Soccer, football, bowling and more
SELECT SOCCER
Timbers North FC Boys ’06 Red: The Timbers beat Snohomish United B06 Black A 3-2 on Saturday. Haidyn Jonas and Kason Pintler each had 1 goal and 1 assist. Jacob M. had one goal.
On Sunday morning, the Timbers beat Harbor Premier B06 White B 5-0. Haidyn Jonas had 2 goals. Kason Pintler had one goal and 2 assists. Gavin Samayoa and Ben Hannigan-Luther each had 1 goal. Connor Jump had 1 assist. Braden Latscha posted the shutout in goal.
POST FALLS PARKS
AND RECREATION
Flag football
Oct. 13
JUNIOR DIVISION
Angry Beaver Logging & Lumber: Rylan Birsette 1 TD 1 interception & 1 tackle, Torin Connor 1 tackle, Gavin Goetz 1 tackle, Payden Gurney 1 tackle, Carter McNearney 1 tackle, Madsun Ott 1 tackle, Finn Rahlf 2 TDs & 3 tackles, Tanden Russell 1 TD & 2 tackles, Derrick Taylor 2 tackles, Kellen Weil 3 tackles
Les Schwab Tire Center: Jeremiah Cade 1 TD 1 tackle & 1 sack, Lane Hildesheim 1 tackle, Julian Long 1 TD 1 reception & 1 tackle, Cannon Tremayne 3 tackles, Braxton Smith 1 interception & 2 tackles, Hunter Watson 1 tackle, Carsyne Wilcox 1 TD & 2 tackles, Paxton Worthington 1 reception
Stateline Speedway: Treyson Blodgett 1 reception & 1 tackle, Jackson Chisholm 3 receptions & 2 tackles, Ryder Colhoff 1 reception, Landyn Elder 2 tackles, Landon Milsap 1 reception & 1 tackle, Nathan Sorensen 1 TD 1 2-point conversion 4 receptions & 3 tackles, Derek Tavares 1 TD 3 receptions & 3 tackles, Tate Torfin 3 receptions
Titan Pump Inc: Tyler Boviall 1 reception & 4 tackles, Gunner Brown 1 reception, Jace Cornett 1 tackle, Collin Rzepa 2 receptions & 3 tackles
VARSITY DIVISION
Jordan Sales & Service Inc: Nolan Anderson 1 TD 1 1-point conversion 2 receptions 1 interception & 3 tackles, Joey Hixson 1 reception & 1 interception, Jackson Holley 1 tackle & 1 sack, Christopher Lederhos 1 2-point conversion 1 tackle, Devin McEnaney 3 TDs 2 receptions 2 interceptions & 2 tackles, Hudson Rossi 1 TD & 1 2-point conversion
Love’s Travel Stop: James Albaugh 1 tackle, Seamus Byrne 1 tackle, Jesse DePue 1 interception, Grayson Morales 1 tackle, Cody Moyer 1 tackle, Corbin Owens 1 sack, Christopher Reed 2 tackles
Mainstream Electric Inc: Tavion Cade 1 interception & 2 tackles, John Redding 2 receptions & 2 tackles, Josiah Wells 1 TD & 1 tackle
Post Falls Family Dental: Landyn Darling 1 interception & 3 tackles, Brayden Eddings 1 tackle, Cian Silar 3 tackles, Tanner Stern 2 TDs 1 2-point conversion 4 receptions 1 interception & 2 tackles, Jace Tocco 1 TD & 2 interceptions, Corbin Tremayne 1 reception & 3 tackles
Oct. 6
JUNIOR DIVISION
Angry Beaver Logging & Lumber: Torin Connor 3 tackles & 1 sack, Carter McNearney 1 1-point conversion, Tanden Russell 2 TD’s, Derrick Taylor 1 tackle, Kellen Weil 2 tackles
Les Schwab Tire Center: Jeremiah Cade 1 TD & 2 tackles, Lane Hildesheim 1 1-point conversion & 1 2-point conversion, Julian Long 5 tackles, Cannon Tremayne 3 tackles, Braxton Smith 1 TD & 3 tackles, Hunter Watson 2 2-point conversions & 1 tackle, Carsyne Wilcox 1 TD & 3 tackles
Stateline Speedway: Treyson Blodgett 1 TD, Jackson Chisholm 1 tackle, Landyn Elder 1 tackle, Samson Kjar 1 TD 1 interception & 2 tackles, Landon Milsap 1 tackle, Nathan Sorensen 1 1-point conversion, Derek Tavares 2 tackles, Tate Torfin 1 TD
Titan Pump Inc: Tyler Boviall 4 tackles, Gunner Brown 3 tackles, Collin Rzepa 4 TDs & 4 tackles, Sakiyas Scott 1 tackle
VARSITY DIVISION
Jordan Sales & Service Inc: Nolan Anderson 1 TD & 6 tackles, TJ Carver 3 tackles, Joey Hixson 1 safety, Jackson Holley 2 1-point conversions, Christopher Lederhos 2 tackles, Devin McEnaney 1 safety 1 1-point conversion 1 interception & 2 tackles, Hudson Rossi 1 TD & 3 tackles, Darrin Tune 1 1-point conversion & 2 tackles
Love’s Travel Stop: Seamus Byrne 1 tackle, Jesse DePue 1 interception & 1 tackle, Grayson Morales 1 TD, Cody Moyer 1 tackle, Corbin Owens 1 TD & 1 tackle, Christopher Reed 2 TD’s 1 interception & 1 tackle, Kyler Webber 1 tackle
Mainstream Electric Inc: Tavion Cade 3 tackles, Griffin Carpenter 2 TDs & 2 receptions, Luke Czapla 1 tackle, John Redding 1 TD & 5 tackles, Julian Long 2 tackles
Post Falls Family Dental: Landyn Darling 3 receptions & 3 tackles, Brayden Eddings 1 interception & 1 tackle, Brycen McDonald 1 tackle, Cian Silar 1 tackle, Tanner Stern 1 TD 1 interception & 6 tackles, Corbin Tremayne 1 TD 3 receptions & 4 tackles
Sept. 29
JUNIOR DIVISION
Angry Beaver Logging & Lumber: Torin Connor 1 tackle, Gavin Goetz 1 tackle & 1 sack, Payden Gurney 2 tackles & 1 sack, Carter McNearney 1 tackle & 1 sack, Derrick Taylor 1 TD & 1 interception
Les Schwab Tire Center: Jeremiah Cade 2 TDs & 2 tackles, Everett Heidt 1 2-point conversion, Cannon Tremayne 1 tackle, Braxton Smith 1 1-point conversion 1 reception & 1 tackle, Hunter Watson 1 reception 3 tackles & 1 sack, Carsyne Wilcox 2 TDs 2 receptions & 2 tackles, Paxton Worthington 2 receptions
Stateline Speedway: Treyson Blodgett 1 TD, Jackson Chisholm 1 tackle, Landyn Elder 1 tackle, Samson Kjar 1 TD & 3 tackles, Landon Milsap 1 TD
Titan Pump Inc: Tyler Boviall 1 interception & 2 tackles, Nicolas Roberts 1 tackle, Collin Rzepa 4 TDs 2 2-point conversions 3 receptions & 5 tackles, Sakiyas Scott 4 tackles
VARSITY DIVISION
Jordan Sales & Service Inc: Nolan Anderson 1 reception & 1 sack, TJ Carver 1 TD & 2 tackles, Jackson Holley 2 TDs & 2 tackles, Christopher Lederhos 1 sack, Devin McEnaney 1 TD 1 reception & 2 interceptions
Love’s Travel Stop: Jesse DePue 1 tackle, Brody McCullough 1 2-point conversion, Grayson Morales 1 tackle & 1 sack, Corbin Owens 1 TD 1 tackle & 1 sack
Mainstream Electric Inc: Tavion Cade 4 tackles, Griffin Carpenter 1 interception, Luke Czapla 3 tackles, Elijah Ramirez 1 tackle, John Redding 3 tackles, Josiah Wells 1 TD & 1 tackle, Julian Long 1 tackle
Post Falls Family Dental: Landyn Darling 1 TD 1 2-point conversion & 2 tackles, Brayden Eddings 2 receptions, Brycen McDonald 1 2-point conversion & 1 tackle, Cian Silar 1 reception & 1 tackle, Tanner Stern 4 TDs 4 interceptions & 3 tackles, Jace Tocco 2 tackles, Corbin Tremayne 2 TDs 1 reception 2 interceptions & 6 tackles
Soccer
Micro 5
Blue Dog RV – Emma Storlie 1 goal
Handy Andy Home Service – Brooklyn Andersch 2 goals
7 Day Dental Smiles – Kyal Carlson 7 goals, Wyatt Cuneo 1 goal, Brenden Whitney 5 goals
Little Smiles Pediatric Dentistry –Declan Epkey 5 goals, Fiona White 1 goal
McDonald’s – Luke Hunter 9 goals, Nathious Moffitt 5 goals
Viking Construction – Roman Dion 6 goals, Remi Zobell 10 goals
Sat. Night – Grayson Fowler 3 goals
Scott’s Plumbing – Russell Covey 1 goal, Eddy Redding 3 goals, Vivienne Scott 1 goal, Emmitt Wilkerson 1 goal
Mini 6
North Idaho College – Jackson Cameron 3 goals, Aven Colonval 2 goals, Aubrey Heath 2 goals, Isabel Heath 1 goal
Handy Andy Home Service – Zachary Anderson 1 goal, Skylin Sahlie 1 goal, Carter Smith 2 goals
7 Day Dental Smiles – Jasper Hu 1 goal, Emilee Hundrup 1 goal, Dallon Johnson 1 goal
NW Urgent Care – Kaitlynn Broncheau 2 goals, Ariah Clemens 1 goal, Ian Lake 6 goals,
Post Falls Brewing – Emily Blakemore 1 goal
J and B Concrete LLC – Charlie Latimer 4 goals, Abram Morgan 1 goal, Cayden Teal 2 goals
Sat. Night – Dawsen Lewis 7 goals, Joel Tocco 2 goals
Scott’s Plumbing – Breesen Ellis 2 goals, Scott Kodak 2 goals, Jason Kuplack 1 goal, Jaxon LaFountain 1 goal
U-8
Calvary Lutheran Church - Landon Triebwasser 1 goal
Woodland Family Dental – Blayne Boyd 1 goal, Samuel Murphy 2 goals
Stateline Speedway – Brayden Howard 1 goal
Fox Trailers, Inc – Ben Corkery 2 goals, Blake Sharp 1 goal, Nate Williams 1 goal
Specialty Forest Products – Lincoln Holding 1 goal, Mason Leiser 2 goals
Bare Flooring – Lincoln Holding 1 goal, Mason Leiser 2 goals
U-11
H & I Woodcraft – Trustina Burns 2 goal, Olvia Kapp 2 goals, Brady Mackenzie 1 goal, Noah Tomlinson 1 goal, Noah Weitzel 1 goal
Ferguson Concrete – Michael Livingston 2 goals
American Mower & Saw – Marcus Dickson 1 goal, Taylor Holding 2 goals,
Findlay Dodge Chrysler –
Calvary Lutheran Church – Joslin Gamble 1 goal, Marcus Kuplack 1 goal
Washington Trust Bank – Cobe Cameron 1 goal, Tarin 1 goal, Owen Sharp 2 goals, Michael Witherspoon 1 goal
U-14
Peach Orthodontics – Rachel Wilhelm 1 goal
Streamline Roofing & Siding – Skyler Church 1 goal, Daniel Kuplack 1 goal, Ethan Kuplack 1 goal, Matteo Weitzel 1 goal
Post Falls Family Dental – Tyler Bole 1 goal, Kody Skewis 1 goal
Farmers Insurance Chad Geissler Agency – Ceder Conly 1 goal, Jackson Frickle 1 goal, Elijah Hester 3 goals, Tate Vasquez 1 goal
St. Maries North West Trucking, LLC – Gage Green 1 goal, Lance Hamblin 1 goal
St. Maries Benewah Community Hospital – Aiden Blood 2 goals, Greyson Sands 1 goal, Kyle Sotin 1 goal
RATHDRUM PARKS
AND RECREATION
Soccer
Oct. 13
Mini-Mite (U4): Carter Hood (2), Kamryn Hood (2), Knolyn Kuhn, Lincoln Swanson (2), Hartley Neer, Mikia Hodgkins, Makinzee Nett, Anastasia Palmer (2), Ranger Wright (6), Bradyn Brandt, Gauge Powers (5), Channing Wood, Sawyer Attebury (10), Porter Oswell (3), Jenna Tanner (2), Carter Woodcock, Hunter Haisten, Kacen Lohmiller, Baylor Kresch, Burke Christiansen, Conner Jones (3), Brooklynn Peed, Sawyer Almas (6), Archer Jackson (2), Kinley Leonard, Rhett Palmer (2), Kaylee Schneider (2), Dominic Sanchez (3), Brock Caulfield (5)
Mighty-Mite (U6): Kenly Wilkins (2), Nevaeh Jonas (3), Paisley DePaul, Owen Hunt, Bennett Miller, Vienna Powers, Abrianna James, Andrew Applegate, Ryson Culver, Bronson Gabiou, Gracie Kloepfer, Koen Lohmiller, Ashton Peterson
Mega-Mite (U8): Shelby Cook, Preston Ward (3), Beau Rosscup (3), Sadie Anderson (2), Connor Banks (4), Mckinley Cantron, Sierra Nalen, Landon Rozewicz, Ava Keppner (2), Reagan Davis, Aiden Hunt, Ryan Meckle, Porter Clauson (2)
U-10: Payton Young (2), Malia Miller (3), Nathan Rogers (4), Blake Brooks, Jaxson Sanborn (3), Lucas Vasquez, Rachel Gray, Kallen Zaugra, Charley Charlebois
U-14: Darwin Porth, Caroline Gallus, Katherine Cameron (3), Landree Simon, Aiden Berg, Lakyla Norlander, Caleb Harris (2), Ayden Meehan (2), Austin Hood, Nate Anderson, Gavin Mooney, Emalee Wood, Colton Mendenhall, Alectra Sturgil, Alex Surplus (2), Grant Allaway, Reese Allaway, Aiden Ferris
REAL LIFE MINISTRIES
Flag football
Oct. 11
At The Fields at Real Life Ministries
4-5 Year Old Division
Game 1
Eagles
TDs –Brody Reames
Flag Pulls – Kingston McKim, Harley Bartle, Brody Reames
David’s Mighty Men
TDs –Brody Paragamian
Flag Pulls – Kase Ralson, Kase Chathams, Kamden Kelly, Brody Paragamian,
Game 2
Sea Jets
TDs –Cameron Hoy, MaCann Roberts, Brody Brennan
Flag Pulls – Aure Brennan, Cameron Hoy, Brody Brennan
Steelers
TDs – Palmer Murphy , Brayden Drapeau, Gus Rigg, Collin Bourassa, Landen Phinney
Flag Pulls – Palmer Murphy , Jaden Hoffman, Brayden Drapeau, Collin Bourassa, Xavier Raskell, Dominic Bechel, Preston Grieser
6-7 Year Old Division
Game 1
Hawks – 24
The Wolfpack – 0
Hawks TDs – Easton Annotti, Eli Whiteman, Kenny Nash
Flag Pulls – Logan Lovell, Eli Cooper, Easton Annotti,, Eli Whiteman, Kenny Nash
The Wolfpack TDs –
Flag Pulls – Kohen Hedge, Levi Drake, Colton Sims
Game 2
Thunder & Lightening– 37
The Raiders – 6
Thunder & Lightening TDs – Jaxon Brazle, Titus Tenney, Maximus McKim, Hudson Rasor, Trent Lilyquist
Flag Pulls – Titus Tenney, Maximus McKim, Hudson Rasor, Trent Lilyquist, Jacoby Longtain, Rylan Miller
Raiders TDs – Kellen Phinney
Flag Pulls – Reilly Martin,, Hunter Patzer, Liam Rettmann, Archer Seeds, Beau Maddalone
Game 3
The Mountaineers - 12
Black Panthers – 0
Mountaineers TDs – Kason Lenz, Logan Capaul
Flag Pulls – Logan Capaul, Bently Bartle, Emmett Johnson, Jake Bixby, Kain Kelly
Black Panthers TDs –
Flag Pulls – Brooks Hardaway, Reed Dickson, Sawyer Smith, Reise Rearson, Jude Zender
8-9 Year Old Division
Game 1
The Mighty Wolves - 0
The Legends – 14
The Mighty Wolves – Flag Pulls – Andy Cox, Cooper Moore, Terry Taylor, Kason Stanaway, Parker Bundy
The Legends TDs – Hudson Clemons, Tristan Mendenhall
Flag Pulls – Hudson Clemons, Grady Hicks, Landon Devos, Maddison Taberner, Tristan Mendenhall
Game 2
T-Wolves – 0
Savage Donuts – 22
T-Wolves – Flag Pulls – Carter Rossberg, Cash Preston, Miles Rigg, Nicole Heberer, Parker Stearns
Savage Donuts Tds – James Hendeson, Bradyen Smith, Tommy Pickens, Gavin Beckenhauer
Flag Pulls – James Henderson, Jacob Wood, Brayden Smith, Tommy Pickens, Gavin Tosi, Jackson Beckenhauer, Jaxon Schillinger
Game 3
The Spartans – 2
Warriors – 12
The Spartans – Safety – Jax Pearson
Flag Pulls – Kellan Walther, Levi Pleger, Judah Brazle, Brody Bowlin, Isaiah Lewis
Warriors Tds – Crew Thompson
Flag Pulls – Kaden Putman, Kolton Anderson, Crew Thompson, Richard Kincaid, Ron Kincaid, Jeremiah Clark
10-11 Year Old Division
Game 1
Raptors– 8
Augar Hawks– 29
Raptors TDs – Ian Christianson
Flag Pulls – Jordan Lewis, Briley Harris, Liam Applegate, Ian Christianson
Augar Hawks TDs – Jack Okuniewicz, Connor Wood, Isaac Rook
Flag Pulls - Jack Okuniewicz, Connor Wood, Isaac Rook, Harrison Evans, Waylon HInderager, Reese Crawford, Carson Jacobs, Quinn Murrell
Game 2
Eagles – 0
Slingers – 44
Eagles Flag Pulls – Tucker Rigg, Gabriel Nagrone, Kayden Kramsky, Reese Wood
Slingers TDs – Paxon Rasor, Jackson Sims, Daniel Shoup, Carter Siers
Flag Pulls – Kaeden Streeter, Addison Baltzell, Jackson Sims, Isaac Carlson, Rylan Anstine
Game 3
Rangers – 24
Mighty Ducks – 6
Rangers TDs – Clayton Kennedy, Dillon Sutich, Tanner George
Flag Pulls – Clayton Kennedy, Dillon Sutich, Tyce Frazier, Will Beckenhauer, Ryan Pratt, Bradley Rohrenbach, Hayden Johnsen, Tanner George
Mighty Ducks TDs – Sawyer Bateman
Flag Pulls, Jolie Spindler, Sawyer Bateman, Marshall Tomlinson, Braxton Barker, Jackson Payne
Soccer
Oct. 13
At The Fields at Real Life Ministries
4-5 Year Old Division
Game 1
The Mighty Eagles
Goals – Seth Morley
Agape - Emmett Longtain, Hudson Whiteman
Game 2
The Lightening
Goals –
The Super Heros
Goals – Tucker Heberer, Olivia Bartlett
Game 3
Tiny Tornados
Goals – Reece Hodges, Nathan MacLachlan, Gibson Quaale
The Animals
Goals – Isaac Pelphrey
6-7 Year Old Division
Game 1
Flying Jaguars – 4
Crusaders – 3
Flying Jaguars
Goals – Jax Molenar, Isaac Richard, Rylin Olmsted
Crusaders
Goals – Elizabeth Morley, Keegan Nitti, Benjamin Magofflin
Game 2
Crushers – 5
Thunder – 0
Crushers Goals – Quintin Schafer, Tessa Lovell
HAYDEN RECREATION AND COMMUNITY EVENTS
Soccer
Oct. 13
Mini
Axis Spine Center: Kamryn Gadberry-3 goals
Bailey Media Productions: Westley Fields-1 goal, Makenna Scholten - 2 goals; Mason Scholten-2 goals
Coeur d’Alene Dental Center: Jackson Adams-1 goal; Cannon Groven-2 goals; Benaiah Lorono-3 goal; Lyla Maestas-3 goals
Dr. Dance Dentistry For Kids: Mack Berend-2 goals; Brody Cantrell-1 goal;
Elite Chiropractic: Jett Crandall-2 goals; Brody Mittelstadt - 2 goals
Jan Jesberger Insurance: Micah Looyenga-1 goal; Corbin Nagrone-2 goals
JUB Engineers: Brielle Buscema - 1 goal; Benjamin Jackson - 1 goal; Calbe McFadden- 2 goals
Lancaster Market: Emary Tommerup-1 goal; Violet Young-1 goal
Little Smiles Pediatric Dentistry: Elise McKenzie-1 goal; Hanna Morisette-1 goal
Mist INC.: Oliver Calkins-8 goals; McKinley Crisp-3 goals; Kylee Scott-1 goal
Northwest Utility INC.: No stats available
RA Design: Brooks Hamilton-2 goals; Micah Lider-1 goal
Saturday Night INC.: Charlotte Gerard-1 goal; Brixton Turrell- 1 goal; Asher Witherwax-2 goals
Smith & Malek PLLC: Nolan Dougherty-1 goal; Bridger Landers-5 goals; Scarlett Smith-2 goals
Super 1 Foods: Vance Corbeill-1 goal; Sophie Fortin-1 goal; Liv Mickelson-2 goals
The Wellness Bar: Beck Engebretsen- 1 goal; Rourek Harris- 5 goals
Micro
DigitalBarr: Safa Riadh II-1 goal; Lola Ruggiero-1 goal; Benjamin Thomas-4 goals
Dr. Dance Dentistry for Kids: Raegan Fish-1 goal; Daniel Kellmer-1 goal; Lucy Snyder-1 goal
Elite Chiropractic: Alessandra Chiappe Myers-1 goal; Cooper Nusser-3 goals; Otto Parson-3 goals
Fred’s Plumbing: Sander Bundy - 1 goal; Elayna Smith-1 goal
Jan Jesberger Insurance: Daniel Ploof-2 goals; Evelyn Harrison-1 goal
Lakeside Pediatrics: Oliver Clark-1 goal
Lancaster Market: Finley Calkins-1 goal; Samuel Horner-1 goal
Laser Bugs: Luke Baune-2 goals
Little Smiles Pediatric Dentistry: No stats available
McDonald’s: Brooklyn Caywood-1 goal; Elias Schmehl-1 goal
Mountain Lions: No stats available
Redman & Company Insurance: Tanner Matuszak-1 goal
Saturday Night INC.: Connor McKenna-1 goal; Lily Murphy-3 goals
Schofield Dental: Gus Corsi-1 goal
Super 1 Foods: No stats available
Titan Spring: No stats available
8U Girls
The Blue Plate Cafe: Brynlee Johnston-1 goal
CDA Structures: Millie Cushman-1 goal; Ava Robertson-1 goal
Meckel Engineering: Adelynn Blessing-1 goal
Titan Spring: Danika Thompson - 1 goal
8U Boys
Andy’s Heating & Cooling: Jacob Poncato-1 goal
Hayden Les Schwab: Jovanni Stanton-2 goals
JLC Fabspeed: Andrew Grady-2 goals; Jettson Sylte-2 goals
Toro Viejo: Sebastian Guitron-2 goals; Brody Martin-1 goal
10U
Ace Drywall: No stats available
Applied Rite Exteriors: Nalan Tuttle-1 goal
Hayden Vision Source: No stats available
Steel Structures America: Miles Hart-1 goal
Super 1 Foods: Cruz Conces-1 goal; Claire Stuck-1 goal; Alex Wilson-1 goal; Lyric Young-1 goal
Terra Underground: Brayden Dresser-1 goal; Kinley Evarts-1 goal; Taytem Frazier-1 goal; Addy Hamblet-1 goal
Trinity Church: Hayden Adams - 1 goal; Justin Busby-1 goal; Marshal Peters-1 goal
12U
Adapt Allstars: Hudson Drake-2 goals; Elliot Engles-1 goal
Hayden Triathlon: Braeden Farrar-1 goal
NYC Piano Bar: No stats available
Steel Structures America: Sofia Galletti-1 goal; Nolan Ludwig-1 goal; Zachary McKenna-3 goals; Nathan Ringger-2 goals; Regan Wright-1 goal
TeleRad Connect: No stats available
14U
Austin’s Ladder: No stats available
CCS: Zane Hill-3 goals; Colton Smith-1 goal; Javan Tesky-1 goal; Nathan Russell-1 goal
Terra Underground: Brennan Crisp-2 goals
Trinity Church: Owen Hughes - 2 goals; Elijah Nixon-1 goal
Flag football
Oct. 13
K-1st
Fred’s Plumbing: Jackson Aune-3 tackles; Lincoln Babb-3 TD’s, 7 tackles; Bodhi Koepl-2 pt PAT
Kootenai Law Group: Boston Anderson-40 yd TD run, INT TD, 2 pt PAT, 6 tackles; Sam Green-2 pt PAT, 4 tackles; Connor Holloway-2 pt PAT; Jonah Plummer-TD, 2 pt PAT, 2 tackles; Elliott West-2 TD’s, 5 tackles
Lakeside Pediatrics: Mason Fantozzi-TD, 3 tackles; Bryce Lively-TD, 3 tackles; Brody Myers-Safety, 2 tackles; Kade Robbins-Safety, 3 tackles; Gabriel Rodriguez-TD, 2 tackles; Rowen Moore-tackle
Little Smiles Pediatric Dentistry: Brody Barker-TD, Safety, 3 tackles; Elias Dahlin-tackle; Braxton Smith-TD, Tackle
2nd-4th
Architects West: Easton Clyne-tackle; Tegan Covey-tackle; Jaxon Lachapelle-3 tackles 19 yd run; Landon Leveque-20 yd TD run, 2 pt PAT, REC, 20 yd run, 8 tackles; Tristen Nelson-2 tackles, 20 yd run; Rylee Rook-REC, Tackle; Tyler Tolmann-2 tackle; Cole Clyne-2 TD’s, REC, 3 tackles
Coeur d’Alene Dental Center: Beckett Field- Td; Chase Gordon-3 tackles; Trenton Jones-2 tackles; Brayson Moore-Tackle; Jacob Paulsen-INT, Josh Sampson-4 tackles; Porter VanValin-2 tackles
Hayden Vision Source: Sean Bradley-REC;Rylan Braga-15 yd TD run, 10 yd TD run, 4 tackles; Jack Dagle-3 tackles; Hudson Gray-INT, 3 tackles; Shane Kilgore-tackle; Brett Martin-Tackle; Tristen Martin-2 tackles; Cole Nelson-tackle; Molly Nelson-2 pt PAT, REC, tackle; Ryder VanValin-tackle; Keetan Icardo-tackle
Lancaster Market: Landon Brodin-6 tackles; Gavin Kenner-4 tackles; Archer Kirk-2 TD’s, tackle; Clay Larwin-TD, 1 pt PAT, INT, 2 tackles; Roman Wullenwaber-TD, tackle
The Murray Group: Jackson Anderson-tackle; Blake Baune-2 tackles; Landon Dalrymple-tackle; Justin Fagan-2 pt PAT, REC, tackle; Connor Hiltenbrand-TD, 5 tackles; Ben Murray-REC, INT, 3 tackles, sack; Brody Smith-2 tackles; Tyler Zachary-6 tackles
Periwinkle Children’s Therapy: Colby Adams-tackle; Terrence Alexander-tackle; Cole Armstrong-tackle; Nick Franssen JR-tackle; Gage McMurray-3 tackles; Brayden Williams-Tackle; Colton Bligh-tackle
COEUR d’ALENE RECREATION
Soccer
2nd GIRLS DIVISION
Rothschild Realty Group – Keller Williams – Tayah Kidd 2 and Chloe Rasmussen 1.
Ironman Foundation – Hailey Moss and Reese Wilson 1 goal.
J.L. Design Build – Payton Brennan and Emmy Parris 1 goal.
3rd GIRLS DIVISION
Legends Sports Photography – Ava Roberts 3, Callahan Kuhlmann 2.
Crickets Restaurant – Mia Borjas 1 goal.
Bakery by the Lake – Kyla Enyeart 2.
4TH/5TH GIRLS DIVISION
Legends Sports Photography – McKenna English 3, Brianna English, Sierra Sheppard, Emma Chapleski, and Whitlee Sudol 1 goal.
Young Construction – Hailoh Whipple 5, Lily Hendry 2, Ava Jorgens, Kyrah Copstead, Kaiya Camp 1 goal.
Onyx Avenue Apparel – Alyx Mathews and Kyliegh Chapman 1 goal.
Cd’A Press – Aliyah Jeanblanc and Izzie Cook 1 goal.
Young Construction – Hailoh Whipple 9, Lily Hendry, Trinity Paschke, and Payten Reynolds 1 goal.
Onyx Avenue Apparel – Aislin Zasadny 2, Kyliegh Chapman 1.
Legends Sports Photography – Whitlee Sudol, Brianna English, Violette Persling 2 goals, McKenna English, Rayne Curry 1 goal.
Idaho Forest Group – Lucinda Gallatin 4, Gabrielle Hill 3, Naomi Shane 1.
Cd’A Press – Addison Gilliand 2, Aliyah Jeanblanc and Gwen Bode 1 goal.
2nd BOYS DIVISION
Timberline Adventures – Parson Buttars 2 goals.
CDA Idaho – Austin Hill 1 goal.
Lakeside Oral Surgery – Dillon Matheson 2 goals, Ethan McGovern, Atti Gardner, Jaxon Haynie 1 goal.
Hayden Triathlon – Carter Tjensvoll and Asher Barajas 1 goal.
CDA Idaho – Austin Hill 1.
Hayden Traithlon – Asher Barajas 3, Carter Tjensvoll 1.
3RD BOYS DIVISION
Cd’A Foot & Ankle Surgery – Cooper Chaffin 1 goal.
Alert Automotive – Brendan Toomey and Jackson Jeremenko 1 goal.
Cd’A Foot & Ankle Surgery – Wyatt Hill and Cooper Chaffin 3, Jacob Sanford, Logan Parkinson, Carrson Peterson, Dan Fuentes, Jude Hanson 1 goal.
Alert Automotive – Jackson Jeremenko 4, Miro Lightning 3, Brendan Toomey and Isaac Loewe 1 goal.
4th/5th BOYS DIVISION
Hayden Triathlon – Colton Slife and Cruz Harris-Novak 1 goal.
Ironman Safe Co – Josh Stewart 1 goal.
Scott Carr Realtor – Kellen Carr and Kenneth Bouwens 1 goal.
Cannon Hill Industries – Tristin Kidd 3, Abreham Gallegos 2, Anthony Haler 1.
Allegra – Ethan Toomey 5, Myles Womack 2, Finlay Moore and Jace Metz 1.
Scott Carr Realtor – Kenneth Bouwens, Kayden Worley, and Wyatt Hutchins 1 goal.
Ironman Safe Co. – Philip Heinrichs 1 goal.
Hayden Triathlon – Colton Slife and Owen Brancheau 1 goal each.
Allegra – Ethan Toomey, Finlay Moore, Myles Womack, Kyler Brabeck 1 goal each.
Cannon Hill Industries – Beck Jacobsen 3, Scott Pickens, Anthony Haler, Tristin Kidd, Hayden Farrar 2, Abreham Gallegos and Sean Farrar 1 goal.
6TH COED DIVISION
Our Town – Cooper Yake 3, Brendan Thorpe 2.
Cd’A Foot & Ankle Clinic – Shawnee Madden, Nathan Pulsipher, and Mattie Fish 1 goal.
Cannon Hill Industries – Jack Broadhurst and Brayden Fredericks 1 goal.
Our Town – Cooper Yake 2 goals.
Idaho Forest Group – Max Riley, Dominic Oropeza, and Will Gallatin 1 goal.
Cd’A Foot & Ankle Clinic – Payson Irwin 3, Carson Crandall 2, Jadeyn Kuehu and Dylan McGaughey 1 goal.
Our town – Cooper Yake 2, Brendan Thorpe and Ashley Moss 1 goal.
Cd’A Foot & Ankle Clinic – Carson Crandall, Cooper Irwin, and Payson Irwin 1 goal.
7th/8TH COED DIVISION
Meltz Grilled Cheese – Tyson Karlinsey, Ryan Cengiz, Marcus Davis 1 goal.
Cd’A Press – Branson Steckman 2, Tristan Thibault 1.
Cd’A Firefighters Association – Ryan Toomey 3 goals.
Ironman Foundation – Kiefer Strk 3, Cruz Gayton and Silas Bosley 2, Jackson Knife 1.
Cd’A Press – Ryan Modine and Tristan Thibault 2, Lucy Chappell and Branson Steckman 1 goal.
Meltz Grilled Cheese – Tyson Karlinsey and Aidan Stewart 1 goal.
Hagadone Directories – Ethan Pearson and Byron Anderson 2 goals, Mark Todd 1 goal.
Ironman Foundation – Alex Kempton 2 goals, Kiefer Stark, Kinsey Burke, Ali Cady, Merrick Irvin, Taylor Culbertson, and Jackson Knife 1 goal.
Flag football
Integrated Personnel 12 – Dreschel Bros. Farms 0.
Drechsel Bros – Taytum Bligh 1 TD and Zack Burkwist 1 TD..
Wild West Log Furniture 20 – Ironman Safe 20.
Wild West – Asher Barajas 2 TD and 2 Pt Con. Anthony Mathews 1 TD
Ironman Safe – Garrett Cleveland 1 Td and extra point, Daxon Priebe 1 TD, and Liam Anderson 1 TD and extra point.
JUNIOR TACKLE
Eighth grade
Chargers 41, Jaguars 14: The Chargers rushed for 140 yards with a touchdown by Brodie Wadell. Maddix Maciosek rushed for 90 yards and also returned a kickoff 70 yards for a touchdown. Varick Meredith had a 50-yard interception for a touchdown and Zach Johnson had a 35-yard touchdown reception.
BOWLING
Sunset Bowling Lanes
Preps
High Scratch Game Boy - Zaiden Hunter - 113
High Scratch Series Boy - Cameron Pike - 231
High Scratch Game Girl - Lexi Goss - 92
High Scratch Series Girl - Ruby Goodknight - 210
High Handicap Game Girl - Payton Way - 194
High Handicap Series Girl - Kaylin Fisher - 529
Juniors
High Scratch Game Boy - Wyatt Grunwald - 238
High Scratch Series Boy - TJ Scott - 570
High Hdcp Game Boy - Tyson Bushell - 264
High Hdcp Series Boy - Tyler Schoen - 721
High Scratch Game Girl - Daphnee Hammond - 142
High Scratch Series Girl - Sophia Graff - 335
High Hdcp Game Girl - Liv Mallory - 229
High Hdcp Series Girl - Jody Hammond - 598
200 Games: TJ Scott - 214 & 220; Wyatt Grunwald - 238 & 205; Tyson Bushell - 210
600 Series: Wyatt Grunwald - 640
River City Lanes
Oct. 13
JUNIORS
BOYS
HIGH SCRATCH GAMES — Conner Yokomizo 223, Branden Herbert 217, 208, Cassidy Peacock 215.
HIGH SCRATCH SERIES — Brayden Herbert 604, Tate Moylan 597, Conner Yokomizo 592, Cassidy Peacock 575.
GIRLS
HIGH SCRATCH GAMES — Hailey Howard 181, Mackenzie Couch 173, 150, Ellie Powell 156.
HIGH SCRATCH SERIES — Mackenzie Couch 448, Hailey Howard 444, Ellie Powell 365, Surrenady Alires 354.
PREPS
BOYS
HIGH SCRATCH GAMES — Westin Herbert 167, Donny Shaw 149, 139.
HIGH SCRATCH SERIES — Donny Shaw 415, Westin Herbert, Bella Radan 244
GIRLS
HIGH SCRATCH GAMES — Jordyn Cord 125, Addison Mueller 122, Dakota Medina 116.
HIGH SCRATCH SERIES — Jordyn Cord 351, Dakota Medina 340, Addison Mueller 305.
BANTAMS
BOYS
HIGH SCRATCH GAMES — Logan Hartley 77, Tristan Cord 62.
HIGH SCRATCH SERIES — Tristan Cord 123, Logan Hartley 113.
GIRLS
HIGH SCRATCH GAMES — Sarah Mueller 79, Penny Mueller 72.
HIGH SCRATCH SERIES — Sarah Mueller 151, Penny Mueller 134.
Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. Email stories and photos (in .jpg format) to sports@cdapress.com.
Information: 664-8176, Ext. 2019