Wednesday, April 21, 2021
62.0°F

Youth Sports Oct. 21, 2020

| October 21, 2020 1:00 AM

CROSS COUNTRY

Woodland Middle School Invitational

Oct. 14

At Woodland Middle School

1.5 miles

VARSITY BOYS

TEAM SCORES — 1, Canfield 22. 2, Sandpoint 61. 3, Coeur d'Alene Charter 68. 4, Woodland 90. 5, Lakeland 118.

INDIVIDUALS — 1, Max Cervi-Skinner, Canfield, 7:58.2. 2, Zack Cervi-Skinner, Canfield, 8:09.0. 3, Callahan Waters, Sandpoint, 8:15.6. 4, Logan Anderson, Canfield, 8:20.3. 5, Kyle Rohlinger, Coeur d'Alene Charter, 8:26.7.

VARSITY GIRLS

TEAM SCORES — 1, Sandpoint 43. 2, Coeur d'Alene Charter 50. 3, Post Falls 90. 4, Woodland 108. 5, Canfield 111. 6, Lakes 118.

INDIVIDUALS — 1, Zara Munyer, Coeur d'Alene Charter, 9:12. 2, Olivia May, Coeur d'Alene Charter, 9:16. 3, Helen Oyler, Coeur d'Alene Charter, 9:49. 4, Kaylynn Misner, Post Falls, 9:51. 5, Riley Brazle, Post Falls, 10:03.

JUNIOR VARSITY BOYS

INDIVIDUALS — 1, Roan Harvey, Canfield, 10:00.0. 2, Christian Young, Canfield, 10:02.8. 3, Jackson Anderson, Canfield, 10:11.0.

JUNIOR VARSITY GIRLS

INDIVIDUALS — 1, Taylor Hines, Sandpoint, 10:59.9. 2, Audree Prickett, Woodland, 11:25.9. 3, Maddison Hall, Sandpoint, 11:28.1.

BOWLING

Sunset Bowling Lanes

Bantams (5 to 8 years old)

High Game Boys: Brody Shands - 56; Maison Shands - 28; Chevy Testa - 10

High Game Girls: Chloe McCliggott - 82; Addison Herberly - 76; Tori Graff - 38

Preps (9 to 11 years old)

High Game Boys: Brandon Gallegos - 171; Fletcher Keough - 69; Zac Nielsen - 56

High Game Girls: Ruby Goodknight - 136; Payton Way - 120; Rosy Gallegos - 117

Juniors (12 to 17 years old)

High Game Boys: TJ Scott - 216; Zaiden Hunter - 174; Tyler Schoen - 158

High Game Girls: Quin Graff - 141; Jessabell Hart - 133

River City Lanes

Oct. 17

JUNIORS

BOYS

HIGH SCRATCH GAMES — Michael Bushyeager 247, Colin Borgaro 244.

HIGH SCRATCH SERIES — Tate Moylan 664, Michael Bushyeager 651.

GIRLS

HIGH SCRATCH GAMES — Mackenzie Couch 195, Ellie Powell 184.

HIGH SCRATCH SERIES — Katie Dewey 497, Destanie Hoerner 469.

BANTAMS/PEEWEES

BOYS

HIGH SCRATCH GAMES — Tristan Dauwe 76, Ben Mueller 70.

HIGH SCRATCH SERIES — Tristan Dauwe 142, Roland Cbodrowski 131.

GIRLS

HIGH SCRATCH GAMES — Emeries Walker 83, Allyvia Fuchs 70.

HIGH SCRATCH SERIES — Emeries Walker 147, Kalista Hewitt 136.

PREPS

BOYS

HIGH SCRATCH GAMES — Christopher Smith 115, 114.

HIGH SCRATCH SERIES — Christopher Smith 340, Derek Davison 266.

GIRLS

HIGH SCRATCH GAMES — Rylee Kaup 119, 96.

HIGH SCRATCH SERIES — Rylee Kaup 300, Dixie Conrow 211.

COEUR d'ALENE PARKS AND RECREATION

Flag Football

Wingstop 24 – Dreschel Brothers Farms 14

Dreschel Brothers Farms

Cole Hancock – Rush TD

Winston Cord – Rush TD

2xp

Wingstop

Wesley Trost – 2 Rush TD

Lincoln Johnson – Rush TD

Ryker White – Rush TD

Wild West Log Furniture 18 – Wingstop 12

Wild West Log Furniture

Nolan Haley – Rush TD

Madden Steenstra – 2 Rush TD

Wingstop

Wesley Trost – Rush TD

Reece Rainey – Strip TD

Wild West Log Furniture 18 – Ironman Safe 12

Wild West Log Furniture

Nyjah Viafranco – Rush TD

Madden Steenstra – Rush TD

Kade Prize – Rush TD

Ironman Safe Co

Kian Fray-Siebolt – Rush TD

Jaxon Cahoon passing TD to Kian Fray-Siebolt

JTO Electric 26 – Ironman Safe Co. 12

JTO Electric

Brylee Johns – Rush TD

EJ VonBehren – Rush TD

Curtain – 2 Rush TD

2pt

Ironman Safe Co

Jaxon Cahoon – 2 Rush TD

Soccer

4TH/5TH GIRLS DIVISION

A.C.I. – Hannah Barajas 1 goal.

Idaho Forest Group – Katie English 2 goals, Elke O’Neill, Haylie Slawson, and Avery Halland 1 goal each.

A.C.I. – Hailey Moss 4 goals, Hannah Barajas 2 goals and Rhaynee Shaw and Gabby DeSomma 1 goal each.

4th/5th BOYS DIVISION

Cannon Hill Industries – Caleb Vlad 2 goals, Logan Cotant and Nolan Shaw 1 goal..

Idaho Forest Group – Nathan Shotropa and JJ Larson 2 goals each.

6TH COED DIVISION

Full Kit Solutions – Wyatt Hutchins 1 goal.

Gittels Grocery – Colton Slife 5 goals and Anthony Haler 1 goal each.

7th /8TH COED DIVISION

Dennys – Connor Judson 3 goals, Ethan Toomey 2 goal, Maddox 1 goal.

Onyx Apparel - Scout Brown, Alyx Matthews, and Nathan Pulsipher 1 goal.

Dennys – Connor Judson 2 goals and Maddie 1 goal.

Onyx – Alyx Matthews and Nathan Puslipsher 1 goal.

RATHDRUM PARKS AND RECREATION

Soccer

U8 Soccer (7 & 8 yr. old Soccer)

Mihara Law PLLC & Sawyer Plumbing

Paxton Wengeler (5), Lilian Mihara (1), Benjamin Molitor (3), Elijah Ambrozic (2), Madelyn West (2)

Quality Custodial & Awards Etc.

Cade Hansen (3), Owen Hunt (1), Archer Alderson (3), Nevaeh Jonas (5)

U10 (9 & 10 yr. old Soccer)

Dairy Queen – Rathdrum & P1FCU

Willow Morlan (2), Kourtney Herrera (1), Beau Rosscup (2)

U12 (11 & 12 yr. old Soccer)

Seright’s Ace Hardware & Wildgrain Woodworking

Ethan Hunt (2), Ryan Engelbrecht (2), Blake Brooks (1), Jaxson Sanborn (3), Gabby (1)

HAYDEN RECREATION AND COMMUNITY SERVICES

Flag football

Oct. 17

K-1st

Bowtie Baker Group: Sawyer Baker-2 deflags; Bronson Bligh-2 PAT's, 1 reception, 2 deflags; Fenix Field-2 touchdowns, 4 deflags; Waylon Gardner-1 PAT, 1 deflag; Kamden Korthals-3 touchdowns, 3 deflags; Collin Kreider-1 deflag

Lakeside Pediatrics: No stats available

Little Smiles Pediatric Dentistry: Corbin Kuehu-1 reception, 1 deflag; Isaiah Luster-1 touchdown, 2 receptions, 2 deflags; Caide Nyquest-1 reception; Blake Walton-3 receptions, 1 deflag; Daxton Waugh-1 PAT, 2 deflags

2nd-4th

Ace Construction: Jackson Aune-1 touchdown, 3 deflags; Koa Fenter-1 PAT, 1 deflag; Brileigh Limberg-1 touchdown, 1 PAT, 1 deflag; Carter Mitchell-1 deflag; Parker Plaisted-1 touchdown (long run); Porter Van Valin-1 touchdown (long run), 3 deflags; Ryder Van Valin-3 deflags

CDA Family Dentistry: No stats available

David Reed- Professional Realty Services: Jack Boland-1 touchdown, 1 reception; Owen Harrison-2 deflags; Emery McKee-1 reception; Mason McKee-1 deflag; Spencer Phelps-1 deflag; DJ Reed-2 deflags; MJ Stockton-2 deflags

Dickinson Insurance: Ethan Galvin-1 touchdown; Caleb Hemingway-1 touchdown

McDonald's: No stats available

Vieth Law: Tyler Alexander-1 reception, 2 deflags; Blake Gilbreath-1 touchdown, 1 reception; Markus Hedlund-2 deflags, 1 sack; Kamden Holloway- 1 PAT, 1 deflag, 1 sack; Kade Robbins-3 deflags; Brayden Williams-1 touchdown, 2 deflags

Soccer

Oct. 17

Mini-Kickers (3-4 year-olds)

Dr. Dance Dentistry for Kids: Stettson Mercardo-1 goal; Isaac Sterling- 3 goals

Hayden Cars: Brynn Irwin- No Stats Available

Hayden Vision Source: Mason Anderson- 1 goal; Audrey Kilcup- 3 goals

Lakeside Oral Surgery: Miles McCarthy- 6 goals

Lakeside Pediatrics: Jackson Martin-6 goals; Everett Talbot- 3 goals

Little Smiles Pediatric Dentistry: Cooper Corbeill-6 goals

Super 1 Foods: Emberlyn Fields- 2 goals; Landon Lalanne- 2 goals; Malachi Lovoi- 1 goal

Tactical Detailers: Crosby Corbet-4 goals

Trev's 208 Real Estate: Bryce Darley-1 goal; Ryder Stringham- 1 goal

Widmyer Corporation: Brystol Hayes- 3 goals

Micro-Kickers (5-6 year-olds)

Ace Construction: Jayce Beck-1 goal; Parker Singer-2 goals

Andy's Heating & Cooling: Chase Baune- 3 goals; Quinn Burrill- 1 goal; Bridger Landers- 1 goal

Crandall Law: Jett Crandal- 4 goals; Zoey Dickerson-2 goals; Barrington Mercardo- 2 goals

Dave Smith GMC: Catalina Conces- 1 goal

Dr. Dance Dentistry For Kids: Boston Rauch- 1 goal; Landon Skiles- 1 goal

Fred's Plumbing: Taryn McGinley- 1 goal; Isabelle Thomson- 1 goal

Hayden Vision Source: Forrest Carson- 2 goals; Marco Pierantoni- 1 goal

Laserbugs: Grant Quinn- 2 goals

Little Smiles Pediatric: No Stats Available

Quality Forests Inc.: Ronin Bachtel- 7 goals; Alexander Boggess- 1 goal

RA Designs: Allison Legg- 1 goal; Hudson Sozzoni-2 goals; Hudson Teuscher- 4 goals

Saturday Night Inc.: Nolan Dougherty- 1 goal; Wyatt Pedersen- 1 goal

Squeaky's Car Wash: Boss Gustafson-4 goals; Ryan Snook- 1 goal; Asher Witherwax- 2 goals

Vieth Law: Lyla Maestas- No Stats Available

8U Coed

Dave Smith GMC: No Stats Available

Doma Coffee Roasting Company: Game #1- No Stats Available

Game #2- Whitney Schofield- 1 goal

Little Caesar's Hayden: Jude Hutchinson- 1 goal

Super 1 Foods: Game #1- Samuel Horner- 1 goal

Game #2- No Stats Available

Trev's 208 Real Estate: Game #1- No Stats Available

Game #2- Landon Kuespert- 2 goals

Vieth Law: Game #1- Jax Green- 1 goal; Henry Vieth- 1 goal

Game #2- Raegan Fish- 1 goal; Jonah Wuest- 2 goals

10U Coed

Andy's Heating & Cooling: No Stats Available

Lakeside Oral Surgery: Moses Holton- 1 goal;

Meine Insurance: George Chiappe-1 goal, Luke Edgehouse-5 goals, Jacob Poncato- 2 goals

Saturday Night Inc: No Stats Available

Squeaky's Car Wash: Game #1- Sebastian Guitron- 3 goals; Henry Ringger- 3 goals

Game #2- Sebastian Guitron- 2 goals

12U Coed

Great Floors: Hayden Adams- 1 goal

Hayden Vision Source: No Stats Available

Lancaster Market: Chloe Burkholder- 2 goals; Colton Rush- 1 goal

15U Coed

Austin's Ladder: Owen Karlinsey-1 goal

MPG Painting: No Stats Available

Young Construction: Ethan Hickok- 1 goal; Owen Hickok- 2 goals; Kason Pintler- 1 goal

Oct. 10

Mini-Kickers (3-4 year-olds)

Dr. Dance Dentistry for Kids: Stettson Mercardo-2 goals; Isaac Sterling- 1 goal

Hayden Cars: Brynn Irwin- 1 goal

Hayden Vision Source: Theodore Galvin-2 goals, Trey Hutchison-1 goal

Lakeside Oral Surgery: No Stats Available

Lakeside Pediatrics: Jackson Martin-2 goals

Little Smiles Pediatric Dentistry: Cooper Corbeill-5 goals

Super 1 Foods: No Stats Available

Tactical Detailers: Crosby Corbet-7 goals

Trev's 208 Real Estate: Kelly Snook-1 goal

Widmyer Corporation: Brystol Hayes- 1 goal; Quinn Widmeyer- 1 goal

Micro-Kickers (5-6 year-olds)

Ace Construction: Jayce Beck-1 goal; Leighton Ellefloot-1 goal; Parker Singer-3 goals

Andy's Heating & Cooling: No Stats Available

Crandall Law: Zoey Dickerson-1 goal; Andrew Kelly- 1 goal

Dave Smith GMC: Jarom Vancuran- 1 goal

Dr. Dance Dentistry For Kids: No Stats Available

Fred's Plumbing: No Stats Available

Hayden Vision Source: No Stats Available

Laserbugs: Owen Irwin-3 goals

Little Smiles Pediatric: No Stats Available

Quality Forests Inc.: No Stats Available

RA Designs: Carter Dance-2 goals; Charli Mehlhoff- 5 goals; Hudson Sozzoni-4 goals; Hudson Teuscher- 1 goal

Saturday Night Inc.: No Stats Available

Squeaky's Car Wash: Jeremy Bott- 1 goal; Boss Gustafson-2 goals; Asher Witherwax- 4 goals

Vieth Law: Lyla Maestas- 1 goal

8U Coed

Dave Smith GMC: No Stats Available

Doma Coffee Roasting Company: Carson Busch- 2 goals; Nathaniel Rutledge- 1 goal

Little Caesar's Hayden: No Stats Available

Super 1 Foods: No Stats Available

Trev's 208 Real Estate: Oliver Clark-1 goal; Landon Kuespert- 1 goal; Lilly Murphy-2 goals

Vieth Law: Henry Vieth-1 goal

10U Coed

Andy's Heating & Cooling: Game #1- Saydie Green- 1 goal

Game #2- No Stats Available

Lakeside Oral Surgery: Declan Dobler-1 goal; Moses Holton- 1 goal; Landon Smith- 1 goal

Meine Insurance: Matteo Anderson-1 goal; George Chiappe-3 goal, Luke Edgehouse-4 goals, Beckett Field-1 goal

Saturday Night Inc: No Stats Available

Squeaky's Car Wash: Eli Bardwell- 1 goal; Sebastian Guitron- 3 goals

12U Coed

Great Floors: No Stats Available

Hayden Vision Source: Justin Busby- 1 goal; Asher Drake- 2 goals; Tyler Jaynes- 1 goal; Eli Wilson- 1 goal

Lancaster Market: Colton Eush- 1 goal

15U Coed

Austin's Ladder: Timothy Peterson-1 goal

MPG Painting: Joshua Busby-1 goal; Brennan Crisp- 1 goal; Nathan Ringger-1 goal

Young Construction: No Stats Available

REAL LIFE MINISTRIES

Flag football

At The Fields at Real Life Ministries

Oct. 15

5th/6th Grade Division

Game 1 – Cereal Bowl Championship

Warriors - 12

Vipers – 34 - WINNER

Vipers

Touchdowns – Houston Holland, Cooper Moore, Brayden Smith, Gavin Tosi

Flag Pulls – Liam Alderman, Jeremiah Clark, Stratten Hertwick, Cooper Moore, Paxon Rasor, Brayden Smith, Gavin Tosi

Warriors

Touchdowns – Kolton Anderson, Caden Dever

Flag Pulls – Kolton Anderson, Victor Chacon, Caden Dever, Kayden Klimek, Brenda Nauertz, Jameson Payne, Nicholas Smith

Game 2

The Spartans -18

Vipers – 34

The Spartans

Touchdowns – Ryder Nicholson, Titus Tenney, Kellan Walther

Flag Pulls –Brody Bowlin, Jackson Harvey, Gage Tenney, Luke Vetsch

Mahomies

Touchdowns – Sawyer Bateman, Cale Blood, Gage Pagano

Flag Pulls –Sawyer Bateman, Aaron Clare, Colin Davis, age Pagano, Eyan Rubert, Joshua Sampson

Game 3

Juggernauts - 08

Yellow Jackets - 24

Juggernauts

Touchdowns – Jacob Wilson

Flag Pulls –Jonathan Barnhart, Teagan Covey, Andy Cox, Jake Davis, Kason Stanaway, Jacob Wilson

Yellow Jackets

Touchdowns – Parker Bundy, Dylan Vranich

Flag Pulls –Parker Bundy, James Henderson, Gabriel Nagrone, Kaden Putman, Wyatt Rettman, Brody Stroud, Dylan Vranich,

3rd/4th Grade Division

Game 1 – Cereal Bowl Championship

The Goats - 14

The Titans – 36 - WINNER

Titans

Touchdowns – Nathan Fitzpatrick, Trey Gosney, Tanner Leiser, Jacoby Longtrain, Trey Love

Flag Pulls – Nathan Fitzpatrick, Trey Gosney, Jacoby Longtain, Mason Soltwisch

The GOATS

Touchdowns – Seth Monje, Eli Whitmean

Flag Pulls –Easton Annotti, Easton Chaney, Caleb Finney, Blake Gundry, Lincoln Hoy, Seth Monje, Eli Whiteman, Jude Zender

Game 2

The Pacmans -2

Wolverines - 26

Pac Mans

Flag Pulls – Emersen Kertwick, Daniel Kellmer, Theron Kragovich, John Neff, Wyatt Risken, Daniel Velasquez

Wolverines

Touchdowns - Parker Henniger, Jax Pearson, Brock Pelphry

Flag Pulls - Kagen Kirk, Trent Lilyquist, Banks McArthur, Jax Pearson, Crew Walther

Game 3

The Outlaws - 22

Strykers - 2

The Outlaws

Touchdowns – Isaac Berghorst, Mason Miller

Flag Pulls – Isaac Berghorst, Mason Miller, Archer Seeds, Swayzie Thompson, Tate Torfin, Bobby Hunter

Strykers

Flag Pulls – Caleb Brumbach, Reilly Martin, Hudson Rasor, Aiden Steffensen

Oct. 12

Cereal Bowl Games

Pre K/K - Grade Division – Cereal Bowl Games

Game 1

Blue Flame Dragons

Touchdowns – Miles Wood

Flag Pulls – Jonah Baldwin, Clayton Durfey, Miles Wood

The Cheetahs -

Touchdowns – Kade Alvardo, Kylar Nelson, Jase Parke, Landry Roberg

Flag Pulls - Nicolas Edgar, Kylar Nelson, Jase Parke, Landry Roberg

Game 2

Black Sharks

Touchdowns –Riley Henniger, Jaxsen Ontiveros, Lucas Shamion

Flag Pulls –Riley Henniger, Jaxsen Ontiveros, Lucas Shamion, Jordan Ontiveros

Lightening Tigers

Touchdowns – Jace Eachon,Beckham Lee, Cole Luzzo

Flag Pulls – Beau Cleave, Jace Eachon, Beckham Lee, Cole Luzzo, Gunnar Pursley

1/2nd Grade Division

Game 1 – Championship Cereal Bowl Game

Wolfpack – 24 - WINNER

Hawks - 14

Wolfpack

Touchdowns - Aure Brennan, Mac Roberts

Flag Pulls – Miles Arrotta, Aure Brennan, Brody Brennan, Payton Farrar, Jimmer Genatone, Easton Molitor, Mac Roberts, Zane Scholes, Bryce VanLueven

Hawks

Touchdowns –Josh Bevacqua, Henry Thurston

Flag Pulls – Josh Bevacqua, Collin Bourassa, Palmer Murphy, Fletcher Tandy, Henry Thurston

Game 2

Post Falls Spikes - 6

Gators – 20

Post Falls Spikes

Touchdowns – Elijah Ebert

Flag Pulls – Judah Cope, Brayden Drapeau, Elijah Ebert, Wesley Fisher

Gators

Touchdowns – Tommy Cooper, Emmett Longtain, Sawyer Smith

Flag Pulls – Tommy Cooper, Evan Johnson, Emmett Longtain, Beck Odenthal, Finnley Short, Witten Short, Sawyer Smith, Cameron Tosi

Game 3

Wolfpack - 14

Warriors (1st/2nd) - 12

Dolphins

Touchdowns – Griffin Higgins

Flag Pulls –Torin Chestbut, Grady Forkner, Griffin Higgens, Marcus Miller, Jack Vetsch

Warriors (1st/2nd)

Touchdown – Clyde Stokes

Flag Pulls – Ashdon Bettis, Cannon Bond, Brody Cantrell, Vance Corbeill, Camden Glindeman, Archer Herndon, Blake Nielsen

Soccer

Oct. 17

At The Fields at Real Life Ministries

Cereal Cup Games

Pre K/K Grade Division – Cereal Cup Games

Game 1

Sharks

Goals – Parker DeGraff, Courtney Olmsted

Super Speeders

Goals - Liam Mavrinac, Avery Tarbutton

Game 2

Bumbleebees

Goals – Kyler Mee

Thundercats

Goals – Peyton Baldwin

Game 3

Mustangs

Goals – Elijah Larson

Turf Tornados

Goals – Brandon Bourassa, Trent Bowers, Kendall Morrett, Kole Reese, Kamden Vick

1st/2nd Grade Division - Cereal Cup Games

Game 1 – Championship Game

Soccerhawks – 10 - WINNER

Stormnados - 4

Soccerhawks

Goals – Lucas Antonich, Micah Brumbach, Ezekirl McNiel, Benjamin Owen, Colton Rediger, Henry Bowlby

Stormnados

Goals – Grayson Fowler, Aiden Mojzis

Lightening Sharks

Goals – Emma Storlie, Brenden Whitney

Game 2

Thunderbolts - 5

Stormandos - 5

Thunderbolts

Goals – Dexter Berdan, Preston Bright, Seth Morley

Game 3

The Great Whites - 1

Grey Storm - 9

Grey Storm

Goals –Karson Eachon, Abby James, Andy James, Jackson Kilde, Noah Nichols

Great Whites –

Goals – Max Spencer

3rd/4th Grade Division – Cereal Cup Games

Game 1 – Championship Game

Green Destroyers – 5 - WINNER

Blue Hawks - 1

Blue Hawks

Goals – Jakob Brunk, Jax Molenaar

Green Destroyers

Goals – Reise Reardon, Owen Sheppard, Ryker Stevens

Game 2

Grey Lightening - 3

Forrest - 2

Grey Lightening – Kalea Pham, Quinn Sommers, Bobby Hunter

Forrest – Layne Whiteman

5th to 8th Grade Division – Cereal Cup Games

Game 1 – Championship Game

Legends - 5

Thunderstromzz - 7 - WINNER

Thunderstromzz

Goals – Owen Emery, Riley Johnson, Brooklyn Reese

Legends

Goals – Eliana Botai, Landon Devos, Dane Mac-Davis

Game 2

FC Bayern Munich - 2

Blue Rockets - 3

FC Bayern Munich –

Goals Caleb Kilde, Parker Bright

Blue Rockets –

Goals – Luke Berghorst, Allyson Locke, Finley

Girls volleyball

At The Courts at Real Life Ministries

Oct. 17

Cereal Cup Championships

3rd/4th Grade Division - Cereal Cup Championships

Match 1 – Cereal Cup Champion

Extreme Dreamers – 2 Sets - WINNER

The SunSetters– 0 Sets

Extreme Dreamers– Aces – Paetlyn Byrd, Addison Fowler, Avy Murphy, Jordyn Parke, Kalli Realmuto, Lucia Swanstrom, Jayde Nelke

The SunSetters - Aces –Michelle Henderson, Grace Little, Jenna Mendenhall, Evelynn Milligan, Sarah Mueller Kennedy Short, Carolyn Tomlinson

Match 2

Chameleons – 0 Sets

The Spikers - 3 Sets

Chamelons – Aces – Kendalyn Bowlby, Vivian Dykstra, Selah McNiel, Allison Morely, Elizabeth Morley, Allie Nitkichuk, Sienna Richardson

The Spikers – Aces – Addysen Bates, Stella Cleave, Ella Divine, Neila Gates, Jade Laos, Peyton Molinari, Sierra Molinari, Lola Ruggiero

5th/6th Grade Division

Match 1 – Cereal Cup Champion

The Corals – 2 Set - WINNER

Spike Service – 1 Sets

The Corals– Aces –Peyton Barclift, Zuri Blood, Riley Carpenter, Abigail Hampsch, Riley Hill, Lucy Love, Adeline Mavrinac

Spike Service - Aces –Isabella Carlino, JaeElla Hummer, Kaya Myers, Desi Palm, Lydia Rush

Match 2

Digging In – 2 Sets

Crusaders – 1 Sets

The Crusaders – Aces – Tessa Dorr, Kaitlyn Martin, Isabelle Meredith, Anabella Palaniuk

Digging In – Aces –Adelynn Archer, Jayden Johnson, Embree Mckeown, Brynna Miller, Madelyn Putzig

POST FALLS PARKS AND RECREATION

Soccer

Micro 5s

7 Day Dental: Sabrina Johnson 1 goal, Kensley Sommerfeldt 1 goal

Coeur d Alene Pediatrics: Julian Cnnery 1 goal

H & R Block: Ryker Weeks 3 goals

Post Falls Family Dental: Thomas Davis 4 goals

Stateline Speedway: Caleb Light 6 goals, Hudson Seling 2 goals

VCA Kootenai Animal Hospital: Kayleigh Guyette 4 goals, Jaxtyn Spring 3 goals

Mini 6s

7 Day Dental: Rourek Harris 5 goals, Brooklynn Martin 2 goals, Madison Roberts 1 goal

Coeur d Alene Pediatrics: Olivia Graybel 1 goal, Nora Schock 1 goal

H & R Block: Annabella Bazan 2 goals, Logan Byers 3 goals, Kellin Rakell 2 goals, Miles Tingy 1 goal

Post Falls Family Dental: Landon Cavazos 2 goals, Asher Grant 1 goal, Brantlee Kane 4 goals

Stateline Speedway: Nyla Cornett 4 goals

VCA Kootenai Animal Hospital: Aiden Conrath 2 goals, Jacob Sylvain 1 goal

U8s

Blue Dog RV: Brooklyn Anderson 2 goals, Zachary Anderson 1 goal, Knox Kjar 1 goal

Century Publishing: Emmett Thornton 1 goal

Country Financial: Lance Breyer 4 goals

Little Smiles Pediatric Dentistry: Parker Ryan 1 goal

Mountain America Credit Union: Sakiyas Scott 2 goals, Xander Weeks 1 goal

ThorcoCDA: Isaac Rabe 2 goals, Lincoln Tingey 1 goal

U11s

Big Sky Idaho Corp: Tanner Leiser 1 goal, Henry Thurston 1 goal

Calvary Lutheran: Lincoln Holding 3 goals, Michael Livingston 3 goals

H & I Woodcraft: Erik Branon 2 goals, Benjamin Mack 1 goal, Brady Mackenzie 1 goal, Cameron McCoy 2 goals, Landon Triebwasser 1 goal, Andre Weitzel 2 goals

Peach Orthodontics Zachary Detwiler 4 goals, Carrson Peterson 2 goals, Hudson Ryan 3 goals.

Specialty Forest Products: Joslin Gamble 1 goal, Tiffany Zordel 2 goals

Stateline Speedway: Stephen Gonzales 1 goal, Serenity 1 goal, Samason Kjar 2 goals, Emmalyn Sorensen 2 goals, Nathan Sorensen 1 goal

U14

Brumbach Dentisty: Cobe Cameron 2 goal, Caleb Heath 2 goals, Cole Jones 5 goals, Owen Sharp 1 goal, Finn Zobell 1 goal

Hagadone Directories: Jude Counts 1, Cadence Warren 1 goal

ML Architect: Ethan Kuplack 2 goals, Marcus Kuplack 2 goals, Devin Munson 1 goal, Marc Latham 2 goals, Michael Wilhelm 2 goals

Paul Bunyan: Isaiah Curry 1 goal, Brady Navarrete 1 goal

Post Falls Taco Bell: Noah Weitzel 1 goal

Serights Ace Hardware: Andrew Bentz 3 goals, Fischer Veltri 2 goals

Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. Email stories and photos (in .jpg format) to sports@cdapress.com.

Information: 664-8176, Ext. 2019

photo

Courtesy photo Zara Munyer of Coeur d'Alene Charter Academy won the girls varsity race at the Woodland Middle School Invitational cross country meet on Oct. 14 at Woodland Middle School.

photo

Courtesy photo Runners await the start of the varsity girls race at the Woodland Middle School Invitational cross country meet Oct. 14 at Woodland Middle School.

photo

Courtesy photo Junior swimmer Dylan Rieben is this week's Post Falls High School Athlete of the Week. Rieben won the boys 200-yard freestyle, and swam on winning relays in the 200 medley and 200 freestyle in a meet against Lewiston last weekend.

photo

Courtesy photo The Thorns 2009 Green girls soccer team won two matches last weekend in Sandpoint, with a 3-0 win over Surf G09 Stimpson, and a 3-1 win over Surf G09 Hanson. Thorns goals were scored by Katie Kovatch (2), Ava Roberts (2), Savannah Spencer and Phinalley Voigt. Thorns pictured from left are From left to right it would be Savannah Spencer, Eliza Murphy, Katie Kovatch, Ava Roberts and Tayla Ruchti.

photo

Courtesy photo The Extreme Dreamers won the 3rd/4th Grade Cereal Cup volleyball championship at The Courts at Real Life Ministries. In the front row from left are Avy Murphy, Jordyn Parke and Kali Realmuto; middle row from left, Lucia Swanstrom, Addison Fowler, Olivia Harty, Jayde Nelke and Paetlyn Byrd; and back row from left, coach Taylor Woodman and coach Kyndall Freeman.

photo

Courtesy photo The Corals won the 5th/6th Grade Cereal Cup volleyball championship at The Courts at Real Life Ministries. In the front row from left are Harli Folda, Peyton Barclift, Lucy Love and Adi Mavrinac; and back row from left, coach Joey Blood, Riley Carpenter, Zuri Blood, Riley Hill, Abigail Hampsch and coach Jayci Blood. Not pictured is Kinsey Alverson.

photo

Courtesy photo The Soccerhawks won the 1st/2nd Grade Cereal Cup soccer championship at The Fields at Real Life Ministries. In the front row from left are Karis Castro, Sadie Swanstrom, Colton Rediger, Micah Brumbach and Lucas Antonich, second row from left, Benjamin Owen, Layla Dolliver, Bowyn Gillis, Henry Bowlby, Zeek McNeil and Fynlee Bowers; and back row from left, Zach Brumbach and Joel Bowlby.

photo

Courtesy photo The Green Destroyers won the 3rd/4th Grade Cereal Cup soccer championship at The Fields at Real Life Ministries. In the front row from left are Macklin Gillis, Calvin Gant, Ryker Stevens and Owen Sheppard; and back row from left, Elaina Rubio, Reise Reardon, Micah Gurlov, Sophia Perkins, Peter Ratcliffe, Piper Gorham and coach Josh Martin.

photo

Courtesy photo The Thunderstormzz won the 5th/8th Grade Cereal Cup soccer championship at The Fields at Real Life Ministries. In the front row from left are Owen Emery, Lauren Reardon, Brooklyn Reese, Hailey Koontz and Kiya Cox, and back row from left, coach Emery, Alivia Ludwig, Destiny Markwick, Finn Keck, Riley Johnson and coach Quinn.

photo

Courtesy photo The Vipers won the 5th/6th Grade Cereal Bowl flag football championship at The Fields at Real Life Ministries. From left are Kelan Moore, Stratten Hertwick, coach Brad Rasor, Jonah Ebert, Crew Thompson, Jeremiah Clark, Houston Holland, Brayden Smith, Paxon Rasor, Liam Alderman, Gavin Tosi, Cooper Moore and coach Mike Moore.

photo

Courtesy photo The Titans won the 3rd/4th Grade Cereal Bowl flag football championship at The Fields at Real Life Ministries. In the front row from left are Jacoby Longtain, Trey Gosney, Nathan Fitzpatrick, Owen Copstead, Colton Koch, Tanner Leiser and Matthew Rios; middle row from left, Garrett Pagano, Mason Soltswisch, Trey Love, Cruz Salzwedel and Will Wood; and back row from left, coach Nick Salzwedel and coach Grayling Love.

photo

Courtesy photo The Wolfpack won the 1st/2nd Grade Cereal Bowl flag football championship at The Fields at Real Life Ministries. In the front row from left are Miles Arotta, Phoenix Stachurski, Easton Molitor, Keegan Michael, Aure Brennan, Zane Scholes, Jimmer Genatone, Payton Farrar, Carter Dube, Bryce Van Lueven, Brody Brennan and Mac Roberts; and back row from left, coaches Nick Genatone, Nate Brennan and Levi Brennan.

photo

Photo by SUZI ENTZI The Thorns North FC 08 Girls Red soccer team played FC Billings 08G to a scoreless tie on Saturday. Defending the goal for the Thorns was Adysen Robinson in the first half and Macy Walter in the second half. Pictured for the Thorns in white is Avery Lathen.