Tuesday, June 28, 2022
68.0°F

STATE HIGH SCHOOL SOCCER TOURNAMENT SCHEDULES

| October 18, 2021 1:05 AM

STATE HIGH SCHOOL SOCCER TOURNAMENTS

Times PDT

BOYS

At Eagle High

5A

Thursday’s Matches

Match 1 — No. 1 Lake City (17-0-1) vs. No. 8 Lewiston (8-8-0), 8 a.m.

Match 2 — No. 4 Thunder Ridge (12-4-1) vs. No. 5 Boise (12-2-4), 10 a.m.

Match 3 — No. 3 Borah (14-2-2) vs. No. 6 Rocky Mountain (11-4-3), noon

Match 4 — No. 2 Timberline (15-1-2) vs. No. 7 Madison (10-6-2), 2 p.m.

Friday’s Matches

Match 5 — Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 8 a.m. (loser out)

Match 6 — Loser Match 3 vs. Loser Match 4, 10 a.m. (loser out)

Match 7 — Winner Match 1 vs. Winner Match 2, noon (semifinal)

Match 8 — Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 2 p.m. (semifinal)

Saturday’s Matches

Consolation championship

Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 9 a.m.

Third-place match

Loser Match 7 vs. Loser Match 8, 11 a.m.

Championship match

Winner Match 7 vs. Winner Match 8, 1 p.m.

4A

At Brothers Park, Caldwell

Thursday’s Matches

Match 1 — No. 1 Jerome (12-0-4) vs. No. 8 Blackfoot (6-5-4), 10 a.m.

Match 2 — No. 4 Bishop Kelly (14-4-1) vs. No. 5 Caldwell (14-3-2), 10 a.m.

Match 3 — No. 3 Sandpoint (8-4-0) vs. No. 6 Canyon Ridge (10-3-5), 12:30 p.m.

Match 4 — No. 2 Hillcrest (14-2-2) vs. No. 7 Preston (10-6-2), 12:30 p.m.

Friday’s Matches

Match 5 — Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 10 a.m. (loser out)

Match 6 — Loser Match 3 vs. Loser Match 4, 10 a.m. (loser out)

Match 7 — Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 12:30 p.m. (semifinal)

Match 8 — Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 12:30 p.m. (semifinal)

Saturday’s Matches

Consolation championship

At Brothers Park, Caldwell

Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 9 a.m.

Third-place game

At Brothers Park, Caldwell

Loser Match 7 vs. Loser Match 8, noon

Championship match

At Middleton High

Winner Match 7 vs. Winner Match 8, 6 p.m.

3A

At Vallivue High, Caldwell

Thursday’s Matches

Match 1 — No. 1 Sun Valley Community School (16-1-2) vs. No. 8 Kimberly (8-9-2), 10 a.m.

Match 2 — No. 4 Coeur d'Alene Charter (12-2-2) vs. No. 5 McCall-Donnelly (11-2-0), 10 a.m.

Match 3 — No. 3 Sugar-Salem (15-3-0) vs. No. 6 Bonners Ferry (11-3-4), 12:30 p.m.

Match 4 — No. 2 American Falls (14-2-0) vs. No. 7 Teton (9-4-0), 12:30 p.m.

Friday’s Matches

Match 5 — Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 10 a.m. (loser out)

Match 6 — Loser Match 3 vs. Loser Match 4, 10 a.m. (loser out)

Match 7 — Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 12:30 p.m. (semifinal)

Match 8 — Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 12:30 p.m. (semifinal)

Saturday’s Matches

Consolation championship

At Vallivue High, Caldwell

Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 9 a.m.

Third-place match

At Vallivue High, Caldwell

Loser Match 7 vs. Loser Match 8, noon

Championship match

At Middleton High

Winner Match 7 vs. Winner Match 8, noon

GIRLS

5A

At Rocky Mountain High, Meridian

Thursday’s Matches

Match 1 — No. 1 Highland (16-0-0) vs. No. 8 Thunder Ridge (9-6-3), 8 a.m.

Match 2 — No. 4 Lake City (14-2-0) vs. No. 5 Timberline (13-4-1), 10 a.m.

Match 3 — No. 3 Boise (14-3-1) vs. No. 6 Eagle (11-7-2), noon

Match 4 — No. 2 Rocky Mountain (18-1-0) vs. No. 7 Centennial (11-7-1), 2 p.m.

Friday’s Matches

Match 5 — Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 8 a.m. (loser out)

Match 6 — Loser Match 3 vs. Loser Match 4, 10 a.m. (loser out)

Match 7 — Winner Match 1 vs. Winner Match 2, noon (semifinals)

Match 8 — Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 2 p.m. (semifinals)

Saturday’s Matches

Consolation championship

Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 9 a.m.

Third-place match

Loser Match 7 vs. Loser Match 8, 11 a.m.

Championship match

Winner Match 7 vs. Winner Match 8, 1 p.m.

4A

At Brothers Park, Caldwell

Thursday’s Matches

Match 1 — No. 1 Twin Falls (17-1-0) vs. No. 8 Caldwell (8-10-2), 10 a.m.

Match 2 — No. 4 Pocatello (10-4-4) vs. No. 5 Bishop Kelly (14-4-1), 10 a.m.

Match 3 — No. 3 Canyon Ridge (14-3-1) vs. No. 6 Vallivue (13-5-1), 12:30 p.m.

Match 4 — No. 2 Skyline (14-0-2) vs. No. 7 Moscow (4-8-1), 12:30 p.m.

Friday’s Matches

Match 5 — Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 10 a.m. (loser out)

Match 6 — Loser Match 3 vs. Loser Match 4, 10 a.m. (loser out)

Match 7 — Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 12:30 p.m. (semifinal)

Match 8 — Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 12:30 p.m. (semifinal)

Saturday’s Matches

Consolation championship

At Brothers Park, Caldwell

Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 9 a.m.

Third-place match

At Brothers Park, Caldwell

Loser Match 7 vs. Loser Match 8, noon

Championship match

At Middleton High

Winner Match 7 vs. Winner Match 8, 3:30 p.m.

3A

At Vallivue High, Caldwell

Thursday’s Matches

Match 1 — No. 1 Fruitland (16-0-1) vs. No. 8 Timberlake (11-5-0), 10 a.m.

Match 2 — No. 4 Marsh Valley (13-2-2) vs. No. 5 Sugar-Salem (12-4-2), 10 a.m.

Match 3 — No. 3 Kimberly (16-1-2) vs. No. 6 Sun Valley Community School (15-4-0), 12:30 p.m.

Match 4 — No. 2 Coeur d'Alene Charter (16-1-0) vs. No. 7 Teton (8-5-2), 12:30 p.m.

Friday’s Matches

Match 5 — Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 10 a.m. (loser out)

Match 6 — Loser Match 3 vs. Loser Match 4, 10 a.m. (loser out)

Match 7 — Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 12:30 p.m. (semifinal)

Match 8 — Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 12:30 p.m. (semifinal)

Saturday’s Matches

Consolation championship

At Vallivue High, Caldwell

Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 9 a.m.

Third-place match

At Vallivue High, Caldwell

Loser Match 7 vs. Loser Match 8, noon

Championship match

At Middleton High

Winner Match 7 vs. Winner Match 8, 9 a.m.

Recent Headlines