 1 PAT), Kolt Warren (1 TD), Waylon Finnicum (1 TD), Weston Pietroski (1 TD)

Elite Inspections and TDS Fiber

Hattie Smith (1 TD), Tanner Mcleod (1 TD), Camden Galvin (1 TD)

2nd–3rd grade

Rathdrum Parks and Recreation and KCSEA

Jayden Hoffman (2 TD); Jameson Gustafson (1 TD), Nolan Dougherty (1 TD)

The Hawks and Bestway Spray Services

Austin Fay (1 TD, 1 PAT)

4th-6th grade

Lakeland Immediate Care and Sawyer Plumbing

Easton Townsend (1 TD), Lukas Jessop (1 TD), Logan Hoyt (1 TD)

The UPS Store and Rathdrum Parks and Recreation

Ethan Galvin (2 TD), Gray Queen (1 TD); John Neff (3 TD, 2 PAT)

Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. Email stories and photos (in .jpg format) to sports@cdapress.com.

Information: 208-664-8176, Ext. 2019