Monday, November 28, 2022
27.0°F

No headline

| May 18, 2019 1:00 AM

Some results unavailable

5A

BOYS

TEAM SCORES: 1, Rocky Mountain 23. 2, Borah 19. 3 (tie), Capital, Timberline 15. 5 (tie), Lake City, Rigby 11. 7, Madison 10. 8, Mountain View 6. 9, Eagle 5. 10, Post Falls 2.

3,200: 1, Nathan Green, Borah, 9:19.40. 2, Joey Tolman, Rocky Mountain, 9:20.50. 3, Spencer Stutz, Madison, 9:24.60. 4, Josh Simboli, Timberline, 9:35.90. 5, Joshua Martin, Eagle, 9:36.80. 6, Braden Heath, Rocky Mountain, 9:40.20. 7, Seth Kohler, Rocky Mountain, 9:42.40. 8, Derek Litzsinger, Eagle, 9:43.50.

Long jump: 1, Alec Binder, Capital, 21-11 1/2. 2, Kaden Hall, Rigby, 21-5 1/2. 3, Jacob Schnatter, Lake City, 21-2 3/4. 4, Spencer Price, Rocky Mountain, 20-11 1/2. 5, Logan Jeanselme, Lake City, 20-11 1/4. 6, Firace Kabongo, Capital, 20-11. 7, Hayden Picard, Capital, 20-9. 8, Keith Dewberry, Borah, 20-8 1/4.

4x800 relay: 1, Timberline (Josh Simboli, Jackson Busch, Charlie Stands, Caleb Stamper), 7:54.30. 2, Borah, 7:56.76. 3, Mountain View, 8:02.15. 4, Rocky Mountain, 8:10.30. 5, Madison, 8:22.47. 6, Rigby, 8:25.04. 7, Post Falls (Alex Peters, Sawyer Crenshaw, Caden McLean, James Magill), 8:31.37. 8, Lake City (Jacob Baker, Maximillian Bazler, Anthony Davis, Carter Gordon), 8:43.94.

GIRLS

TEAM SCORES: 1, Boise 28. 2, Eagle 22. 3, Mountain View 16. 4, Madison 12. 5 (tie), Post Falls, Lewiston 8. 7 (tie), Timberline, Rocky Mountain 5. 9 (tie), Coeur d’Alene, Capital 3. 11 (tie), Meridian, Rigby 2. 13 (tie), Skyview, Highland, Thunder Ridge 1.

3,200: 1, Lexy Halladay, Mountain View, 10:39.23. 2, Ashley LaJocies, Eagle, 10:43.42. 3, Mikella Tobin, Boise, 10:55.45. 4, Eve Jensen, Boise, 10:56.43. 5, Sydney Shanahan, Post Falls, 11:03.40. 6, Robyn Reeder, Capital, 11:03.40. 7, Brittney Hansen, Meridian, 11:14.41. 8, Hailey Thueson, Thunder Ridge, 11:21.59.

Long jump: 1, Rayven Nealey, Madison, 17-6. 2, Jennah Carpenter, Lewiston, 17-4 1/4. 3, Julia Nixon, Boise, 17-3 1/2. 4, Nicole Gieser, Rocky Mountain, 16-8. 5, Kayden Hulquist, Boise, 16-2 1/4. 6, Naeve Rodgers, Eagle, 16-2. 7, Savannah Lee, Madison, 16-1. 8, Cassidy Stoddard, Skyview, 16-0.

4x800 relay: 1, Eagle (Ashley LaJocies, Lizzie Dildine, Alyssa Britton, Julia LaMar), 9:12.44. 2, Boise, 9:18.52. 3, Mountain View, 9:25.62. 4, Timberline, 9:29. 5, Post Falls (Jenna Gardiner, Bailey Shanahan, Anayah Brown, Samantha Wood), 9:33.46. 6, Coeur d’Alene (Gracie Averill, Brooklyn Shell, Georgia May, Lauren Forster), 9:48.22. 7, Rigby, 10:09.09. 8, Highland, 10:19.95.

4A

BOYS

TEAM SCORES: 1, Bishop Kelly 22. 2, Pocatello 18. 3 (tie), Canyon Ridge, Skyline 14. 5, Idaho Falls 12. 6, Jerome 11. 7, Middleton 7. 8, Kuna 5. 9, Twin Falls 4. 10, Century 3. 11 (tie), Blackfoot, Moscow, Wood River 2. 14, Columbia 1.

3,200: 1, Nicholas Russell, Bishop Kelly, 9:20.20. 2, Dallin Bird, Pocatello, 9:25.67. 3, Dallin Hart, Skyline, 9:25.86. 4, Zach Erikson, Idaho Falls, 9:32.01. 5, Mitchell Athay, Idaho Falls, 9:32.74. 6, Ryker Holtzen, Canyon Ridge, 9:34.85. 7, Will McGonigal, Wood River, 9:34.85. 8, Kobe Yost, Jerome, 9:44.08.

Triple jump: 1, Stockton Lott, Jerome, 44-4 1/4. 2, Zion Johnson, Skyline, 44-2 1/4. 3, Sheldon Flanary, Canyon Ridge, 43-6 3/4. 4, Mohamed Eidway, Canyon Ridge, 43-3 1/2. 5, Matt Heffner, Bishop Kelly, 42-10 1/4. 6, Tyson Harvey, Century, 42-6 1/2. 7, Reese Robinson, Blackfoot, 42-0 1/2. 8, Anthony Flores, Columbia, 41-2 3/4.

Sprint medley: 1, Pocatello (Traven Hargraves, Kaden Hales, Kason Hewatt, Shane Gard), 3:31.40. 2, Bishop Kelly, 3:32.09. 3, Middleton, 3:32.21. 4, Kuna, 3:32.70. 5, Twin Falls, 3:35.59. 6, Idaho Falls, 3:40.28. 7, Moscow, 3:45.53. Minico, DQ, lane violation.

GIRLS

TEAM SCORES: 1, Twin Falls 22. 2, Bishop Kelly 21. 3, Skyline 18. 4 (tie), Ridgevue, Pocatello 9. 6, Middleton 8. 7, Mountain Home 6. 8 (tie), Kuna, Shelley, Preston 5. 11, Moscow 4. 12, Emmett 3. 13 (tie), Nampa, Jerome 1.

3,200: 1, Mattalyn Geddes, Twin Falls, 10:55.19. 2, Sariah Harrison, Skyline, 10:57.11. 3, Alexia Coronoa, Ridgevue, 11:24.66. 4, Karlie Callahan, Shelley, 11:33.64. 5, Rebecca Bodine, Bishop Kelly, 11:35.78. 6, Gemma LaVergne, Emmett, 11:35.83. 7, Andie Bell, Preston, 11:35.91. 8, Cassandra Vasquez, Nampa, 11:37.89.

Triple jump: 1, Sidnee Naerebout, Twin Falls, 38-5 1/4* (*-new classification record; previous Kayla Lee, Canyon Ridge, 2012, 38-3 1/2). 2, Alyson Tekippe, Bishop Kelly, 36-3. 3, Emalee Pippin, Mountain Home, 36-1 3/4. 4, Autumn Kidd, Kuna, 36-0 1/2. 5, Hailey Roubidoux, Pocatello, 34-9 1/2. 6, Savannah Royal, Preston, 34-6 3/4. 7, Tori Sengelmann, Bishop Kelly, 34-3 1/2. 8, Olivia Johnson, Bishop Kelly, 34-2.

Sprint medley: 1, Skyline (Macy Olson, Jenaya Vander Stoep, Hannah Fish, Breanne Herrmann), 1:50.60. 2, Middleton, 1:51.12. 3, Bishop Kelly, 1:52.20. 4, Pocatello, 1:52.76. 5, Moscow, 1:53.10. 6, Ridgevue, 1:55.09. 7, Twin Falls, 1:56.77. 8, Jerome, 1:57.49.

3A

BOYS

TEAM SCORES: 1. Sugar-Salem 45. 2. Timberlake 34. 3. Buhl 33. 4. Kimberly 20, 5. Priest River 16. 6. Gooding 14. 7. South Fremont 11. 7. Filer 11. 7. Homedale 11. 10. Fruitland 10. 11. Weiser 7. 12. Snake River 6. 12. Teton 6. 14. Parma 3. 14. Bonners Ferry 3. 14. Marsh Valley 3. 17. American Falls 1.

3,200: 1. Kooper Williams, Sugar-Salem 9:38.53; 2. Logan Hunt Timberlake, 9:40.81; 3. Kaysen Klingler Sugar-Salem 9:52.94; 4 Daniel Butler, Buhl, 9:56.76; 5. Lorenzo High, Snake River 9:57.39; 6 Parker Galbraith, Sugar-Salem 10:04.48; 7 Owen Rogers, Gooding; 8. Jerico Frailey, Marsh Valley 10:16.06

Sprint medley: 1. Buhl 3:38.63 (Jose Rivera, AJ Armitage, Jade Juker, Daniel Butler); 2 Sugar-Salem 3:38.86 (Jesse Fogle, Braxton Ostermiller, Brayton Pope, Kooper Williams); 3 Weiser 3:39.72 (Triston Kautz, Nathan Turner, Braden Bumgarner, Rhett Kunz); 4. Fruitland 3:40.22 (Marcus Barinaga, Noah Hattrup, Colton Capps, Ivan Gonzalez); 5 Teton 3:41.55 (Saul Ortiz, Ricardo Arellano Bocardo, Treven Warburton, Jeremiah Otto); 6. Timberlake 3:48.26 (Zach Yetter, Dylan Kluss, Daniel Pahl, Logan Hunt); 7 Snake River 3:50.39 (Conner Ranstrom, Pedro Rodriguez, Joseph Anderson, Rylan Anderson); 8 Priest River Lamanna 3:57.04 (Robbie Anselmo, Keegan Hegel, Brandon McCracken, Caleb Gleason).

Shot put: 1. Colby Poe, Priest River 51-10 1/4; 2, Bryer Monson, Filer 50-7; 2. Edwin Smith, South Fremont 47-4; 4. Kimberly 46-2 1/4; 5 Jared Conrad, Gooding, 46-1 1/2; 6. Quinn Tucker, Bonners Ferry 43-9 3/4; 7 Jeremy McLemore, Timberlake 42-6 1/4; 8. Thomas Symms, Homedale 42-2 1/2.

Discus: 1 Thomas Symms, Homedale, 157-3; 2. Carson Shriver, Buhl 136-2 1/2; 3. Jeremy McLemore, Timberlake, 134-9; 4 Colby Poe, Priest River, 129-5; 5. Rex Ward, Kimberly, 127-11 1/2; 6. Cody Myers, Parma, 125-11; 7. Weston Jeffries, Fruitland, 125-9; 8 Wyatt Kearn, American Falls, 123-11

Long jump: 1. Peyton Bair, Kimberly, 23-8 1/2; 2 Gerohm Rihari, Sugar-Salem, 22-7 1/2; 3 Hadley Miller, Sugar-Salem, 22-3 1/2; 4 Chase Gardom, Timberlake, 22-3; 5 Adam Lauda, Buhl, 22-0. 6. Skyler Mackenzie, Fruitland, 21-6; 7. Troy Wissenbach, Marsh Valley, 21-4 1/2; Jaxon Bair, Kimberly, 21-1

Triple jump: 1. Chase Gardom, Timberlake, 46-3; 2 Cade Morris, Gooding, 45-11 1/2; 3 Adam Lauda, Buhl, 43-6 1/2; 4 Nick Hammond, South Fremont, 42-6 1/2; 5. Gerohm Rihari, Sugar-Salem, 42-2 1/4; 6 Austin Jarolimek, Filer, 41-2 1/2; 7. John Woiwode, Teton, 41-2 1/2; 8. Jordan Watkins, Weiser, 40-4 3/4.

GIRLS

TEAM SCORES: 1. Gooding 40. 2. Sugar-Salem 30.5. 3. Kimberly 28. 4. Weiser 19. 4. Bonners Ferry 19. 6. Buhl 18.5. 7. Parma 15. 8. Payette 14. 8. Kellogg 14. 10. Timberlake 13. 11. Snake River 10. 11. Cd’A Charter 10. 13. Marsh Valley 9. 13. Teton 9. 13. South Fremont 9. 16. Fruitland 8. 17. Filer 7.

3,200: 1. Abigail Gorton, Bonners Ferry, 11:45.89; Keely Wolf, Gooding, 11:52.84; 3. Emma Hillam, Fruitland, 11:59.70; 4. Sarenady Price, Sugar-Salem 12:06.19; 5. Abigail Peightal, Timberlake, 12:09.83; 6 Liz Edler, Filer, 12:13.92; 7 Sara Bagley, Teton, 12:21.10; 8. Reagan Van Orden, Snake River, 12:23.23

Sprint medley: 1 CDA Charter, 1:53.06 (Sarah Hines, Ava Shivers, Kiley Cutler, Josie Yovichin); 2 Weiser 1:53.90 (Alyssa Olvera, Reagan Doty, Shae Kunz, Abbey Shirts); 3. Timberlake 1:57.28 (Samantha Lauer, Parker Wall, Reese Yerian, Sage Gervais); 4 South Fremont 1:57.29 (Casandra Benitez, Karlee Thueson, Carly Hikida, Josee Angell); 5. Marsh Valley 1:57.88 (Britt Morris Tinacia Christensen, Maycee Lunt, Zoie Armstrong); 6. Sugar-Salem 1:58.13 (Aleah Lankford, Lindsey Larson, Morgan Teichert, Ryley Klingler) 7. Fruitland 1:58.44 (Frazier, Madison Tesnohlidek,Tipton, Celeena Cisneros; 8. Buhl 2:00.16 (Emily Gorrell, Kylie Crossland, Shyanna Higgins, Monica Oviedo)

Discus: 1. Madison Alexander, Kimberly, 111-9; 2 Shea Curran, Kellogg 109-0; 3. Katlin Senteney, Kellogg, 103-2; 4. Elizabeth Michaelson, Marsh Valley, 103-0 1/2; 5. Malorie Tucker, South Fremont, 102-6 1/2; 6 Blayre Jeffs, Timberlake, 102-6; 7. Sheyanne Hilmer, Weiser, 98-10 1/2; 8 Jessica Bixby, Teton, 96-3.

High jump: 1. Madison Jackson, Parma, 5-4; 2. Jade Jackson, Sugar-Salem, 5-0; 3. Nicole Stampke, Gooding, 4-10; 4. Katie Compas, 4-10; 5. Sage Stimpson, Snake River; 6. Kylie Crossland, Buhl 4-8; 6 Ryley Klingler, Sugar-Salem, 4-8; 8. Jerzie Pluid Bonners Ferry, 4-8.

Long jump: 1. Meg Walker, Kimberly, 17-5 1/4; 2. Emily Gorrell, Buhl, 16-3 3/4; 3. Holly Ansley, Bonners Ferry, 16-1 3/4; 4. Sydney Denison, Payette, 16-0; 5. Kassidee Campbell, Snake River, 15-11 3/4, 6. Lindsey Larson, Sugar-Salem, 15-8 3/4; 7. Taryn Paradis, Teton, 15-7 3/4; 8. Abbie Purser, Sugar-Salem, 15-1 1/2.

Triple jump: 1. Laken Wolf, Gooding, 36-2 1/2; 2. Brinley Humphreys, Kimberly, 35-10 1/4; 3. Elliotte Stockham, Gooding, 34-9 1/4; 4. Emily Gorrell, Buhl, 34-8 1/4; 5. Taryn Paradis, Teton, 34-7; 6. Ellie Walker, Weiser, 33-11; 7. Holly Ansley, Bonners Ferry, 33-10 1/2, 8. Sydney Denison, Payette, 33-7.

Pole vault: 1. Elliotte Stockham, Gooding, 10-6; 2. Danielle Grant, Payette, 9-6; 3. Reagan Doty, Weiser, 9-6; 4. Kassi Christensen, Sugar-Salem, 9-6; 6. Taylor Zamora, Filer, 9-0; 6. CeaJae Vernon, Sugar-Salem, 9-0; 7. Angelita Wences, Buhl, 9-0; 8. Ashlyn Leavitt, Snake River 8-0.

2A

BOYS

TEAM SCORES:

3,200: 1, Johnathon Simmons, Salmon, 9:46.83. 2, Brennen Donahue, Cole Valley, 9:48.39. 3, Jacob Moffat, West Side, 9:52.32. 4, Andy Gebhardt, Salmon, 9:52.49. 5, Hyrum Spencer, West Jefferson, 10:06.42. 6, Joshua Leavitt, Melba, 10:11.065. 7, Asher Johnston, North Fremont, 10:12.29. 8, Logan Kearsley, Ririe, 10:25.25.

GIRLS

TEAM SCORES:

3,200: 1, Elli Kelsey, Bear Lake, 11:18.56. 2, Elise Kelsey, Bear Lake, 11:27.70. 3, Sophie McManus, McCall-Donnelly, 11:28.38. 4, Josi Kelsey, Bear Lake, 11:44.69. 5, Kylahn Heritage, Melba, 11:44.95. 6, Karina Olson, Cole Valley, 11:55.39. 7, Elizabeth Spencer, West Jefferson, 12:01.06. 8, Marissa Cole, Melba, 12:34.49.

1A

BOYS

TEAM SCORES: 1, Valley 34. 2, Raft River 30. 3, Murtaugh 23.5. 4, Liberty Charter 23. 5, North Star Charter 20. 6 (tie), Greenleaf Friends, Tri-Valley 18. 8, Genesee 15. 9, Salmon River 14. 10, Kamiah 13. 11, Carey 12. 12 (tie), Prairie, Challis, Idaho City, Lighthouse Christian 8. 16, Rockland 6.5. 17 (tie), Cascade, Kendrick 6. 19, Horseshoe Bend 5. 20 (tie), Troy, Kootenai, 4.5. 22 (tie), Victory Charter, Deary, Timberline 4. 25 (tie), Nezperce, Watersprings 3. 27 (tie), Grace, Notus, Castleford, 2. 30 (tie), Oakley, Potlatch 1.

3,200: 1, Caleb Hamblin, Liberty Charter, 9:43.35. 2, Daniel Dixon, Greenleaf Friends, 9:54.68. 3, Garrett Christensen, Valley, 9:56.82. 4, Connor Gardner, Liberty Charter, 10:10.07. 5, Carson Sellers, Timberline, 10:15.37. 6, Joe McGuigan, Nezperce, 10:27.11. 7, Isaac Knudson, Castleford, 10:32.38. 8, Leo Magana, Oakley, 10:32.81.

Sprint medley: 1, Valley (Julian Rocha, Alex Korom, Jeremiah Schilz, Garrett Christensen), 3:26.20* (*-classification record, previous, Logos, 2014, 3:39.56). 2, Liberty Charter, 3:43.40. 3, Murtaugh, 3:47.02. 4, Raft River, 3:50.77. 5, Victory Charter, 3:50.85. 6, Troy, 3:53.14. 7, Grace, 4:01.66. Kamiah, disqualified.

Shot put: 1, Ryan Spaeth, Raft River, 54-1 1/4. 2, Trayton Nelson, Idaho City, 51-7 3/4. 3, Carson Schmidt, Prairie, 46-11. 4, Tyler Barry, Horseshoe Bend, 45-2. 5, Isaac Schwenke, Challis, 44-5 3/4. 6, Karsten Brandsma, Lighthouse Christian, 44-5 1/2. 7, Jacob Peterson, Notus, 44-1. 8, Isaac Krasselt, Potlatch, 43-8 3/4.

Discus: 1, Ryan Spaeth, Raft River, 146-1. 2, Colt Uhlenkott, Tri-Valley, 129-0. 3, Randy McClure, Salmon River, 127-10. 4, Zach Frasure, Genesee, 126-9. 5, Layton Gould, Kamiah, 125-6. 6, Hunter Rogers, Watersprings, 125-3. 7, Carson Schmidt, Prairie, 121-11. 8, Isaac Schwenke, Challis, 120-2.

High jump: 1, Brigham Parke, Carey, 6-5. 2, Adam Elorrieta, Valley, 6-2. 3, Jeff Waisanen, Genesee, 6-0. 4, Levi Farr, Rockland, 5-8J. 5, Dawson Durham, Genesee, 5-8. 6 (tie), Garrett Renner, Kootenai, Caleb Norwood, Rockland, Kade Setoki, Murtaugh, Zachary Stoner, Troy, 5-6.

Long jump: 1, Josh Nichols, North Star Charter, 22-4* (*-new classification record, previous, Paden Baker, Raft River, 2006, 22-3). 2, Kade Setoki, Murtaugh, 21-8. 3, Cooper Hewett, Kendrick, 21-7 3/4. 4, George Wyatt Stocks, Cascade, 21-1 3/4. 5, Jason Hardy, Valley, 21-1. 6, William Ashley, Challis, 20-10. 7, Garrett Sedlacek, Greenleaf Friends, 20-8. 8, Guillermo Zavala, Murtaugh, 19-10 1/2.

Triple jump: 1, Josh Nichols, North Star Charter, 46-1 1/2* (*-new classification record, previous, Reagan Ward, Raft River, 2007, 44-2). 2, Garrett Sedlacek, Greenleaf Friends, 42-0. 3, Keil Setoki, Murtaugh, 40-8 1/2. 4, Chance Gaskill, Lighthouse Christian, 40-3 1/2. 5, London Kirk, Deary, 40-2. 6, Garrett Renner, Kootenai, 40-0 1/2. 7, Brigham Parke, Carey, 39-4 1/2. 8, George Wyatt Stocks, Cascade, 39-0.

Pole vault: 1, Colt Uhlenkott, Tri-Valley, 14-8* (new classification record, previous, Graydon Myhre, Kootenai, 2012, 14-7). 2, Ethan Shepherd, Salmon River, 12-0. 3, Nic Anderson, Valley, 12-0J. 4, Kagen Knudsen, Raft River, 11-6. 5, Alfredo Gonzales, Kamiah, 11-6J. 6, Michael MacMenamin, Kamiah, 11-6J. 7, Bret Raymond, Kamiah, 11-0. 8, Christopher Grunig, Murtaugh, 11-0J.

GIRLS

TEAM SCORES: 1, Raft River 47.5. 2, Oakley 14.5. 3, Castleford 13.5. 4, Rockland 12. 5, Camas County 11.5. 6 (tie), Cascade, Lighthouse Christian, Carey 10. 9, Nezperce 9. 10, Leadore 8. 11 (tie), Tri-Valley, Notus 6-5. 13 (tie), Hagerman, Butte County, Logos, Hansen, Challis 6. 18 (tie), Community School, Prairie, Lakeside 5. 21, Clearwater Valley 4.5. 22 (tie), Liberty Charter, Kendrick, Wallace 4. 25 (tie), Greenleaf Friends, Highland, Valley, Victory Charter, Shoshone 2. 30 (tie), Troy, North Gem, Murtaugh 1. 33, Horseshoe Bend 0.5.

3,200: 1, Kaybree Christensen, Raft River, 11:21.12. 2, Karlee Christensen, Raft River, 11:30.23. 3, Natayla Babcock, Butte County, 11:35.96. 4, Sophia Mazzoni, Community School, 11:47.42. 5, Amanda Lee, Liberty Charter, 11:55.53. 6, Emree Larson, Oakley, 12:03.91. 7, Grace Dixon, Greenleaf Friends, 12:11.40. 8, Melanie Gianopulos, Clearwater Valley, 12:13.58.

Sprint medley: 1, Raft River (Mailee Dalton, Brooke Campbell, Olivia Campbell, Kamri Ottley), 1:56.69. 2, Oakley, 1:58.63. 3, Logos, 1:59.38. 4, Prairie, 1:59.56. 5, Nezperce, 1:59.73. 6, Tri-Valley, 2:00.37. 7, Victory Charter, 2:00.54. 8, North Gem, 2:10.25.

Shot put: 1, Brittany Conrad, Carey, 35-5. 2, Paige Ramsey, Leadore, 33-9 1/2. 3, Laci Whitaker, Raft River, 33-4 1/4. 4, Kamryn Hendrickx, Lakeside, 32-6 1/2. 5, Maggie Howard, Wallace, 32-4 1/2. 6, Priscilla Williamson, Camas County, 31-9 1/2. 7, Abbigail Davis, Highland, 31-8. 8, Jordyne Fredrickson, Troy, 31-7 1/2.

High jump: 1, Gracie Cover, Lighthouse Christian, 5-2. 2, Samantha McFadyen, Camas County, 5-0. 3, Karlee Christensen, Raft River, Zailee Poulson, Castleford, 4-10. 5 (tie), Lauryn Mitchell, Tri-Valley, Kortne Randall-Harper, Notus, 4-10J. 7, Madalyn Permann, Rockland, 4-8. 8, Alyssa Whittle, Camas County, 4-8J.

Triple jump: 1, Charlotte Wilson, Rockland, 35-0 1/2. 2, Zailee Poulson, Castleford, 33-11 3/4. 3, Mari Bjorneberg, Hansen, 33-9 1/2. 4, Sydney Boyer, Nezperce, 33-6 3/4. 5, Eliza Olson, Kendrick, 33-3 1/2. 6, McKenzie Woodland, Notus, 32-5 1/4. 7, Cierra Hennings, Shoshone, 32-0 3/4. 8, Mallory Diamond, Murtaugh, 31-8 1/2.

Pole vault: 1, Beth Wegener, Cascade, 8-6. 2, Brooke Campbell, Raft River, 8-6J. 3, Kinley Whitmarsh, Hagerman, 8-0. 4, Jazmine Rivera, Challis, 7-6. 5 (tie), Lyzan Gillette, Oakley, 7-6J, Martha Smith, Clearwater Valley, 7-6J. 7, Kylee Salvesen, Valley, 7-6J. 8, Mia Strand, Challis, 7-6J.

Recent Headlines