Sunday, May 09, 2021
46.0°F

PREP ROUNDUP: Post Falls sweeps team titles at Kootenai County Challenge

| April 10, 2021 1:22 AM

TRACK AND FIELD

Post Falls sweeps team titles

at Kootenai County Challenge

SPIRIT LAKE — Post Falls senior Isaac Ballew won in both the 110- and 300-hurdles, and added a win in the 400 for the Trojans, who ran away with the boys team title at the fifth annual Kootenai County Challenge at Timberlake High.

Post Falls finished with 131.5 points, ahead of Lake City with 86.5.

Post Falls edged Lake City 109.5-100 for the girls team title.

“There were a lot of good marks by all the teams today,” Post Falls coach Wade Quesnell said. “We had a really good day in the sprints, distance events and a lot of PRs. Anytime you can get a couple of wins and some PRs, it’s a good day.”

Lake City senior Angelyca Chapman won in the 100, 200, 400 and 4x200 relay.

BOYS

TEAM SCORES — 1, Post Falls 131.5. 2, Lake City 86.5. 3, Timberlake 56. 4, Lakeland 55. 5, Coeur d’Alene 43.

100 — 1, Zach Johnson, Lake City, 11.00. 2, Kyle Lickfold, Post Falls, 11.41. 3, Dylan Wolfe, Post Falls, 11.45. 200 — 1, Zach Johnson, Lake City, 22.74. 2, Chase Berg, Post Falls, 22.85. 3, Caleb Streeter, Post Falls, 23.45. 400 — 1, Isaac Ballew, Post Falls, 52.66. 2, Ian Gardom, Timberlake, 55.09. 3, Jeremiah Lindley, Post Falls, 56.26. 800 — 1, Sawyer Crenshaw, Post Falls, 2:10.56. 2, Aydenn Johnson, Lake City, 2:12.06. 3, Zach Yetter, Timberlake, 2:14.41. 1,600 — 1, Maximilian Bazler, Lake City, 4:54.09. 2, Jacob King, Coeur d’Alene, 4:55.55. 3, Gavin Calkins, Post Falls, 4:56.36. 3,200 — 1, Brycen Kempton, Post Falls, 9:57.36. 2, Alex Peters, Post Falls, 10:10.59. 3, Braden Dance, Coeur d’Alene, 10:21.08.

110 hurdles — 1, Isaac Ballew, Post Falls, 16.85. 2, Skyler Huber, Lakeland, 17.13. 3, Cody Gervais, Lake City, 17.17. 300 hurdles — 1, Isaac Ballew, Post Falls, 41.67. 2, Pete Negron, Lake City, 42.78. 3, Bridger Stephens, Lake City, 44.65. 4x100 relay — 1, Post Falls (Caleb Streeter, Dylan Wolfe, Dalton Wild, Kyle Lickfold), 44.62. 2, Lake City, 45.34. 3, Lakeland, 45.91. 4x200 relay — 1, Lake City (Noah Janzen, Logan Fletcher, Zachary Adkinson, Josiah Weaver), 1:36.77. 2, Lakeland, 1:37.29. 3, Timberlake, 1:38.90. 4x400 relay — 1, Lakeland (Elijah Sindt, Neil Huber, Ammon Munyer, Terry Edwards), 3:39.46. 2, Timberlake, 3:40.64. 3, Post Falls, 3:46.10. 4x800 relay — 1, Coeur d’Alene (Ethan Garner, Jacob King, Connor Lowder, Steven Ball), 8:36.41. 2, Post Falls, 8:37.06. 3, Lake City, 9:29.18.

Shot put — 1, Seth Hagel, Coeur d’Alene, 45-4. 2, Logan Parson, Lake City, 43-4. 3, Austin Portner, Post Falls, 42-10. Discus — 1, Logan Parson, Lake City, 132-10. 2, Seth Hagel, Coeur d’Alene, 129-8. 3, Troy D’Agostino, Coeur d’Alene, 129-6. High jump — 1, Ian Gardom, Timberlake, 5-8. 2, Bryce Henry, Lakeland, 5-6. 3, Lars Horning, Post Falls, 5-6. Pole vault — 1, Lars Horning, Post Falls, 12-6. 2, Riley Siegford, Lakeland, 11-6. 3, Porter Howard, Lake City, 11-0. Long jump — 1, Chase Berg, Post Falls, 19-11. 2, Vasser Harvey, Coeur d’Alene, 19-6. 3, Rajanee Olivieri, Timberlake, 19-5. Triple jump — 1, Ian Gardom, Timberlake, 40-10. 2, Chase Berg, Post Falls, 39-8. 3, Brendan Barry, Timberlake, 39-6.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, Post Falls 109.5. 2, Lake City 100. 3, Timberlake 69.5. 4, Lakeland 48. 5, Coeur d’Alene 39.

100 — 1, Angelyca Chapman, Lake City, 12.33. 2, Keturah Vogel-Greenwood, Lake City, 12.95. 3, Georgia Whitehead, Lake City, 13.08. 200 — 1, Angelyca Chapman, Lake City, 25.77. 2, Keturah Vogel-Greenwood, Lake City, 27.54. 3, Jeana Craven, Timberlake, 27.59. 400 — 1, Angelyca Chapman, Lake City, 57.82. 2, Talize Anderson, Timberlake, 1:07.98. 3, Kaya Hernandez, Lake City, 1:08.18. 800 — 1, Izabella Cornell, Timberlake, 2:42.69. 2, Kinlee McLean, Post Falls, 2:45.90. 3, Caroline Gallus, Lakeland, 2:54.21. 1,600 — 1, Sydnee Hostetler, Lakeland, 5:38.91. 2, Alahna Lien, Post Falls, 5:44.97. 3, Kaley Bohl, Post Falls, 5:50.96. 3,200 — 1, Samantha Wood, Post Falls, 11:10.05. 2, Annastasia Peters, Post Falls, 11:34.44. 3, Abigail Buzolich, Coeur d’Alene, 13:04.28.

100 hurdles — 1, Abigail Sanders, Post Falls, 16.81. 2, Taylor Martini, Lake City, 17.43. 3, Noelle Thornton, Post Falls, 18:06. 300 hurdles — 1, Leah Holding, Post Falls, 50.02. 2, Abigail Sanders, Post Falls, 51.70. 3, Taylor Martini, Lake City, 54.16. 4x100 relay — 1, Lake City (Madison Quigley, Georgia Whitehead, Hailey Jo Parks, Keturah Vogel-Greenwood), 51.92. 2, Timberlake, 52.21. 3, Lakeland, 52.24. 4x200 relay — 1, Lake City (Madison Quigley, Georgia Whitehead, Keturah Vogel-Greenwood, Angelyca Chapman), 1:46.28. 2, Timberlake, 1:50.97. 3, Lakeland, 1:51.17. 4x400 relay — 1, Lakeland (Ally Murray, Baylee Woempner, Addisen Kiefer, Sydnee Hostetler), 4:20.55. 2, Timberlake, 4:31.45. 3, Lake City, 4:44.48. 4x800 relay — 1, Post Falls (Kaley Bohl, Kinlee McLean, Annastasia Peters, Samantha Wood), 10:05.43.

Shot put — 1, Blayre Jeffs, Timberlake, 40-9. 2, Lily Phenicie, Coeur d’Alene, 36-1. 3, Lilly Lowry, Coeur d’Alene, 33-3. Discus — 1, Blayre Jeffs, Timberlake, 134-2. 2, Lily Phenicie, Coeur d’Alene, 121-6. 3, Madeline Wolford, Lake City, 104-10. High jump — 1, Emma Harless, Post Falls, 4-8. 2, Maleah Wilhelm, Post Falls, 4-8. 3, Alexis Hildreth, Coeur d’Alene, 4-6. Pole vault — 1, Hannah Chirico, Lake City, 8-6. 2, Samantha Daniels, Lakeland 8-0. 3, Ellie Reardon, Post Falls, 8-0. Long jump — 1, Reese Yarian, Timberlake, 15-11. 2, Dylan Lovett, Post Falls, 15-8. 3, Emily Dodd, Coeur d’Alene, 15-0. Triple jump — 1, Emily Dodd, Coeur d’Alene, 33-1. 2, Skilar McLean, Post Falls, 31-11 ½. 3, Lucy Evans, Lake City, 31-7 ½.

SOFTBALL

Lakeland 13-8

Timberlake 3-21

RATHDRUM — Erin Byrne, Cienna Walls and Hailey Gosch each hit home runs as the host Hawks (5-8) beat the Tigers (6-3) in the first game of a doubleheader.

In the second game, Peyton Lindley hit two of Timberlake’s five homers and drove in eight runs as the Tigers earned the split.

Byrne hit a solo homer, Walls a two-run shot for Lakeland in the third inning of the opener. Gosch delivered a three-run homer in the fourth, and finished with four RBIs. Byrne went 3 for 4 with two RBIs, Walls 3 for 3 with two RBIs and three runs scored.

In the nightcap, Lindley hit three-run homers in the first and second inning for Timberlake. Lacey Peterson and Bernie Carhart each hit two-run homers, and Emma Howard added a solo shot.

Walls and Hailey Smit each had two-run homers for Lakeland, and Kathryn Wardak added a solo homer.

Lakeland outhomered Timberlake 6-5 on the day. Byrne went 6 for 8 on the day for the Hawks.

Lakeland travels to Moscow on Tuesday for an Inland Empire League doubleheader.

Timberlake returns to action Thursday at home vs. Sandpoint.

FIRST GAME

Timberlake 111 000 — 3 6 2

Lakeland 213 412 — 13 18 1

Game called in 6th inning due to 10-run rule.

Acacia Pecor, Bernie Carhart (4) and Lily Carhart; Devry Bursch and Delaney Gosch.

HITS: TL — Howard 2, L. Carhart, Lindley, Jessen, Grantham. LL — See 2, H. Gosch 2, Smit 2, Burne 3, Walls 3, D. Gosch 1, Wardak 3, Bursch 2. 2B — Lindley, H. Gosch, Walls, Byrne. HR — H. Gosch, Walls, Byrne.

SECOND GAME

Timberlake 352 011 9 — 21 16 0

Lakeland 030 003 2 — 8 19 3

Bernie Carhart and Logan Walsh; Haylee Smit, Kathryn Wardak (2), Devry Bursch (7) and Payton Sterling.

HITS: TL — Howard 2, L. Carhart 3, B. Carhart 2, Lindley 2, Walsh 2, Grantham 3, Peterson 2. LL — See 2, H. Gosch 2, Smit 3, Byrne 3, Walls 2, Dyer 2, Staudinger, Sterling 2, Wardak 2. 2B — Sterling. 3B — L. Carhart. HR — Howard, B. Carhart, Lindley 2, Peterson, Smith, Wardak, Walls.

TENNIS

Coeur d’Alene 6

Lakeland 6

RATHDRUM — The host Hawks swept in boys singles and the Vikings took both matches in mixed doubles as the teams played to a draw at Lakeland High.

Coeur d’Alene travels to Moscow on Wednesday.

Lakeland travels to Lake City on Monday.

BOYS SINGLES — No. 1, Marwan Warnick, LL, d. Turner Cox, 5-7, 7-5, 10-6. No. 2, Bo Wilding, LL, d. Theodore Shultz, 4-6, 7-5, 11-9. No. 3, Jake Whiting, Cd’a, d. Calvin Schenkenberger, 6-4, 6-0.

GIRLS SINGLES — No. 1, Malika Warnick, LL, d. Audrey Judson, 7-5, 6-1. No. 2, Amy Corette, Cd’A, d. Elle Brown, 6-3, 6-2. No. 3, Taylor Torgerson, Cd’A, d. Malia Batman, 6-2, 6-1.

BOYS DOUBLES — No. 1, Brady Hanna/Brady Manko, LL, d. Kobie DeLeonard/Alex Nipp, 0-6, 6-1, 10-6. No. 2, Ben Ryan/Cole Andres, LL, d. Charlie Pinto/Gabe Danzer, 3-6, 6-2, 10-6.

GIRLS DOUBLES — No. 1, Maggie Bloom/Sarah Wilkey, Cd’A, d. Ellie Carlson/Addie Raebel, 6-1, 6-0. No. 2, Allison Rader/Madison Lopin-Hersh, LL, d. Ella Wilson/Addy Curtis, 7-6, 6-3.

MIXED DOUBLES — No. 1, Nez Ogle/Kalli DeLeonard, Cd’A, d. Quinn McGovern/Rachel Moen, 4-6, 6-4, 11-9. No. 2, CJ Giao/Shelby Gray, Cd’A, d. Cameron Paquette/Savannah Glass, 6-2, 6-2.

photo

MARK NELKE/Press Timberlake first baseman Topanga Rojas snags the throw as Haylee Smit (17) of Lakeland digs for first in the first game Friday in Rathdrum.