Monday, June 27, 2022
66.0°F

All-league soccer

| October 29, 2021 1:15 AM

ALL-5A INLAND EMPIRE LEAGUE

BOYS

MVP — Walker Jump, sr., Lake City

Newcomer of the Year — Connor Jump, so., Lake City

Goaltender of the Year — Kael McGowan, sr., Post Falls

Coach of the Year — Jace Kessler, Lewiston

Bryce Allred, jr., Lake City; Andon Brandt, jr., Post Falls; Evan Brinkmeier, sr., Post Falls; Isaac Fritts, jr., Coeur d’Alene; Tyler Gasper, sr., Lake City; Emmett Heiss, sr., Lewiston; Noah Janzen, sr., Lake City; Paul Kessler, sr., Lewiston; Teddy Kessler, jr., Lewiston; Evan Lowder, sr., Coeur d’Alene; Tate Novak, sr., Lake City.

GIRLS

CO-MVP — Georgia Whitehead, jr., Lake City; Elliotte Kortus, jr., Lake City

Newcomer of the Year — Kaylie Smart, fr., Coeur d’Alene

Goalkeeper of the Year — Hailey Jo Parks, sr., Lake City

Coach of the Year — Matt Ruchti, Lake City

Sophia Allen, sr., Coeur d’Alene; Taytum Curtis, sr., Lake City; Lucy Evans, sr., Lake City; Elise Frazier, jr., Coeur d’Alene; Mackenzie Goings, jr., Lake City; Kennedy Hartzell, fr., Lake City, Naomi Kessler, jr., Lewiston; Taylor Miller, so., Lake City; Trinidie Nichols, sr., Post Falls; Berkley Owens, jr., Coeur d’Alene; Myah Reitze, sr., Coeur d’Alene.

ALL-4A INLAND EMPIRE LEAGUE SOCCER

BOYS

MVP — Nolan Angell, sr., Sandpoint.

Newcomer of the Year — Henry Barnes, fr., Sandpoint.

Coach of the Year — Tanner French, Sandpoint.

Ashton Ukich, jr., Lakeland; Jacob Ukich, jr., Lakeland; Mohammad Saad, sr., Moscow; Devon Conway, sr., Moscow; Zachary Skinner, jr., Moscow; Evan Dickinson, jr., Sandpoint; Roman Jiles, jr., Sandpoint; Randy Lane, jr., Sandpoint; Lucas Ting, jr., Moscow; Keyan Strock, sr., Sandpoint; Stirling Roget, jr., Sandpoint.

GIRLS

MVP — Piper Frank, sr., Sandpoint.

Newcomer of the Year — Claire Howard, sr., Lakeland.

Coach of the Year — Conor Baranski, Sandpoint.

Kylie Williams, sr., Sandpoint; Kate McGregor, sr., Sandpoint; Aliya Strock, so., Sandpoint; Kalila Tuinstra, sr., Sandpoint; Ashlee Webster, sr., Sandpoint; Megan Poler, jr., Moscow; Araya Wood, so., Moscow; Jessika Lassen, so., Moscow; Makai Rauch, so., Moscow; Angela Lassen, sr., Moscow; Evelyn Bowie, fr., Lakeland.

3A INTERMOUNTAIN LEAGUE

BOYS

MVP — Nick Eastman, jr., Bonners Ferry.

Miles Taylor, jr., Coeur d'Alene Charter; Brandon Chavez, sr., Coeur d'Alene Charter; Treffen McCord, fr., Coeur d'Alene; Jacob Simpson, sr., Timberlake; Austin Wilson, so., Timberlake; Noah Walker, sr., Bonners Ferry; Shane Gamber, sr., Priest River; Luke Butler, jr., Priest River; Greyson Sands, jr., St. Maries; Lance Hamblin, jr., St. Maries; Connor Potratz, jr., Orofino; Jase Anderson, jr., Orofino; Collin Husted, sr., Grangeville.

GIRLS

MVP — Rebekah Hines, jr., Coeur d'Alene Charter.

Ava Shivers, sr., Coeur d'Alene Charter; Cadence Wilson, jr., Coeur d'Alene Charter; Alexa Sheppard, so., Coeur d'Alene Charter; Isabella Lucky, sr., Coeur d'Alene Charter; Kiersten Sawley, sr., Timberlake; Lucy Simpson, fr., Timberlake; Morgan Burt, sr., Bonners Ferry; Sophie Roemer, sr., Bonners Ferry; Talia Brown, sr., Grangeville; Elisheva Davis, jr., Priest River; Allison Dundas, sr., St. Maries.

Recent Headlines