Youth Sports March 18, 2020
COEUR d’ALENE RECREATION
Basketball
K Boys Division
Our Town - Easton Moore 10, Parker Singer 6.
Elite Physical Therapy – Easton Bateman 8, Steele Steenstra and Cason Bishop 4, Owen Irwin 2.
Lyon’s O’Dowd – Sullivan O’Dowd 8, Lyric Young and Brody Brennan 6, Crew Kuhlmann, Couredge Solmonso 4, Thorian Ross and Clark Pulsipher 2.
River City Physical Therapy – Rourek Harris 8, Kingston Stockwell 4, Crew Randklev 2.
1st Boys Division
Cannon Hill Industries – Levi Tebbe 14, Ryley Brown 12, Emmitt Johnson 6, Archer Herndon and Braxton Hayden 4.
Cd’A Press – Trent Gustin 10, Carson Busch 8, Jacob Briner 6, Carson Worley, Connor Hayes and Stephen Johnson Jr. 2.
Ironman Foundation – Easton Wright 10, Cruz Mitchell 4.
The Body Mat – Beck Odenthal 18, EJ VonBehren 10, Samuel Peterson 8, Nixon Neer 2.
Hagadone Directories – Caleb Smith 8, Camden Glindeman 6, Ty Hamilton 4, Alexander Mendenhall 2.
Integrated Personnel – Cody Burrell 12, Austin Perkins 6, Sawyer Smith, Beckham Wise and Mitt Larson 4, Cameron Tosi 2.
Cd’A Paving & Concrete Specialists - Cohen Hochstetler 16, Cannon Siers 10, Kian Fray-Seabolt, Benjamin McFarland 4, Baine Larson 2.
DaVinci Stone – Caleb Larson 8, Sander Bundy 6, Mac Roberts, Winston Cord, Camden Nelson, Owen Perschau 2.
River City Physical Therapy – Cannon Randklev 10, Zeph Wilson and Dallas Hays 8, Deegan Andras and Angelo Brown 4, Gunnar Noble and Henry McKinley 2.
DaVinci Stone – Kellan Larson and Winston Cord 6, Mac Roberts, Walter Nixon, and Sander Bundy 2.
Cd’A Press – Trent Gustin 6, Carson Worley 4, Max Vogan, Brylen Cox, and Jacob Briner 2.
Cd’A Paving & Concrete Specialists – Cohen Hochstetler 18, Kian Fray-Seabolt 16, Cannon Siers 4, Troy Hill 2.
Cannon Hill Industries – Braxton Hayden, Archer Herndon, Emmitt Johnson 8, Levi Tebbe 6, Ryleyu Brown and Xaden Bonta 2.
DaVinci Stone – Sander Bundy and Caleb Larson 8, Winston Cord 6, Kellan Larson 4, Owen Perschau 2.
The Body Mat – Beck Odenthal 18, Nolan Bode 8, Caleb Andre, Samuel Petersen, and Nixon Neer 4.
DaVinci Stone – Winston Cord 24, Camden Nelson 6, Mac Roberts 4, Sander Bundy, Owen Perschau, and Finn Whitaker 2.
2nd Boys Division
Papa Murphys – Vinny Pratt 8, Griffyn Whipple 6, Ryder Benca and Wyatt Cremer 4.
Zip Wax Anti-Fog Cleaner – Nolan Herbig 10, Dustin Shively 6, Mason Johnson 4, Sawyer Brancheau, Ethan Klein, Matthew Heinen 2.
Young Construction – Weston Gimbal 8, Ryan Romine, Karter Ihli Monton, and Hunter Stach 2.
Hagadone Directories – Jack Sayler and Lucas Rycraft 8, Madden Steenstra 6, Van Leggat 4, Brayden Burt and Mason Harster 2.
Dorian – Owen Pulsipher 12, Jackson Aune 10, Nik Gwin 6, Bentlee Fox 2.
Papa Murphys – Wyatt Cremer 22, Kertin Edwards 8, Elliott West 6, Griffyn Whipple 4, Ryder Benca and Tripp DeWitt 2.
McDonalds – Sy Montague 4, Hunter Schwieters, Cole Hancock, Jameson Garnett 2.
Hagadone Directories – Mason Harster 10, Jack Sayler 8, Aiden Padilla and Brayden Burt 6, Jayce Johnstun, Madden Steenstra, and Lucas Rycraft 4, James Wilson 2.
Jump for Joy – Peter Wilde 8, Weston Ackerman 4, Ace Ackerman, Gabriel Griego, and William Stimpson 2.
Zip Wax Anti Fog Cleaner – Nolan Herbig 18, Dustin Shively 12, Sawyer Brancheau 6, Timothy Greene 4.
Hagadone Directories – Brayden Burt 14, Jack Sayler 12, Jayce Johnstun 4, Mason Harster and Lucas Rycraft 2.
Jump for Joy – William Stimpson 12, Weston Ackerman and Peter Wilde 4, Liam Hoit and Gabriel Griego 2.
Dorian – Jackson Aune 12, Owen Pulsipher 6, Raddek Kerns and Austin Fanning 2.
McDonalds – Sy Montague 16, Evan Lange 4, Archer Harris and Hunter Schwieters 2.
Papa Murphys – Wyatt Cremer 14, Griffyn Whipple and Tripp DeWitt 4, Jaxon DeWitt and Vinny Pratt 2.
Young Construction – Ryan Romane 18, Weston Gimbel 6, Sam Green and Rhen Anderson 4, Karter Ihli Monton, Ben Smith and Alexander Terry 2.
2nd Girls Division
Inland Northwest Foot & Ankle – Hallie Ewing 10, Emily Hackett 4, Brooklyn Caywood 2.
Pediatric Dental Center – Elle Sousley 6, Loretta Blattstein 2.
Jamms Frozen Yogurt – Hailey Gittel 12, Juliette Jenkins 4, Ocoee Kaplan and Emmie Fenenbock 2.
Inland Northwest Foot & Ankle – Swayzie Thompson and Brooklyn Caywood 8, Emily Hackett 4, Rylyn Lohmiller 2.
Ironman Foundation – June Calderwood 10, Saylor Knott 8, Haylee Purcell and Tillie Fagan 4, Isabella Burney 2.
Pediatric Dental Center – Elle Sousley 12, Joelle Weymouth 6, Loretta Blattstein 4, Maggie Meltzer and Zaviera Hoston 2.
GYMNASTICS
Avant Coeur Gymnastics competed at the Boise State Open on March 6-8.
Avant Coeur results follow.
Level 2
Sydney Traub tied for 3rd on Vault with a 9.400, took 5th on Bars with a 9.000, tied for 4th on Beam with a 9.050 and took 4th All Around with a 36.500
Kaylee Flodin had a high of 8.500 on Vault and a high of 8.900 on Beam
Level 3
Karly Harmon took 3rd on Vault with a 9.275 and 3rd on Beam with a 8.800
Mila Behunin took 5th on Vault with a 9.125
Julianna Bonacci took 5th on Beam with a 8.900 and 7th on Floor with a 8.950
Quinn Howard took 1st on Beam with a 9.325
Summer Nelson had a high of 8.725 on Bars
Lucky Call had a high of 9.100
Evelyn Haycraft took 5th on Beam with a 9.200
CC Miller had a high of 8.600 on Beam
Phoebe Fiacco had a high of 8.750 on Bars
Olivia Hynes had a high of 8.675 on Beam
Lexie Gersdorf took 6th on Bars with a 9.050 and 2nd on Beam with a 9.350
Jadyn Jell had a high of 9.175 on Vault and had a high of 8.825 on Beam
Sophie Phillips had a high of 9.250 on Vault
Level 4
Sophia Elwell had a high of 9.075 on Bars, took 6th on Beam with a 9.050 and had high of 9.125 on Floor
Georgia Carr had a high of 9.000 on Bars
Callista Petticolas had a high of 9.150 on Floor
Abby Rogers had a high of 8.450 on Beam and a high of 8.250 on Floor
Piper St John took 1st on Vault with a 9.400, tied for 1st on Bars with a 9.575, had a high of 9.300 on Floor and took 3rd All Around with a 36.750
Avery Hammons tied for 2nd on Bars with a 9.575 and had a high of 9.100 on Floor
Karstin Harmon had a high of 8.850 on Bars and took 1st on Beam with a 9.500
Emily Vaughan had a high of 8.525 on Beam and had a high of 9.000 on Floor
Level 6
Addyson Prescott took 6th on Beam with a 9.150 and 4th on Floor with a 9.275
Ashlyn Beecher took 3rd on Vault with a 8.900 and 3rd on Floor with a 9.325
Vivi Crain took 2nd on Bars with a 9.350
Claire Traub tied for 5th on Beam with a 9.250
Brynlynn Kelly had a high of 8.800
Jeralyn Thong took 3rd on Vault with a 8.950, 5th on Floor with a 9.150 and 5th All Around with a 35.500
Kennedy Phillips had a high of 8.925 on Beam and took 4th on Floor with a 9.250
Riley Roberts tied for 5th on Beam with a 8.950 and had a high of 9.000 on Floor
Kayce George had a high of 9.000 on Floor
Aliyah Williams had a high of 8.900 on Beam
Allison Scott had a high of 8.900 on Beam
Neve Christensen had a high of 8.775 on Bars and a high of 9.050 on Floor
Mady Riley tied for 3rd on Vault with a 9.000 and took 4th on Floor with a 9.400
Level 7
Monika Gonzales tied for 7th on Beam with a 9.400
Sara Rogers took 5th on Vault with a 8.850 and had a high of 9.250 on Floor
Jazzy Quagliana tied for 4th on Vault with a 9.050, took 4th on Bars with a 9.050, 2nd on Beam with a 9.475 and 3rd All Around with a 36.625
McKell Chatfield took 6th on Bars with a 8.875, 6th on Beam with a 9.150, 6th on Floor with a 9.350 and 4th All Around with a 36.325
Eden Lamburth took 2nd on Bars with a 9.275 and had a high of 9.050 on Beam and took 5th All Around with a 36.100
Level 8
Lavi Crain took 6th on Vault with a 9.200, 5th on Bars with a 9.200, 3rd on Beam with a 9.375 and 4th All Around with a 36.950
Lily Call took 2nd on Vault with a 9.300, 4th on Beam with a 9.350 and 5th on Floor with a 9.250
Danica McCormick had a high of 8.950 on Beam
Maddy Edwards took 6th on Vault with a 8.950 and tied for 2nd on Beam with a 9.400
Level 9
Madalyn McCormick took 6th on Vault with a 8.900, 1st on Beam with a 9.500 and tied for 5th All Around with a 35.025
Maiya Terry took 4th on Bars with a 8.850 and had a high of 8.950 on Floor and took 6th All Around with a 35.025
CC Bullock had a high of 8.800 on Vault
Sam Snow tied for 2nd on Vault with a 9.000, took 3rd on Bars with a 8.900, 3rd on Beam with a 8.725, 5th on Floor with a 9.050 and 1st All Around with a 35.675
Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. Email stories and photos (in .jpg format) to sports@cdapress.com.
Information: 664-8176, Ext. 2019