Tuesday, October 27, 2020
41.0°F

STATE HIGH SCHOOL SOCCER TOURNAMENT SCHEDULES, SCORES

| October 22, 2020 11:15 PM

STATE HIGH SCHOOL SOCCER TOURNAMENTS

Times PDT

5A

BOYS

Thursday’s Matches

Thunder Ridge 4, Timberline 1

Rocky Mountain 1, Centennial 0

Boise 2, Post Falls 0

Eagle 3, Madison 0

Friday’s Matches

Centennial 4, Timberline 3, OT (loser out)

Madison 1, Post Falls 0 (loser out)

Thunder Ridge 7, Rocky Mountain 2 (semifinal)

Match 8 — Boise (9-2-0) vs. Eagle (10-2-2), ppd. to 10-26 at Middleton High

Consolation championship

At Post Falls High

Centennial (11-6-0) vs. Madison (8-6-2), canc.

Third-place match

Tuesday

At TBA

Rocky Mountain (12-2-1) vs. Loser Match 8, noon

Championship match

At Canyon Ridge High, Twin Falls

Thunder Ridge (14-2-2) vs. Winner Match 8, 2 p.m.

4A

At Bonneville High, Idaho Falls

Thursday's Matches

Jerome 3, Bishop Kelly 0

Vallivue 2, Sandpoint 0

Canyon Ridge 5, Century 2

Blackfoot 3, Caldwell 1

Friday's Matches

Bishop Kelly 2, Sandpoint 1 (loser out)

Caldwell 4, Century 2 (loser out)

Vallivue 3, Jerome 2, 2OT (semifinal)

Blackfoot 2, Canyon Ridge 1, OT (semifinal)

Saturday's Matches

Consolation championship

Bishop Kelly (11-1-0) vs. Caldwell (9-4-1), 9 a.m.

Third-place match

Jerome (13-3-0) vs. Canyon Ridge (14-3-0), 11 a.m.

Championship match

Vallivue (11-3-0) vs. Blackfoot (16-1-0), 1 p.m.

3A

At The Fields at Real Life Ministries, Post Falls

Thursday's Matches

Gooding 3, Timberlake 0

Weiser 1, Sugar-Salem 0, PK (8-7 on penalty kicks)

Sugar-Salem 1, Weiser 0, PK (8-7 on penalty kicks)

Sun Valley Community School 2, American Falls 1

Coeur d'Alene Charter 2, McCall-Donnelly 1

Friday's Matches

Sugar-Salem 3, Timberlake 0 (loser out)

McCall-Donnelly 3, American Falls 1 (loser out)

Weiser 3, Gooding 2 (semifinal)

Match 8 — Sun Valley Community School (7-3-0) vs. Coeur d'Alene Charter (6-4-3), ppd., snow

Saturday's matches

Match 8 — Sun Valley Community School (7-3-0) vs. Coeur d'Alene Charter (6-4-3), 9 a.m. (semifinal)

Match 9 — Sugar Salem (13-4-1) vs. McCall-Donnelly (7-2-0), 11 a.m. (consolation championship)

Match 10 — Gooding (11-2-1) vs. Loser, Match 8, 2 p.m. (third-place match)

Match 11 — Weiser (6-5-0) vs. Winner Match 8, 5 p.m. (championship match)

GIRLS

5A

Thursday’s Matches

Highland 7, Kuna 1

Boise 2, Mountain View 0

Timberline 2, Lake City 1, 2OT

Rocky Mountain 12, Madison 0

Friday’s Matches

Kuna 2, Mountain View 1, OT (loser out)

Lake City 1, Madison 0 (loser out)

Boise 1, Highland 0 (semifinal)

Match 8 — Timberline (9-3-0) vs. Rocky Mountain (13-1-0), ppd. to 10-26

Monday's match

Match 8 — Timberline (9-3-0) vs. Rocky Mountain (13-1-0) at Middleton High, 3:30 p.m.

Tuesday's matches

Match 9 — Lake City (12-4-0) vs. Kuna (6-6-4), cancelled.

Match 10 — Highland (14-3-0) vs. Loser Match 8, Canyon Ridge High, Twin Falls, TBA (third-place match)

Match 11 — Boise (13-0-0) vs. Winner Match 8, TBA (championship match)

4A

At Hillcrest High, Ammon

Thursday's Matches

Twin Falls 3, Bishop Kelly 2

Middleton 3, Moscow 0

Preston 2, Canyon Ridge 1

Columbia 4, Skyline 1

Friday's Matches

Bishop Kelly 2, Moscow 0 (loser out)

Skyline 3, Canyon Ridge 1 (loser out)

Twin Falls 2, Middleton 0 (semifinal)

Preston 3, Columbia 2, PK (semifinal)

Saturday's Matches

Consolation championship

Bishop Kelly (11-1-0) vs. Skyline (10-5-2), 9 a.m.

Third-place game

Middleton (10-4-0) vs. Columbia (8-3-0), 11 a.m.

Championship match

Twin Falls (14-0-1) vs. Preston (10-6-0), 1 p.m.

3A

At The Fields at Real Life Ministries, Post Falls

Thursday's Matches

Coeur d'Alene Charter 11, Kimberly 0

McCall-Donnelly 4, Teton 0

Sugar-Salem 1, Sun Valley Community School 0, OT

Marsh Valley 3, Timberlake 0

Friday's Matches

Teton 1, Kimberly 0 (loser out)

Sun Valley Community School 4, Timberlake 0 (loser out)

Coeur d'Alene Charter 7, McCall-Donnelly 1 (semifinal)

Match 8 — Sugar-Salem (15-2-0) vs. Marsh Valley (12-2-1), ppd., snow

Saturday's matches

Match 8 — Sugar-Salem (15-2-0) vs. Marsh Valley (12-2-1), 9 a.m. (semifinal)

Match 9 — Teton (11-5-1) vs. Sun Valley Community School (9-1-1), 11 a.m. (consolation championship)

Match 10 — McCall-Donnelly (10-1-0) vs. Loser Match 8, 2 p.m. (third-place game)

Match 11 — Coeur d'Alene Charter (15-1-1) vs. Winner Match 8, 5 p.m. (championship match)