Monday, June 27, 2022
66.0°F

5A, 4A REGIONAL SWIMMING: Lake City sweeps in 5A; Sandpoint girls win in 4A

| October 31, 2021 1:10 AM

5A

COEUR d'ALENE — Lake City sophomore Gabby Garasky broke meet records in the 200-yard freestyle, 100 freestyle, as well as a leg in the 400 freestyle relay at the 5A Region 1 championships at the Kroc Center on Saturday.

Lake City senior Logan Robillard broke his own records in the 200 freestyle and 500 freestyle.

The Timberwolves swept regional team titles.

The top two individuals and two relays advance to the state 5A meet next Friday and Saturday at the Boise City Aquatics Center/West YMCA.

A seeding meeting will be held today. No spectators will be allowed at state.

5A

BOYS

— meet record

(Top two individuals, two relays to state; wild cards available)

TEAM SCORES — 1, Lake City 160. 2, Coeur d'Alene 118. 3, Post Falls 112. 4, Lewiston 48.

200-yard medley relay — 1, Coeur d’Alene (Keegan Ludwig, Nicolas Patrick, Mason Groth, Isaac Thorpe), 1:46.17. 2, Lake City, 1:49.81. 3, Post Falls, 1:50.31.

200 freestyle — 1, Logan Robillard, Lake City, 1:47.71#; old, Robillard, 1:48.02, 2019.

200 individual medley — 1, Mason Groth, Coeur d’Alene, 2:05.23. 2, Nicolas Patrick, Coeur d’Alene, 2:15.35. 3, Ryder Koch, Post Falls, 2:17.37.

50 freestyle — 1, Zachary Castaneda, Lake City, 22.51#; old, Tristen Sunseri, Coeur d’Alene, 22.61, 2019. 2, Luke Mastroberardino, Lewiston, 22.76. 3, Isaac Thorpe, Coeur d’Alene, 23.24.

100 butterfly — 1, Mason Groth, Coeur d’Alene, 53.54. 2, Zach Linford, Lake City, 1:02.78. 3, Cole Cooper, Post Falls, 1:07.62.

100 freestyle — 1, Zachary Castaneda, Lake City, 49.12#; old, Tristan Sunseri, Coeur d’Alene, 49.96, 2019.

500 freestyle — 1, Logan Robillard, Lake City, 4:52.24#; old, Robillard, 4:57.14, 2019. 2, Jack Fritz, Lake City, 5:11.58. 3, Steven Griffith, Lake City, 5:14.83.

200 freestyle relay — 1, Lake City (Christian Castaneda, Zachary Castaneda, Steven Griffith, Logan Robillard), 1:35.61#; old, Lake City, 1:37.75, 2018. 2, Post Falls, 1:36.42. 3, Lewiston, 1:40.75.

100 backstroke — 1, Ben Linford, Lake City, 57.86. 2, Luke Mastroberardinio, Lewiston, 58.04. 3, Keegan Ludwig, Coeur d’Alene, 1:06.26.

100 breaststroke — 1, Nicolas Patrick, Coeur d’Alene, 1:05.18. 2, Ryder Koch, Post Falls, 1:06.57. 3, Jack Fritz, Lake City, 1:07.91.

400 freestyle relay — 1, Lake City (Ben Linford, Steven Griffith, Zachary Castaneda, Logan Robillard), 3:26.43#; old, Lake City, 3:28.40, 2019. 2, Coeur d’Alene, 3:31.07. 3, Post Falls, 4:18.46.

GIRLS

— meet record

TEAM SCORES — 1, Lake City 393. 2, Coeur d'Alene 241. 3, Post Falls 167. 4, Lewiston 85.

(Top two individuals, two relays to state; wild cards available)

200-yard medley relay — 1, Lake City (Riley Taylor, Trista Slife, Demi Blaylock, Julia Pierce), 1:52:54#; old, Lake City, 1:54.51, 2018. 2, Coeur d’Alene, 2:01.48. 3, Lewiston, 2:15.70.

200 freestyle — 1, Gabby Garasky, Lake City, 1:57.61#; old Toriana Wilson, Lake City, 1:59.74, 2018.

200 individual medley — 1, Riley Taylor, Lake City, 2:10.87#; old, Micah Sharples, Post Falls, 2:16.15, 2019. 2, Trista Slife, Lake City, 2:17.71. 3, Eden Stephens, Coeur d’Alene, 2:29.96.

50 freestyle — 1, Julia Pierce, Lake City, 25.09. 2, Kaleigh Goetz, Coeur d’Alene, 26.11. 3, Grace Qualman, Lewiston, 26.24.

100 butterfly — 1, Demi Blaylock, 1:03.28. 2, Ada Christensen, Lake City, 1:05.71. 3, Jasmine Mielke, Lake City, 1:06.40.

100 freestyle — 1, Gabby Garasky, Lake City, 53.64#; old, Julia Pierce, Lake City, 55.61, 2019. 2, Julia Pierce, Lake City, 54.41. 3, Emma Fritz, Lake City, 56.08.

500 freestyle — 1, Pema Anain, Lake City, 5:29.52. 2, Joslyn Dimitri, Coeur d’Alene, 5:55.38. 3, Alyssa Michalk, Post Falls, 5:56.10.

200 freestyle relay — 1, Lake City (Emma Fritz, Trista Slife, Demi Blaylock, Gabby Garasky), 1:43.13. 2, Coeur d’Alene, 1:48.95. 3, Post Falls, 1:52.76.

100 backstroke — 1, Riley Taylor, Lake City, 59.37#; old, Hailey Pierce, Lake City, 59.55, 2019. 2, Kaleigh Goetz, Coeur d’Alene, 1:04.74. 3, Alena Gonzalez, Coeur d’Alene, 1:05.97.

100 breaststroke — 1, Trista Slife, Lake City, 1:10.07#; old, Sara Kaitz, Lake City, 1:10.42, 2018. 2, Demi Blaylock, Lake City, 1:13.46. 3, Eden Stephens, Coeur d’Alene, 1:15.82.

400 freestyle relay — 1, Lake City (Emma Fritz, Riley Taylor, Julia Pierce, Gabby Garasky), 3:39.11#; old, Lake City, 3:46.37, 2019. 2, Coeur d’Alene, 4:00.54. 3, Post Falls, 4:13.52.

4A

MOSCOW — Sandpoint freshman Ryleigh Bamer had wins in the 100 butterfly, 50 freestyle and 400 freestyle relay to help the Bulldogs to the regional title at the University of Idaho pool.

The top tow individuals, and winning relays advance to state, with wild cards available.

4A

BOYS

TEAM SCORES — 1, Moscow 161. 2, Lakeland 134. 3, Sandpoint 111. 4, Wallace 29.

(Top two individuals, winning relay to state; wild cards available)

200-yard medley relay — 1, Moscow (Ian Schlater, Ethan Baird, Reid Johnson, Lucas Zimmer), 1:46.13. 2, Sandpoint, 1:54.61.

200 freestyle — 1, Reid Johnson, Moscow, 1:48.44. 2, Caleb Norling, Sandpoint, 1:52.01. 3, Logan Harris, Lakeland, 2:02.47.

200 individual medley — 1, Jack Grzincic, Sandpoint, 2:14.70. 2, Ian Schlater, Moscow, 2:15.03. 3, Malachi McMillian, Moscow, 2:24.40.

50 freestyle — 1, Micah Wolbrecht, Moscow, 22.05. 2, Hayden Leavitt, Sandpoint, 22.74. 3, Lucas Zimmer, Moscow, 25.50.

100 butterfly — 1, Reid Johnson, Moscow, 53.76. 2, Jack Grzincic, Sandpoint, 1:00.45. 3, Ethan Abbott, Lakeland, 1:07.74.

100 freestyle — 1, Hayden Leavitt, Sandpoint, 50.29. 2, Caleb Norling, Sandpoint, 50.33. 3, Ethan Baird, Moscow, 50.89.

500 freestyle — 1, Max Zuberbuhler, Sandpoint, 6:17.50. 2, Elijah Johnson, Moscow, 6:18.11. 3, Elijah Minix, Lakeland, 6:33.77.

200 freestyle relay — 1, Moscow (Micah Wolbrecht, Ian Schlater, Malachi McMillian, Lucas Zimmer), 1:38.14. 2, Sandpoint, 1:42.08.

100 backstroke — 1, Ian Schlater, Moscow, 58.53. 2, Ethan Baird, Moscow, 59.61. 3, Lincoln Wood, Lakeland, 1:14.82.

100 breaststroke — 1, Micah Wolbrecht, Moscow, 1:04.11. 2, Malachi McMillian, Moscow, 1:15.10. 3, Ethan Harrell, Lakeland, 1:15.37.

400 freestyle relay — 1, Moscow (Reid Johnson, Ethan Baird, Lucas Zimmer, Micah Wolbrecht), 3:31.32. 2, Sandpoint, 3:52.77.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, Sandpoint 155. 2, Lakeland 146. 3, Moscow 112. 4, Timberlake 7. 5, Wallace 5.

(Top two individuals, winning relays to state; wild cards available)

200-yard medley relay — 1, Moscow (Brenna Newlan, Megan Crossland, Mia Elliss, Hannah Hoesman), 2:06.45. 2, Sandpoint, 2:09.29.

200 freestyle — 1, Emily Ballard, Sandpoint, 2:07.38. 2, Ava de Leeuw, Sandpoint, 2:12.28. 3, Ayiana Prevost, Sandpoint, 2:12.97.

200 individual medley — 1, Megan Crossland, Moscow, 2:30.12. 2, McKinley Jensen, Sandpoint, 2:52.23. 3, Addy Hobbs, Lakeland, 2:56.25.

50 freestyle — 1, Ryleigh Bamer, Sandpoint, 26.61. 2, Sydney Garrity, Lakeland, 27.73. 3, Avery Sabatke, Lakeland, 29.21.

100 butterfly — 1, Ryleigh Bamer, Sandpoint, 1:05.75. 2, Mia Elliss, Moscow, 1:10. 3, Sarah Smith, Lakeland, 1:18.51.

100 freestyle — 1, Maren Davidson, Sandpoint, 1:04.44. 2, Maddie Hunter, Timberlake, 1:04.62. 3, Hannah Hoesman, Moscow, 1:09.06.

500 freestyle — 1, Emily Ballard, Sandpoint, 5:51.57. 2, Ava de Leeuw, Sandpoint, 5:56.51. 3, Ayiana Prevost, Sandpoint, 6:02.26.

200 freestyle relay — 1, Lakeland (Annika Olson, Sydney Garrity, Avery Sabatke, Sarah Smith), 1:52.42. 2, Sandpoint, 1:54.01.

100 backstroke — 1, Brenna Newlan, Moscow, 1:12.53. 2, Mia Elliss, Moscow, 1:12.93. 3, McKinley Jensen, Sandpoint, 1:14.37.

100 breaststroke — 1, Annika Olson, Lakeland, 1:13.23. 2, Megan Crossland, Moscow, 1:17.67. 3, Sydney Garrity, Lakeland, 1:19.10.

400 freestyle relay — 1, Sandpoint (Emily Ballard, Ava de Leeuw, Ayiana Prevost, Ryleigh Bamer), 4:01.06. 2, Lakeland, 4:41.96.

Recent Headlines