Monday, February 06, 2023
39.0°F

Booth, Davis reach semis

| December 18, 2010 8:00 PM

photo

Sandpoint High's Mike Fowler flips into a reversal against Billy Goforth from Mount Spokane High during the 152-pound match Friday at the Tri-State tournament at North Idaho College.

COEUR d'ALENE - University High of Spokane took the lead in the team standings through the quarterfinals of the opening night of the 39th annual Tri-State Invitational on Friday at North Idaho College.

Garret Belgarde of Sandpoint advanced to the 119-pound semifinals, starting today at noon.

Tyler Booth (140) of Post Falls advanced to the semis by defeating third-seeded Josh Lauderdale of Lakeside (Wash.) by a 3-1 decision.

Caleb Davis of Coeur d’Alene advanced to the semifinals at 189 after beating Jacob Vega of Chandler (Ariz.) 1-0 in the quarterfinals.

James Ost, the top seed at 135 from Post Falls, lost by a 7-4 decision to Shannon Maris of Orting to fall into the consolation bracket. Mitch Crain, seeded sixth for Post Falls at 112, lost to top-seeded Tyler Clark of University by pin.

Josh Seeberger of Sentinel upset top-seeded Nathan McLeod of Post Falls by a 7-2 decision.

Coeur d’Alene senior Kenny Staub, the top seed at 140, lost in the second round to Tyler McLean of Mead by a 3-1 decision. A.J. Konda, seeded third at 103 for Coeur d’Alene, lost in the second round to Dylan Schulte of Sentinel by a 7-4 decision.

Jake Graham, seeded fourth at 145 for Coeur d’Alene, lost to Nico Moreno of Moses Lake by an 11-2 decision. Johnny Peregrina, seeded second at 160 from Coeur d’Alene, lost to Tanner Davis of Central Valley by a 5-4 decision in the opening round.

Cole Jerome, seeded third at 119 from Kellogg, lost in the quarterfinals to Ryan Rodrigo of Lake Stevens by pin at 2:33.

Finals will start tonight at 6 at Christianson Gymnasium.

TEAM SCORES — 1, University 104.5. 2, Mead 99. 3, Flathead 97. 4, Deer Park 96. 5, Lake Stevens 92.5. 6, Hermiston 91.5. 7, Post Falls 91. 8, Lewiston 90.5. 9, Central Valley 85. 10, Orting 84.5. 11, Moses Lake 83. 12, Coeur d’Alene 80. 13, Auburn 75. 14, North Central 63. 15, Richland 62. 16, Chandler 61. 17, Kelso 58. 18, Mt. Spokane 54. 19, Kuna 51. 20, Riverside 48. 21, Graham-Kapowsin 47. 22, Bonney Lake 43. 23, Edmonds Woodway 42. 24, Sentinel 40.5 25, East Valley 38. 26, Todd Beamer 35.5. 27, Cheney 32.5. 28, Lakeside 32. 29, Sandpoint 29. 30, (tie), Bonners Ferry, Tonasket 28. 32, Arlington 27. 33, (tie), Lake City, Sedro-Wooley 26. 35, Camas 25.5. 36, Eastmont 24. 37, (tie), Libby, Reardan 23.5. 39, Lake Washington 23. 40, Medical Lake 22. 41, Kellogg 21. 42, Meridian 20. 43, Lakeland 18. 44, Mary Walker 16. 45, (tie), Polson, Vashon Island 14. 47, (tie), Selkirk, Timberlake 13. 49, Quincy 12. 50, Kamiakin 8. 51, Ferris 6. 52, Moscow 5.5. 53 (tie), Bothell, Gonzaga Prep 0.

SEMIFINAL MATCHUPS

103 — Jesse Peterson, Lake Stevens vs. Josh Newberg, Kelso; Brian Alonzo, Auburn vs. Matt Petrini, Mead.

112 — Tyler Clark, University vs. Andrew Cunnigham, Bonney Lake; Dalton Brady, Chandler vs. Josh Andrews, Richland.

119 — Garret Belgarde, Sandpoint vs. Ryan Rodrigo, Lakeside; Riley Miller, Kelso vs. Max Mejia, Chandler.

125 — Drew Templeman, Orting vs. Ares Carpio, Todd Beamer; Tyler Berger, Hermiston vs. Jarod Maynes, Central Valley.

130 — Antonio Brown, Orting vs. Conan Kalugin, Mary Walker; Joey Delgado, Hermiston vs. Brenton Beard, Central Valley.

135 — Shannon Maris, Orting vs. Braden Utecht, Richland; Manny Ybarra, Quincy vs. Jeremy Golding, Mead.

140 — Herson Rodriguez, Moses Lake vs. Kyle Leir, Libby; Tyler McLean, Mead vs. Tyler Booth, Post Falls.

145 — Casey George, Lewiston vs. Nico Moreno, Moses Lake; Trevor Hampton, Bonners Ferry vs. Miguel Salamanca, Chandler.

152 — Josh Seeberger, Sentinel vs. Andrew King, Lake Stevens; Sammy Metz, Lewiston vs. Steel Hahn, Flathead.

160 — Sam Volgtlander, Mead vs. Dylan Miller, Deer Park; Tanner Davis, Central Valley vs. Larry Francis, Flathead.

171 — Jordan Rodgers, Mead vs. Jacob Fry, Unversity; Keegan McCormick, Tonasket vs. Nick DesRoches, Riverside.

189 — Dustin Johnson, University vs. Caleb Davis, Coeur d’Alene; Curtis Berger, Hermiston vs. Ryan Rigney, Lewiston.

215 — Dylan Rutledge, Auburn vs. Anthony Whitmarsh, North Central; Jake Laden, University vs. Taner Hall, Meridian.

285 — Shawn Burton, Deer Park vs. Nick Conlan, Auburn; Kabe Fluiatt, Moses Lake vs. Connor Thomas, Flathead.

Recent Headlines