Tuesday, June 28, 2022
68.0°F

Updated state high school soccer schedules

| October 23, 2021 1:00 AM

Times PDT

BOYS

5A

At Eagle High

Thursday’s Matches

Lake City 4, Lewiston 0

Boise 2, Thunder Ridge 1

Rocky Mountain 1, Borah 0

Timberline 1, Madison 0

Friday’s Matches

Thunder Ridge 6, Lewiston 1 (loser out)

Borah 2, Madison 1 (loser out)

Boise 1, Lake City 0 (semifinal)

Timberline 0, Rocky Mountain 0, Timberlake wins 5-3 on penalty kicks (semifinal)

Saturday’s Matches

Consolation championship

No. 4 Thunder Ridge (13-5-1) vs. No. 7 Madison (11-7-2), 9 a.m.

Third-place match

No. 1 Lake City (18-1-1) vs. Rocky Mountain (12-5-3), 11 a.m.

Championship match

No. 5 Boise (14-2-4) vs. Timberlake (17-1-2), 1 p.m.

4A

At Brothers Park, Caldwell

Thursday’s Matches

Jerome 3, Blackfoot 0

Bishop Kelly 2, Caldwell 1

Sandpoint 4, Canyon Ridge 0

Hillcrest 4, Preston 0

Friday’s Matches

Caldwell 6, Blackfoot 2 (loser out)

Canyon Ridge 4, Preston 1 (loser out)

Bishop Kelly 1, Jerome 0, OT (semifinal)

Sandpoint 3, Hillcrest 2, OT (semifinal)

Saturday’s Matches

Consolation championship

At Brothers Park, Caldwell

No. 5 Caldwell (15-4-2) vs. No. 5 Canyon Ridge (11-4-5), 9 a.m.

Third-place game

At Brothers Park, Caldwell

No. 1 Jerome (13-1-4) vs. No. 2 Hillcrest (15-3-2), noon

Championship match

At Middleton High

No. 4 Bishop Kelly (16-4-1) vs. No. 3 Sandpoint (10-4-0), 6 p.m.

3A

At Vallivue High, Caldwell

Thursday’s Matches

Kimberly 1, Sun Valley Community School 1

McCall-Donnelly 0, Coeur d’Alene Charter 0, McCall-Donnelly won 5-4 on penalty kicks

Sugar-Salem 4, Bonners Ferry 0

Teton 2, American Falls 1

Friday’s Matches

Sun Valley Community School 3, Coeur d’Alene Charter 0 (loser out)

American Falls 4, Bonners Ferry 0 (loser out)

McCall-Donnelly 2, Kimberly 1 (semifinal)

Sugar-Salem 3, Teton 2 (semifinal)

Saturday’s Matches

Consolation championship

At Vallivue High, Caldwell

No. 1 Sun Valley Community School (17-2-2) vs. No. 2 American Falls (15-3-0), 9 a.m.

Third-place match

At Vallivue High, Caldwell

No. 8 Kimberly (9-10-2) vs. No.7 Teton (10-5-0), noon

Championship match

At Middleton High

No. 5 McCall-Donnelly (13-2-0) vs. No. 3 Sugar-Salem (17-3-0), noon

GIRLS

5A

At Rocky Mountain High, Meridian

Thursday’s Matches

Highland 5, Thunder Ridge 0

Lake City 3, Timberline 2

Boise 2, Eagle 1

Rocky Mountain 3, Centennial 1

Friday’s Matches

Timberline 2, Thunder Ridge 0 (loser out)

Centennial 0, Eagle 0, Centennial won 4-2 on penalty kicks (loser out)

Lake City 1, Highland 0 (semifinal)

Boise 1, Rocky Mountain 1, Boise wins 5-3 on penalty kicks (semifinal)

Saturday’s Matches

Consolation championship

No. 5 Timberline (14-5-1) vs. No. 7 Centennial (12-8-1), 9 a.m.

Third-place match

No. 1 Highland (17-1-0) vs. Rocky Mountain (19-2-0), 11 a.m.

Championship match

No. 4 Lake City (16-2-0) vs. Boise (16-3-1), 1 p.m.

4A

At Brothers Park, Caldwell

Thursday’s Matches

Twin Falls 6, Caldwell 1

Bishop Kelly 2, Pocatello 0

Vallivue 3, Canyon Ridge 0

Skyline 3, Moscow 0

Friday’s Matches

Pocatello 4, Caldwell 0 (loser out)

Moscow 1, Canyon Ridge 0 (loser out)

Twin Falls 1, Bishop Kelly 0 (semifinal)

Vallivue 4, Skyline 2 (semifinal)

Saturday’s Matches

Consolation championship

At Brothers Park, Caldwell

No. 4 Pocatello (11-5-4) vs. No. 7 Moscow (5-9-1), 9 a.m.

Third-place match

At Brothers Park, Caldwell

No. 5 Bishop Kelly (15-5-1) vs. No. 2 Skyline (15-1-2), noon

Championship match

At Middleton High

No. 1 Twin Falls (19-1-0) vs. No. 6 Vallivue (15-5-1), 3:30 p.m.

3A

At Vallivue High, Caldwell

Thursday’s Matches

Fruitland 8, Timberlake 1

Sugar-Salem 2, Marsh Valley 1, OT

Sun Valley Community School 2, Kimberly 1, OT

Teton 0, Coeur d’Alene Charter 0, Teton wins 4-3 on penalty kicks

Friday’s Matches

Marsh Valley 7, Timberlake 0 (loser out)

Coeur d’Alene Charter 3, Kimberly 1 (loser out)

Fruitland 7, Sugar-Salem 1 (semifinal)

Sun Valley Community School 2, Teton 1, OT (semifinal)

Saturday’s Matches

Consolation championship

At Vallivue High, Caldwell

No. 4 Marsh Valley (14-3-2) vs. No. 2 Coeur d’Alene Charter (17-2-0), 9 a.m.

Third-place match

At Vallivue High, Caldwell

No. 5 Sugar-Salem (13-5-2) vs. No. 7 Teton (9-6-2), noon

Championship match

At Middleton High

No. 1 Fruitland (18-0-1) vs. No. 6 Sun Valley Community School (17-4-0), 9 a.m.

Recent Headlines