Sunday, June 26, 2022
54.0°F

PREP ROUNDUP: Peters runs to victory in Lewiston

| October 10, 2021 1:10 AM

• CROSS COUNTRY

LEWISTON — Post Falls junior Annastasia Peters won the girls race at the Inland Empire Challenge, finishing in 16 minutes, 53 seconds at the Lewis-Clark State course at the Lewiston Orchards.

Coeur d’Alene Charter McKenna Kozeluh finished runner-up in 18:00.

Junior Ara Clark finished fifth in 18:34 for Sandpoint, which claimed the girls team title.

Lake City senior Maximillian Bazler was the top local boys finisher, taking 11th in 15:57.

Sandpoint’s boys finished third in the team scoring.

Matt Thomas of Blackfoot won the boys race in 15:02.

BOYS

TEAM SCORES — 1, Bishop Kelly 32. 2, Blackfoot 44. 3, Sandpoint 105. 4, Moscow 118. 5, Lewiston 139. 6, Logos 213. 7, Lake City 238. 8, Post Falls 247. 9, Asotin 251. 10, Timberlake 286. 11, Coeur d’Alene Charter 309. 12, Columbia 331. 13, Northwest Christian 349. 14, Bonners Ferry 368. 15, Lakeland 409. 16, Garfield-Palouse 429. 17, Troy 457.

WINNERS, LOCALS IN TOP 20 — 1, Matt Thomas, Blackfoot, 15:02. 11, Maximilian Bazler, Lake City, 15:57. 12, Ben Ricks, Sandpoint, 16:01. 13, Nathan Roche, Sandpoint, 16:03. 14, Gavin Calkins, Post Falls, 16:04. 19, Logan Davis, Cd’A Charter, 16:17. 20, Slate Fragaso, Sandpoint, 16:18.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, Sandpoint 74. 2, Blackfoot 89. 3, Logos 96. 4, Bishop Kelly 97. 5, Moscow 136. 6, Lewiston 143. 7, Lake City 145. 8, Coeur d’Alene Charter 223. 9, Garfield-Palouse 239. 10, Bonners Ferry 259. 11, Timberlake 283. 12, Clearwater Valley-Kamiah 311.

WINNERS, LOCALS IN TOP 20 — 1, Annastasia Peters, Post Falls, 16:53. 2, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 18:00. 3, Kaylynn Misner, Post Falls, 18:31. 4, Clara Stephens, Lake City, 18:32. 5, Ara Clark, Sandpoint, 18:34. 7, Megan Oulman, Sandpoint, 18:58. 9, Alahna Lien, Post Falls, 19:02. 11, MacKenzie Suhy-Gregorie, Sandpoint, 19:11. 13, Hazel Kunkel, Lake City, 19:22. 15, Payton Betz, Sandpoint, 19:43.

• VOLLEYBALL

Lake City d.

Lewiston

COEUR d’ALENE — Hanah Stoddard had 22 kills, six digs and three blocks for the Timberwolves in a 25-17, 26-24, 25-15 sweep of the Bengals in an Inland Empire League on Saturday at Lake City High.

Nellie Reese had eight kills, 19 assists and four aces, Allie Bowman eight digs and Ella Hosfeld eight digs and four kills for Lake City (14-4, 4-4 IEL), which travels to Lakeland to conclude the regular season on Tuesday.

NICS-Genesis Prep

• SWIMMING

Lake City sweeps in duals

with Post Falls, Moscow

COEUR d’ALENE — Lake City senior Julia Pierce had individual wins in the 50- freestyle and 100-yard freestyle, as well a winning leg of the 200 and 400 freestyle relay in a dual meet with Moscow and Post Falls at the Kroc Center.

Lake City senior Logan Robillard won in the 50 freestyle, 500 freestyle and 400 freestyle relay.

Lake City returns to competition at the University of Idaho pool on Oct. 23.

Post Falls competes against Coeur d’Alene next Saturday at the Kroc Center.

BOYS

DUAL SCORES — Moscow 147, Post Falls 107; Lake City 150, Post Falls 105; Moscow 127, Lake City 126.

200-yard medley relay — 1, Moscow (Ethan Baird, Micah Wolbrecht, Reid Johnson, Ian Schlater), 1:43.51. 2, Lake City, 1:47.55. 3, Post Falls, 1:57.03.

200 freestyle — 1, Steven Griffith, Lake City, 1:58.37. 2, Ethan Baird, Moscow, 2:11.18. 3, Luke Zimmer, Moscow, 2:14.06.

200 individual medley — 1, Micah Wolbrecht, Moscow, 2:09.73. 2, Reid Johnson, Moscow, 2:14.28. 3, Zach Linford, Lake City, 2:26.33.

50 freestyle — 1, Logan Robillard, Lake City, 22.91. 2, Dylan Rieben, Post Falls, 23.95. 3, Ryder Koch, Post Falls, 25.10.

100 butterfly — 1, Reid Johnson, Moscow, 54.59. 2, Zachary Castaneda, Lake City, 57.96. 3, Zach Linford, Lake City, 1:04.48.

100 freestyle — 1, Ethan Baird, Moscow, 52.20. 2, Dylan Rieben, Post Falls, 52.77. 3, Ben Linford, Lake City, 55.52.

500 freestyle — 1, Logan Robillard, Lake City, 4:56.56. 2, Ian Schlater, Moscow, 5:43.95. 3, Jonas Malone, Post Falls, 6:56.96.

200 freestyle relay — 1, Moscow (Reid Johnson, Micah Wolbrecht, Ethan Baird, Luke Zimmer), 1:33.60. 2, Post Falls, 1:40.28. 3, Lake City, 1:43.23.

100 backstroke — 1, Ben Linford, Lake City, 58.30. 2, Ian Schlater, Moscow, 1:00.04. 3, Zachary Castaneda, Lake City, 1:02.21.

100 breaststroke — 1, Micah Wolbrecht, Moscow, 1:05.91. 2, Jack Fritz, Lake City, 1:13.36. 3, Malachi McMillan, Moscow, 1:20.67.

400 freestyle relay — 1, Lake City (Christian Castaneda, Ben Linford, Zachary Castaneda, Logan Robillard), 3:33.48. 2, Moscow, 4:05.19. 3, Lake City, 4:14.07.

GIRLS

DUAL SCORES — Post Falls 146, Moscow 88; Lake City 183, Post Falls 81; Lake City 187, Moscow 54.

200-yard medley relay — 1, Lake City (Riley Taylor, Trista Slife, Piper Colbert, Julia Pierce), 1:56.16. 2, Lake City, 2:09.43. 3, Moscow, 2:11.45.

200 freestyle — 1, Pema Anain, Lake City, 2:07.95. 2, Alyssa Michalk, Post Falls, 2:10.72. 3, Camryn Carr, Lake City, 2:15.97.

200 individual medley — 1, Riley Taylor, Lake City, 2:14.21. 2, Demi Blaylock, Lake City, 2:25.16. 3, Jasmine Mielke, Lake City, 2:36.35.

50 freestyle — 1, Julia Pierce, Lake City, 25.43. 2, Trista Slife, Lake City, 26.66. 3, Emma Fritz, Lake City, 26.76.

100 butterfly — 1, Demi Blaylock, Lake City, 1:03.23. 2, Ada Christensen, Lake City, 1:07.02. 3, Marina Papush, Post Falls, 1:16.35.

100 freestyle — 1, Julia Pierce, Lake City, 56.18. 2, Emma Fritz, Lake City, 57.80.3, 3, Camryn Carr, Lake City, 1:02.11.

500 freestyle — 1, Pema Anain, Lake City, 5:41.96. 2, Alyssa Michalk, Post Falls, 6:01.58. 3, Clara Strow, Lake City, 6:11.19.

200 freestyle relay — 1, Lake City (Piper Colbert, Trista Slife, Demi Blaylock, Emma Fritz), 1:46.93. 2, Lake City, 1:53.12. 3, Post Falls, 1:54.14.

100 backstroke — 1, Riley Taylor, Lake City, 1:02.04. 2, Ada Christensen, Lake City, 1:09.07. 3, Madilyn Barlow, Post Falls, 1:11.37.

Recent Headlines