Youth Sports March 17, 2021
BOWLING
Sunset Bowling Center
Pepsi Regionals
March 13
U8 Boys: 1st - Hunter McComb; 2nd - Cedar Johnson; 3rd - Gage Kilpatrick
Points Over Average: Cedar Johnson
U10 Girls: 1st - Phoenix Post; 2nd - Rosy Gallegos; 3rd - Jaci Lewis
Points Over Average: Abby Kuespert
U10 Boys: 1st - Colton Kerman; 2nd - Conner Banks; 3rd - Kenton Still
Points Over Average: Colton Kerman
U12 Girls: 1st - Aubree Lawrence; 2nd - Payton Andre-Way; 3rd - Drew Hammond
Points Over Average: (tie) Payton Andre-Way and Drew Hammond
U12 Boys: 1st - Christopher Smith; 2nd - Jacob Louis; 3rd - Brandon Gallegos
Points Over Average: Christopher Smith
U15 Girls: 1st - Addison Mueller; 2nd - Kalelyn Moylan; Katie Dewey
Points Over Average: Allianz Rider
U15 Boys: 1st - Joey Louis; 2nd - Gezus LaSarte; Donny Shaw
Points Over Average: Gezus LaSarte
U18 Girls: 1st - Bayli Lindeke; Rachel Rose; 3rd - Brianna Blamires
Points Over Average: Tannis Iversen
U18 Boys: 1st - Calvin Ruffner; Caleb Kearl; TJ Scott
Points Over Average: Calvin Ruffner
HAYDEN RECREATION
Basketball
March 13
PRE K-K
Fred's Plumbing: Kacen Lohmiller-12 points, Gavin Smith-6 points
Hayden Vision Source: Audrey Parkinson- 8 points, Sawyer Minert-10 points
Lakeside Pediatrics: Noah Northcutt-2 points, Nika Walker-2 points, Britney Wright-6 points
Little Smiles Pediatric Dentistry: Wryder Shannon-10 points
Saturday Night Inc.: Thor Morris-4 points; Kynslee Sanchez-6 points; Maxxon Morrison-10 points
Super 1 Foods: Hudson Teuscher-2 points
Tactical Detailers- Micah Looyenga-2 points
Wiremen Electric LLC: Jeremie Figueroa-8 points; James Harrington-4 points; Sam Kothe-8 points
1st/2nd Girls
Custom Drywall: Mary Kate Doee-2 points, Sophie Fortin-2 points; Adelynn Johnson-6 points; Elise Rasor-4 points; Sloan Walker-6 points
Hayden Vision Source: No Stats Available
Saturday Night Inc: Brylee Brown-8 points; Cassie Chaffin-12 points; Findley McLain-6 Points
Squeaky's Carwash: Kyal Carlson-24 points; Kamryn Gadberry-2 points; Kinsey Kiefer-12 points; Emery Talbot-8 points
Super 1 Foods: Kylie Anderson-8 points; McKinley Anderson-4 points; Rylan Gardner-14 points; Phoebe Leggat-2 points; Landry Williams-4 points
Willamette Valley Bank: Lilli Alderman-2 points, Kambry Brouse-6 points; Kinsley Wallis-12 points
1st/2nd Boys
CDA Family Dentistry: Levi Drake-16 points; Parker Singer-10 points; Mitt Larson-10 points; Ryder Pacheco-2 points
DA Davidson: Henry Bowlby-22 points; Jaxson Giovanelli-6 points, Kase Ralston-18 points; Lucas Antonich-14 points; Colton Rediger-2 points
Fred's Plumbing: Sawyer Kucherry-4 points; Micah Brumbach-18 points; Brycen Lenz-4 points; Chase Reed-6 points
Lakeside Pediatrics: Caleb Smith-6 points; Beckham Wise-16 points
Lancaster Market: Koen Lohmiller-2 points, Waylon Gardner-8 points
Little Smiles Pediatric Dentistry: Carson Busch-12 points; Fenix Field-2 points; Bodhi Koepl-8 points
Living CDA Realty Group: Daxton Waugh-14 points, Bronson Bligh-10 points; Isaiah Robles-4 points; Parker Kramer-6 points; Rowan Hammons-18 points, Luke Hall-4 points
Master's Fence & Custom Iron Works: Fisher Hite-2 points; Bridger Gatten-4 points; Cody Burrill-18 points; Cameron Tosi-12 points; Sawyer Smith-16 points; Drew Siegford-14 points
McDonald's: JP Moewring-2 points; Micah Mayer-2 points; Nolan Bode-8 points; Landry Peterson-24 points
PK Hill Fine Art Inc.: Isaiah Looyenga-4 points; Ryley Brown-6 points; Blake Walton-4 points; Carter Hojem-4 points; Jackson Peterson-2 points
Saturday Night Inc.: Emery McKee-12 points; Hudson Sozzoni-6 points; Ezra Pike-8 points
Zip's Drive-In: Cameron Carver-12 points; Trenton Engle-18 points
COEUR d'ALENE RECREATION
Basketball
3RD/4th GIRLS DIVISION
NORTHWEST FOOT & ANKLE – Kelby Lively 10, Brooklyn Caywood, Millie Cushman and Halley Ewing 4, Swayzie Thompson and Hailey Bowmer 2.
JAMMS FROZEN YOGURT – Taylor Gustin, Margarita McCormick, and Taylor Armstrong all 2 points.
YOUNG CONSTRUCTION – Eva Berzoza 8, Aralynn Abrahamson 6.
IRONMAN FOUNDATION – Kendalyn Bowlby and Payton Brennan 4, Loretta Blattstein and Millie Price, 2.
JAMMS FROZEN YOGURT – Brightyn Gatten 7.
YOUNG CONSTRUCTION – Pepper Paisley 8, Aralynn Abrahamson 4, Lillian Martin 2.
NORTHWEST FOOT & ANKLE – Millie Cushman, Swayze Thompson, and Hailey Bowmer 4, Kelby Lively 2.
IRONMAN FOUNDATION – Kendalyn Bowlby 4 and Payton Brennan 2.
3rd BOYS DIVISION
INTEGRATED PERSONNEL – Bryce Lively 10, Kaison Marks 4.
CANNON HILL INDUSTRIES – Mason Munoz 7, Hunter Stach 6, Sy Montague 4, Karter Ihli Monton and Justin Henry 2.
DORIAN PHOTOGRAPHY – Cole Hancock 2 and Hunter Schwieters 1.
JTO ELECTRIC – Logan Capaul 10, Jaxon Dewitt 8, Mason Poole 6, Wyatt Cremer 4, Vincent Pratt 2.
CANNON HILL INDUSTRIES – Sy Montague 8, Mason Munoz 6, Justin Henry and Karter Ihli Monton 4, Hunter Stach and Ben Smith 2.
DORIAN PHOTOGRAPHY – Cole Hancock 4, Hunter Schwieters and Brycen Lenz 2.
JTO ELECTRIC – Logan Capaul 10, Wyatt Cremer 6, Mason Pole 5, Jaxon Dewitt and Vincent Pratt 2.
INTEGRATED PERSONNEL – Bryce Lively 4, Jayce Johnstun, Mason Harster, and Kaison Marks 2.
CANNON HILL INDUSTRIES – Karter Ihli Monton 6, Justin Henry 4.
JTO ELECTRIC – Logan Capaul 10, Jaxon Dewitt 4, Vincent Pratt 2.
DORIAN PHOTOGRAPHY – Archer Harris 4, Hunter Schwieters, Cole Hancock, and Brycen Lenz 2.
INTEGRATED PERSONNEL – Jayce Johnstun 8, Mason Harster 4, Kaison Marks, Owen Munhall, Aiden Padilla, Bryce Lively 2.
4TH BOYS DIVISION
INTECHTEL – Asher Barajas 4, Carter Tjensvoll 2.
DORIAN PHOTOGRAPHY – Brayden Williams 6, Asher Rouse and Caleb Hemingway 2, Jack Kreis 1.
THORCO – Ryder Quinn and Hudson Rasor 6, Grady Hicks 4, Colton Bligh 4.
INTECHTEL – Asher Barajas 2, and Bryson Wallace 1.
THORCO – Hudson Rasor and Grady Hicks 7, Ryder Quinn 3, Colton Bligh, Patrick Ellison, Devon Flores 2.
CARPET WAREHOUSE – Sawyer Deck 6, Sam Weymouth 4, Sam Perschau 2.
INTECHTEL – Asher Barajas 10, Caleb Brumbach 4, Bryson Wallace, Carter Tjensvoll and Finn Scarborough 2.
CARPET WAREHOUSE – Sam Weymouth 2.
GYMNASTICS
Avant Coeur Gymnastics
At Under the Big Top meet
Nampa
Level 2
AB Lorion took 6th on Bars with a 8.200, 4th on Beam with a 9.000, 4th on Floor with a 9.050 and 6th All Around with a 34.900
Delynn Chatfield had a high of 8.550 on Vault and took 6th on Beam with a 8.700
Nellie Behunin took 5th on Vault with a 9.200
Paisley Moore took 7th on Beam with a 8.500
Level 3
Sydney Traub took 3rd on Bars with a 8.950, tied for 5th on Beam with a 8.750, took 3rd on Floor with a 8.800 and 4th All Around with a 35.450
Kaylee Flodin tied for 7th on Vault with a 9.100, took 5th on Floor with a 8.225 and took 6th All Around with a 33.275
Evelynn Prescott had a high of 9.050 on Vault and a high of 8.025 on Beam
Level 4
Mila Behunin took 5th on Vault with a 8.850 and had a high of 9.075 on Beam
Quinn Howard took 6th on Bars with a 8.625 and 4th on Beam with a 9.500
Issoria Austin had a high of 8.500 on Vault and a high of 8.525 on Beam
Summer Nelson tied for 5th on Beam with a 9.250 and took 7th All Around with a 34.475
Olivia Hynes took 2nd on Vault with a 8.700 and had a high of 8.275 on Beam
CC Miller had a high of 8.150 on Beam
Lexie Gersdorf took 2nd on Bars with a 9.425, tied for 5th on Beam with a 9.475 and took 5th All Around with a 36.275
Jadyn Jell took 4th on Bars with a 9.050 and had a high of 8.550 on Floor
Level 6
Sophia Elwell took 4th on Vault with a 8.725, 3rd on Bars with a 8.700, 2nd on Beam with a 9.325 and 3rd All Around with a 35.625
Georgia Carr took 4th on Bars with a 8.550, 5th on Beam with a 9.150 and 5th All Around with a 34.900
Callista Petticolas tied for 3rd on Vault with a 8.950 and had a high of 8.725 on Floor
Avery Hammons took 2nd on Vault with a 9.225, tied for 3rd on Bars with a 9.100, took 5th on Beam with a 9.300, 1st on Floor with a 9.400 and 2nd All Around with a 37.025
Addyson Prescott took 6th on Bars with a 9.025, 2nd on Beam with a 9.425 and 5th All Around with a 36.075
Piper St John took 2nd on Bars with a 9.175 and had a high of 9.100 on Floor
Kyler Champion had a high of 8.800 on Vault and a high of 8.850 on Floor
Claire Traub tied for 6th on Beam with a 9.325 and tied for 6th on Floor with a 9.300
Level 7
Brynlynn Kelly took 6th on Vault with a 8.875, had a high of 9.300 on Bars and a high of 9.400 on Floor
Kennedy Phillips had a high of 9.025 on Bars and a high of 9.225 on Floor
Kayce George had a high of 9.050 on Bars and a high of 8.975 on Floor
Neve Christensen had a high of 8.850 on Bars and a high of 8.575 on Beam
Level 8
Vivi Crain tied for 7th on Bars with a 9.450, had a high of 9.200 on Floor and took 6th All Around with a 36.600
McKell Chatfield had a high of 8.900 on Vault and took 4th on Beam with a 9.175
Jazzy Quagliana took 4th on Bars with a 9.100 and 4th on Beam with a 8.525
Level 9
Lavi Crain had a high of 8.650 on Vault and a high of 8.500 on Floor
Level 10
Sam Snow had a high of 8.550 on Vault and a high of 8.350 on Bars
Madalyn McCormick had a high of 8.750 on Vault and a high of 8.650 on Floor
Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. Email stories and photos (in .jpg format) to sports@cdapress.com.
Information: 664-8176, Ext. 2019