Sunday, January 16, 2022
14.0°F

Youth Sports Dec. 8, 2021

| December 8, 2021 1:05 AM

RATHDRUM PARKS AND RECREATION

Basketball

Kindergarten Basketball

Les Schwab Tires – Red & Les Schwab Tires Yellow

Benjamin Lenhard (2), Hattie Smith (6)

Les Schwab Ties – Blue & Les Schwab Tires Purple

Jordy Lang (2), Kolby Rice (2)

1st Grade Basketball

Lakeland Immediate Care – Green & Lakeland Immediate Care – Gold

Ellie Davis (2), Tripp Mcleod (8), Bradley Singleton (2), Taysom Hayden (8)

Lakeland Immediate Care – Red & Lakeland Immediate Care – Gray

Guster Stevens (4), Skylar Sullivan (2), Annabelle Harms (12), Mackenzie Cook (2), Brooklynn Peed (6), Beau Zinn (16)

2nd Grade Basketball – Girls

Super 1 Foods – White & Super 1 Foods – Red

Alexis Flory (6), Kinsley Spurway (4), Emry Badders (2), Ivy Finaly (4), Gentry Gorham (6),

Rilynn Caplinger (2), Lola Asker (2)

2nd Grade Basketball – Boys

Super 1 Foods – Blue & Super 1 Foods – Orange

Jackson Tayson (6), Lane Churchill (4), Nolan Bullington (4), Kellen Gillespie (2), Javier Perez (2)

Super 1 Foods – Green & Super 1 Foods – Black

Jaxon Burkholder (12), Logan Strong (4), Levi Smith (2), Sawyer Crateau (12), Talon Higgins (4)

Super 1 Foods – White & Super 1 Foods – Red

Cameron Duran (2), Connor Tuskan (8), Ryan Ward (2), Carter Woodcock (6), Quinn Bradford (4), Kamden Phelps (4), Zaiden Miller (2), Jade Stoddard (2), Hudson Hess (2)

3rd – 4th Grade Boys Basketball

Rathdrum Parks & Recreation & Heritage Health

Lincoln Babb (10), Hawke Warren (2), Kash Warren (3), Noah Badger (1), Emeric Bullington (6), Issac Greene (2), Max Vogan (2)

Young Construction Group & Northwest Tire Worx

Henry Vallieres (4), Dustin Shively (8), Gunner Frank (6), Micah Terzulli (1), Cole Crocker (2)

Elite Inspections & Rathdrum Parks & Recreation

Max Chase (4), Andrew Cash Crateau (16), Erik Hallas (2)

Young Construction Group & The Zags

Henry Vallieres (2), John Charles Gibson (2), Brody Puzio (6), Micah Terzulli (4), Cole Crocker (8), Ryhs Gibbar (2), Easton Hutchison (2)

Northwest Tire Worx & Heritage Health

Brogan Reynolds (1), Royce Alvarado (4), Emeric Bullington (2), Tekoa Dobbs (2), Ezra Bretveld (6)

3rd – 4th Grade Girls Basketball

Northwest Tire Worx & Heritage Health

Shaylee Brotherton (2), Lahna Brooks (2), Anabelle Barnhouse (2), Gabriella Barnhouse (2), Leighton Loder (4), Eve Pack (6)

Slices of Sweet & Sassy & Rathdrum Parks & Recreation

Addison Bennett (4), Ella Weaver (8), Jayda Comer (6), Lucille West (2)

COEUR d'ALENE RECREATION

Boys, girls basketball leagues: The Coeur d’Alene Recreation Department will register Dec. 13-Jan. 5 for the kindergarten, first- and second-grade boys and girls basketball leagues.

The program is set to begin around the third week in January and run through mid-March. Cost is $30 for city residents and $35 for non-city residents.

Registration is at the Coeur d’Alene City Hall, Recreation Department, 710 Mullan Ave., or online at cdaid.org/recreation. Scholarships are available at the Coeur d'Alene Recreation Department office.

Boys and girls will play in separate leagues.

Kids are placed on teams by school. No requests are taken.

Games and practices are scheduled Monday–Thursday evenings and Saturdays.

8-foot baskets and a junior-sized basketball are used.

Coaches and team sponsors are also being sought.

Basketball

3rd Grade Boys

Idaho Forest Group 14 – Integrated Personnel 14.

Idaho Forest – Cannon Siers 14.

Integrated – Nathious Moffitt 6, Maverick Sargent 4, Blake Parkinson and Brycen Lenz 2.

Lifestyle Physical Therapy 20 – Cannon Hill Industries 8

Lifestyle – Zeph Wilson 6, Henry McKinley, Jase McClennan and Cannon Randklev 4, Ryker White 2.

Cannon Hill – Jack Green 4, Ryley Brown and Emmitt Johnson 2.

Idaho Forest Group 16 – Young Construction 8

Idaho Forest – Archer Herndon 8, Cannon Siers 4, Nabahe Shebala and Finn Whitaker 2.

Young – Brady Galllagher 4, Mitt Larson and Micah Mayer 2.

Integrated Personnel 12 – A.C.I. 8

Integrated – Nathious Moffitt 4, Blake Parkinson, Jacob Briner, Brycen Lenz 2.

A.C.I. – Colin Schreiber 8.

Lifestyle Physical Therapy 18 - Cornerstone 16

Lifestyle – Zeph Wilson 6, Cannon Randklev 4, Connor Hayes, Henry McKinley, Angelo Brown, Gunnar Noble 2.

Cornerstone – Mac Roberts 6, Kellen Larson and Brody Brennan 4, Sander Bundy 2.

Idaho Forest Group 8 – A.C.I. 8

A.C.I. – Cameron Hanner 4, Easton Henderson and Koa Fenter 2.

Idaho Forest – Finn Whitaker 4, Archer Herndon and Connor Siers 2.

Lifestyle Physical Therapy 12 – Idaho Forest Group 8.

Lifestyle – Zeph Wilson and Kian Fray-Seabolt 4, Cohen Stewart and Ryker White 2.

Idaho Forest – Archer Herndon and Cannon Siers 4.

4th Grade Boys

JTO Electric 22 – Young Construction 18

JTO – Mason Poole 8, Logan Capaul 6, Wyatt Cremer 4, Jaxon Dewitt and Emmett Kernkamp 2.

Young – Mason Munoz and Bryce Lively 6, Mason Harster, Nyjah Viafranco, Skyler Schnetter 2.

Young Construction 6 – Landmark Storage 4.

Young – Bryce Lively 4, Mason Munoz 2.

Landmark – Henry Mendenhall 4.

Knudtsen Chevrolet 12 – Intechtel 4.

Knudtsen – William Stimpson, Colton Rehard, Easton Willow, Hunter Stach, Blake Cline, Griffyn Whipple 2.

Intechtel – Ben Smith and Hunter Schwieters 2.

JTO Electric 25 – Young Construction 12

JTO – Mason Poole 11, Nolan Herbig 8, Jaxon Dewitt 2.

Young – Nyjah Viafranco 8, Timothy Greene 4.

5th Grade Boys

Thorco 21 - Idaho Forest Group 20

Thorco – Elijah Boerner 10, Brayden Williams 4, Asher Rouse 3, Nathaiel Babak and Dawson Kohler 2.

Idaho Forest – Asher Barajas 10, Carter Tjensvoll 8, Max Lopez 2.

Carpet Warehouse 16 – Cd’A Press 8

Carpet Warehouse – Sam Weymouth 6, Sawyer Deck and Damon Mysse 4, Louie Kitchen 2.

Cd’A Press – Will Gillies 4, Colt Schlotthauer and Preston Lind 2.

6th-8th Grade Boys

Ironman Foundation 30 – Idaho Forest Group 27

Ironman – Taegan Williams 7, Collin Simon 6, Karter Engebretsen 5, Brayden Dresser and Logan Parkinson 4, Micaiah Huggins-Vedder and Wyatt Sanders 2.

Idaho Forest Group - Hayden Adams 8, Cooper Adams 7, Brady Duce 6, JP Hersey 4, Evan Huss 2.

Cannon Hill Industries 44 – Hagadone Directories 24

Cannon Hill – Vincent LaPresta 33, Caden Ruis 5, Philip Heinrichs 4, Cason Espinoza 2.

Hagadone – Liam Alderman 10, Gordon Hunt 6, Titan Leard 4, Isaiah Whiteside and Alex Pulsipher 2.

3rd Grade Girls

A.C.I. 24 – Jamms 16

A.C.I. – Jasmine Ball 12, Brynn Chavolla 8, Paige Harwood and Maelianna Lapresta 2.

Jamms – Kelly Smidt 8, Avery Vandenbark 4, Hadley Yake and Halah Thorell 2.

McDonalds 20 – Ironman Foundation 18

MCdONALDS – Mya Sheppard 12, Marisol Estes 4, Avyn Nordhagen and Nora Snyder 2.

Ironman – Brighton Cline 14, Rylee Baumgardner 4.

McDonalds 18 – A.C.I. 12

McDonalds – Aspen Ackerman 10, Avyn Nordhagen and Nora Snyder 4, Faith Schultz 2.

A.C.I. – Brynn Chavolla 8, Jasmine Ball and Maelianna Lapresta 2.

Jamms 14 – Ironman Foundation 2

Jamms – Cassie Chaffin 6, Hadley Yake and Avery Vandenbark 4.

Ironman – Brighton Cline 2.

4th Grade Girls

Cannon Hill Industries 14 – Dorian Photography 6

Cannon Hill – Loretta Blattstein 6, Jerzey Franks 4, Avery Tierney and Joelle Weymouth 2.

Dorian – Bailey Brookshire, Adalyn Adams 2.

CHUBBS 17 – Papa Murphys 14

Chubbs – Mia Fletcher 8, Juliette Jerkins 7, Lillian Martin 2.

Papa – Haylee Purcell 6, Hailey Bowmer 4, Taylor Gustin and Taysha Smith 2.

Papa Murphys 8 - Cannon Hill Industries 4

Papa – Haylee Purcell 4, Margarita McCormick and Taylor Armstrong 2.

Cannon Hill – Jerzey Franks 4.

CHUBBS 18 – Dorian Photography 12.

Chubbs – Lillian Martin 12, Autumn Hauser 4, Abrielle Park 2.

Dorian – June Calderwood 6, Savanna Barron 2.

5th Grade Girls

Hagadone Directories 16 – Integrated Personnel 12

Hagadone – Kylie Schnetter 8, Emmy Parris 4, Charlotte Hober and Amerie Biaggi 2.

Integrated Personnel – Kyeleigh Anaya and Eva Berzoza 4, Piper Harwood 3, Avery Halland 2.

Cd’A Press 22 – Hagadone Directories 16.

Press – McKenna Wilson 14 – Kelby Lively 8

Hagadone – Amerie Biaggi 8, Charlotte Hober 4, Madeline O’Dowd and Rita Waldvogel 2.`

Hagadone Directories 14 – Integrated Personnel 10

Hagadone – Kylie Schnetter 8 and Amerie Biaggi 6.

Integrated – Eva Berzoza 6 and Piper Harwood 4.

Cd’A Press 12 – Integrated Personnel 12

Press – McKenna Wilson and Kelby Lively 4, Victorie James and Molly Jensen 2.

Integrated – Avery Halland and Autumn Booth 4, Eva Berzoza 2.

Hagadone Directories 22 – Integrated Personnel 12

Hagadone – Amerie Biaggi 8, Charlotte Hober and Kylie Schnetter 4, Millie Meyer, Madeline O’Dowd, and Rita Waldvogel 2.

Integrated – Avery Halland 6, Eva Berzoza 4, Seviah Estes 2.

6th–8th Grade Girls

Dorian Photography 20 – Dorian Photography 12

Dorian Red – Veronica Farley 16, Adira Cadwallader and Kensie Walsh 2.

Dorian Black – Chloe Brookshire 6, Kelsi Calderwood 4 and Samantha Sewchok 2.

Dorian Photography Black 17 – Cd’A Family Dentistry 12.

Dorian Black – Keyleigh Anaya 8, Chloe Cline 6, Macie Chapple 2, Samantha Sewchok 1.

Cd’A Family Dentistry – Lyla Jensen 10, Jersey Larson 2.

BOWLING

Sunset Bowling Center

PeeWees

High Scratch Game Girls: Evony Hastings - 71, Mila Butherus - 18

Bantams:

High Scratch Game Boys: Chevy Testa - 56, Luke Barkl - 33

High Scratch Game Girls: Tori Graff - 61, Stasi Jepson - 45, Scarlett Goss - 38

Preps:

High Scratch Game Boys: Hunter McComb - 127, Karson Howell - 97

High Scratch Game Girls: Rosy Gallegos - 148, Chloe McCliggott - 80, Monroe Nelson

Juniors:

High Scratch Game Boys: Tyler Clarke - 256, Zaiden Hunter - 235, Carter Hilliard - 218

High Scratch Game Girls: Bayli Lindeke - 243, Quin Graff - 172, Daphnee Hammond - 169

Other 200 Games: Caleb Kearl 215 & 201

HAYDEN RECREATION AND COMMUNITY EVENTS

Basketball

Dec. 4

PRE K-K

Andy's Heating & Cooling: Jeb Montgomery- 2 points; Sophie Sneck- 2 points

DNA Electric & Fabrication: Cooper Corbeill- 10 points; Cameron Howard- 4 points; Cameron Nelson- 4 points

Fred's Plumbing- No stats available

Hayden Vision Source: Michael Brown- 6 points; Finley Mandel- 4 points; Henry Mandel- 8 points

Lakeside Pediatrics: Tayan Wright- 2 points

Master's Fence Company & Custom Iron Works: Mason Gallagher- 18 points; Estes Hartley- 2 points; Krew Steenstra- 2 points

Perfection Carpet Cleaning: No stats available

Saturday Night Inc.: No stats available

Wake Media: Maxxon Morrison- 4 points

Willamette Valley Bank: Jaxon Dunn- 6 points

1st/2nd Girls

Custom Drywall: Adelyn Johnson- 2 points; Olivia Peterson- 4 points; Elise Rasor- 14 points

Little Smiles Pediatric Dentistry: Maddie Drake- 2 points; Emma Robertson- 10 points; Kynslee Sanchez- 6 points; Isabelle Thomson- 4 points; Berkley Walker- 2 points

Selkirk Construction: Kendall Fierro- 6 points; Peyton Jett- 12 points; Allison Legg- 6 points; Lucy Zimmerman- 6 points

Squeaky's Carwash: Kambry Brouse- 4 points; Davy Hicks- 2 points; Audrey Parkinson- 6 points

Super 1 Foods: Parker Barclift- 2 points

Timberline Adventures: Quinn Burrill- 2 points; Olive Buttars- 4 points; Findley McLain- 14 points; Sophie Fortin- 6 points; Reagan Husby- 6 points

1st/2nd Boys

Andy's Heating & Cooling: Russell Bennett- 2 points; Bosten Douglas- 4 points; Cooper Stotz- 8 points; Kyler Strailman- 6 points; Silas Tolson- 4 points

Dr. Dance Dentistry for Kids: Carter Dance- 2 points; Noah Harris- 4 points; Owen Irwin- 4 points; Isaiah Luster- 4 points

Elite Physical Therapy- Cason Bishop- 10 points; Chesnut Torin- 2 points; Daniel Jacobs- 2 points; Hudson Sozzoni- 10 points

Lancaster Market: Lucas Atkins- 2 points; Aiden Barton- 2 points; Peyton Nelson- 10 points; Parker Singer- 22 points; Blake Walton- 10 points

Little Smiles Pediatric Dentistry: Jasper Chase- 2 points; Ben Gaby- 8 points; Lincoln Wiley- 2 points

Master's Fence Company & Custom Ironworks: Jack Beucler- 2 points; Bridger Gatten- 6 points; Jack Harrison- 4 points; Davie Hartley- 2 points; Kaden Sneck- 4 points

McDonald's: Bronson De Oro- 2 points; Trent Fierro- 4 points; Packton Ham- 4 points; Jeremiah Moering- 6 points

North of No Where: Boss Gustafson- 6 points; Jackson Pate- 2 points; Kash Tucker- 8 points

Saturday Night Inc.: Waylon Gardner- 6 points; Reese Johnson- 2 points; Jacob Priddy- 6 points; Kase Ralston- 8 points; Hudson Weaver- 2 points

Viking Construction: Oliver Clark- 12 points; Vance Corbeill- 12 points; Patrick Songster- 2 points

Wireman Electric: Jeremie Figueroa- 8 points; James Harrington- 6 points; Lane Schroeder- 12 points

Zip's Drive-In: James Emerson- 2 points; Cody Husby- 10 points; Bridger Landers- 6 points; Lucas Rhodes- 2 points

Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. Email stories and photos (in .jpg format) to sports@cdapress.com.

Information: 208-664-8176, Ext. 2019

photo

Courtesy photo The Thorns North FC 08 Girls Red soccer team participated in the US Youth Soccer National League event in Portland this past weekend. In the front row from left are Isabella Grimmett, Mackenzi Mitchell, Macy Walters, Adysen Robinson, Avry Wright, Anna Ploof and Cameron Fischer; and back row from left, Avery Lathen, Alyvia Morris, Allison Carrico, Sloan Waddell, Izzy Entzi, Nora Ryan, Kambrya Powers, Alisa Grantham and Hailoh Whipple.

Recent Headlines