Thursday, February 02, 2023
24.0°F

Northwest Notes December 22, 2010

| December 22, 2010 8:00 PM

Indians name Boyle

new radio broadcaster

SPOKANE - Mike Boyle will replace Hall of Famer Bob Robertson as the Spokane Indians play-by-play announcer, the team announced.

Robertson, voice of the Indians for 12 seasons, recently left the team to spend more time with his wife and family in Tacoma.

Boyle has been the radio voice of the Spokane Chiefs for the past eight years.

He began his sports broadcasting career in 1992 as a TV play-by-play announcer for Boise State sports. He moved to the Spokane area in 2000 and is currently a sports reporter and producer at KREM-2 in Spokane.

Boyle has also been the play-by-play announcer for the Tri-City Dust Devils since 2006.

Indians games are broadcast on 1510 KGA of Spokane.

Spokane will honor Robertson's broadcasting career at Avista Stadium during the team's home opener on June 17 against Salem-Keizer.

Field set for third annual

Cd'A Holiday Inn Express Invitational

COEUR d'ALENE - Tournament selections have been set for the third annual Holiday Inn Express Invitational, to be held Dec. 28-30 at North Idaho College's Christianson Gym.

This year's tournament has been revised and will feature a true championship bracket for the girls division, with winning teams advancing to a tournament championship. The boys division will remain a round-robin format with predetermined opponents.

The tournament is scheduled for seven games per day, with the girls championship game the final game of the tournament.

Admission is $5 per day for adults and $3 for students. Children under 10 accompanied by a paying adult are admitted free.

HOLIDAY INN EXPRESS INVITATIONAL

Tuesday, Dec. 28

Game 1 - Federal Way (Wash.) vs. Lake City, 10 a.m. (girls)

Game 2 - Lake Stevens (Wash.) vs. Lake City, 11:30 (boys)

Game 3 - Lewiston vs. Lapwai, 1 p.m. (girls)

Game 4 - Chiawana (Pasco, Wash.) vs. Post Falls, 2:30 (girls)

Game 5 - Chiawana vs. Post Falls, 4 (boys)

Game 6 - Lowry (Winnemucca, Nev.) vs. Coeur d'Alene, 5:30 (girls)

Game 7 - Priest River vs. Coeur d'Alene, 7 (boys)

Wednesday, Dec. 29

Game 8 - Loser Game 1 vs. Loser Game 3, 10 a.m. (girls consolation)

Game 9 - Loser Game 4 vs. Loser Game 6, 11:30 (girls consolation)

Game 10 - Winner Game 1 vs. Winner Game 3, 1 p.m. (girls semifinals)

Game 11 - Winner Game 4 vs. Winner Game 6, 2:30 (girls semifinals)

Game 12 - Lake City vs. Priest River, 4 (boys)

Game 13 - Coeur d'Alene vs. Chiawana, 5:30 (boys)

Game 14 - Post Falls vs. Lake Stevens, 7 (boys)

Thursday, Dec. 30

Game 15 - Loser Game 8 vs. Loser Game 9, 10 a.m. (girls seventh place)

Game 16 - Winner Game 8 vs. Winner Game 9, 11:30 (girls consolation)

Game 17 - Loser Game 10 vs. Loser Game 11, 1 p.m. (girls third place)

Game 18 - Priest River vs. Post Falls, 2:30 (boys)

Game 19 - Chiawana vs. Lake City, 4 (boys)

Game 20 - Lake Stevens vs. Coeur d'Alene, 5:30 (boys)

Game 21 - Winner, Game 10 vs. Winner, Game 11, 7 (girls championship)

Recent Headlines