Wednesday, February 01, 2023
25.0°F

Youth Sports, Dec. 8, 2010

| December 8, 2010 8:00 PM

SWIMMING

CAST to host meet: The Coeur d'Alene Area Swim Team will host the Jingle Bell Splash from Friday through Sunday at the Kroc Center.

Warmups start Friday at 4 p.m., with events at 5 p.m. Events begin Saturday at 8 a.m. and Sunday at 8 a.m.

Around 300 swimmers from Inland Empire-area club teams are expected.

Admission is free, though spectators will need to stop at the Kroc Center front desk to pick up a spectator bracelet.

RATHDRUM PARKS AND RECREATION

Basketball

Dec. 4

2nd Grade Scores Sponsored by Super 1 Foods

Dribblers 14-Fireballs 28

(D) Braylee Pratt- 4, Kylah Pratt- 4, Mikkayla Wheaton- 2, Alex Drake- 4

(F) Soren Sabatke- 4, Hailee Jo Daniel- 4, Scott Pote- 4, Magee Pankoke- 16

Bears 26-Rim Rattlers 14

(B) Damian Frinkins- 8, Trevor Lewis- 6, Carson Seay- 6, Logan Low- 6

(R) Aaron Horne- 6, Montana Zeverbergen- 8

Longhorns 24-Cheetahs 10

(L) Jared Rings 8, Tommy Pearson- 4, Grant Roth- 6, Amman Munyer- 4, Michael Simpson- 2

(C) Cole Pettit- 4, Riley Siegford- 2, Luke Ahrnsbrak- 4

3/4th Grade Boys Scores

T*Shirt Boy 10-Rathdrum Parks and Rec. 17

(T) Nicholas Knowles- 4, Alex Marley- 2, Andrew Cazier- 4

(R) Harrison Kiefer-2, Travis Derrick- 10, Max Arno- 5

Dickinson Insurance 26-AMC Express 16

(D) Wyatt Dickinson- 10, Sheldon Kistler- 10, Caleb Dietz- 2, Caleb Pearson- 4

(AMC) Louis Powell- 2, Dawson Cramer- 8, Chase Gordon- 6

Taylor Made Landscape 30-Legends Sports Photography 10

(T) Carter Williams- 2, Jared Taylor- 6, Cabe Misita- 8, Jensen Dolan- 4, Josh Nielson- 8, Josh Roberts- 2

(L) Ben Zubaly- 6, Scott Hutchison- 4

McDonalds 16-Defensive Edge 14

(M) Colton Aragon- 8, J.J. South- 8

(D) Dylan Kluss- 4, Canon Nosworthy- 6, Mason Davis- 2, Riley Lewis- 2

3/4th Grade Girls' Scores

Lakeland Family Dental 9-The UPS Store 2

(L)Emily Grove- 7, Keely DeVore- 1, Taylor Elpers- 4

(UPS) Shayna Weitzel- 2

Honey Bucket 7-Country Log Furniture 8

(H) Cami Rolen- 2, Summer Powell- 1, Brooke Nash- 2, Keelie Branson- 2

(C) Kai Lee Phillips- 2, Amanda Rohde- 2, Kaylee Higbee- 4

Sign Service 24-Scott's Garage 4

(SS) Makenzie Dean- 6, Jordan Fuhr- 4, Zoe Potter- 10, Annastacia Austin- 2, Charlize Crow- 2

(SG) Bailee Wilson- 4

One-on-One Fitness 14-Hawks 4

(O) Karrissa Willis- 8, Payton Kronenberg- 6

(H) Kennedy Williams- 2, Drew Lance- 2

Basketball registration: Grade 5-6 basketball signups are going on at the Rathdrum Parks and Recreation Department until Dec. 30. The cost is $17 for city residents and $22 for non-city residents.

There will be a $5 late fee if signed up after the 30th.

Registration will also be accepted online at www.xpressrec.com.

HAYDEN COMMUNITY SERVICES

Basketball

Dec. 4

K-1st Grade

American Fence Company Brown: Cooper Horton- 4 pts, Eli Knight-4 pts

American Fence Company Royal: Cameren Cope-4 pts, Andrew Stockham-2 pts

Fred's Plumbing Light BLue: Trenton Fulkerson-2 pts, Mason Hanock-4 pts, Andrew Kammarcal-4 pts

Fred's Plumbing Maroon: Brodie Beebe-6 pts, Gage Pleas-8 pts

Hayden Vision Source Forest: Molly Cox-2 pts

Hayden Vision Source Yellow: Colin Cherny-4 pts, Logan Haynes-4 pts, Owen Kelly-2 pts, Ross Lindhorst-6 pts; Logan McMinn-2 pts

Liquidation Auto Group Grey: Quinton Duce-2 pts, Cameron Olson-2 pts

Liquidation Auto Group Navy: Brady Cronister-4 pts

Little Smiles Pediatric Dentistry Kelly: Steven Ball-2 pts, Kobe Miller-2 pts

Nipp Insurance Red: Sophia Allan-2 pts, Alexander Nipp-2 pts

Pinnacle Physical Therapy Black: Brayden Bengtson-22 pts, Kaleb Hanna-2 pts, Mason Groth-4 pts

Pinnacle Physical Therapy White: Sean Karney-4 pts; Logan Robillard-2 pts

2nd Grade

Dr. Dance Dentistry for Kids Blue: Braden Brown-2 pts, Brayden Dance-2 pts, Jackson Gatten-12 pts; Cooper Larson-8 pts; Noah Morton-4 pts

Dr. Dance Dentistry for Kids White: Jacob Donavan-2 pts, Grace Gwin-2 pts, Jack Meade-4 pts

Idaho Hand & Upper Extrimity Therapy Forest: Logan Cessna-4 pts; Hudson Gilbert-6 pts, Grant O'Brien-4 pts, Isaak Wenner-7 pts

Idaho Hand & Upper Extrimity Therapy Royal: Brayden Booth-2 pts, Kyler Haynes-8 pts, Christopher Swider-4 pts

Little Smiles Pediatric Dentistry Kelly: Melissa Cogley-6 pts, Lincoln Hoffman-2 pts, Brad Passick-6 pts

Nipp Insurace Navy: Alexis Blankenship-2 pts, Macalister Severns-2 pts, Sarah Wilkey-2 pts, Tori Younker-2 pts

Noodle Express Black: Darren Bailey-8 pts, Dillon Cayko-12 pts; Nick Giordanella-22 pts, Kate Phillips-2 pts, Jace Singer-10 pts

Noodle Express Red: Marcus Butler-6 pts, Kendall Pickford-6 pts, Phoebe Schultze-12 pts, Owen Smith-14 pts

COEUR d'ALENE RECREATION

Basketball

3RD BOYS DIVISION

Yates Funeral Home - Brayden Sundstrom 12, Payton Spencer 4, Jayden Johnson and Conner SUndstrom 2. Pita Pit - Caleb Markowski 6, Jacob Howlett 1. Idaho Trust Bank - Drake Prohaska 10, Parker Drechsel, Jake Brown 4, Thomas Klader, Brandon Sternberg, Landen Thompson, Colby Nosworthy 2.

4th BOYS DIVISION

Cd'A Oddfellows - Jorden Moe 10, Nick Kaufman 4, and Anthony Abernathy 2. Arbor Pro Lawn & Tree Care - Sam Johnson, Nick Pierce 4, Ben Meade 3, Brock Mills, Zach Parent, Luke Simisky 2. Cd'A Oddfellows - Jorden 12, Anthony Davis, Anthony Abernathy, Lincoln Fletcher 2. Waste Management - Logan Parks 6, Bennett Cunningham 4, Dylan Eisenbrandt, Travis Jerome, Jackson Bronsell 2.

5th BOYS DIVISION

Big Bear Landscaping - Tyler Mueller 5, Colvin 2, Talon Hayes 1. Treescapes - Hunter Schaffer 10, Rhett Candela and Stephen Malin 2. Thorco - Dylan Vasseur and Zack Leens 2. Yates Funeral Home - Hunter Morgan 13, Austin Graves and Nick Heberer 2. Avalanche Insurance - Austin Widener 4, Quentin Gonzales, Sam Buckland, Camen Bowling and Gabe Markowski 2. English Funeral Chapels - Chandler Johnson 8, Joe Oliveria, Logan Hendron, Carson Conery 2.

6th/7th BOYS DIVISION

Cd'A Press - Dylan Shaffer 15 and Omar Tippetts 1. Grace Tree Service - Shawn Haskin 8, Konar Skindlov, Joey Jeske 6, Chase Durbin 5, Kevin Haskin 4, Brock Tanya and Chase Mitchell 2. Ironman CDA - Keegan SPilker 7, Alec Baughman and Christian Howard 6, Gaige Poe, Daniel Torres, William McElver 2. Integrated Personnel - Aleczander Hamilton 10, Taran High 6, Anthony Olvera 2, Dawson Schramm 1. Cd'A Press - Dylan Shaffer 14, Zac Hollen and Joseph Cousins 2. Ironman CDA - Keegan Spilker 6, Gaige Poe and Alec Baughman 2. Grace Tree Service - Shawn Haskin 11, Chase Durbin 8, Chase Mitchell 7, Tim Narolski 6, Joey Jeske and Konar Skindlov 4, Kevin Haskin and Brock Tanya 2. Integrated Personnel - Aleczander Hamilton 14, Taran High 4, Dawson Schramm and Anthony Olvera 2.

8TH BOYS DIVISION

Fort Ground Grill - Chase Sanchez 8, Hayden Spivey 6, Parker Gabrielson and Shay Hannigan-Luther 3, Colby Acuff and Jackson Miller 2, Danny Schramm 1. Tri-State Consulting Engineers - Jacob Miller 15, Jordan Spooner 11, Myles Mahaffey 8, Austin Quant 3, Spencer Syrcle and Connor Newby 2.

3rd GIRLS DIVISION

Global Credit Union - Lizzie Scarlett 4. Mainstream Electric - Lily Foster and Lily Hollibaugh 4, Emily Damschen, Imelda Bresee, Ashley Murphy 2. Coldwell Banker- Fred Sharp - Madison Fernimen 8, Liberty Croutch 4, Shelby Sharp, Geneva Bengtson 2. Dave Smith Motors - Jalani Dollente 6, Lindsay Weber 4.

4th GIRLS DIVISION

Panhandle State Bank - Niketta Janoski 6, Alexis Ralls and Jessica Zimmerman 4, Haley Hogan and CeAnna Murphy 2. Specialty Tree Service - Zandria DuPuis 3, Rhenna Polos and Julie Schoener 2, Ashlyn Morrow 1. Solar Eclipse - Sarah Cobetto 4, Brennah VanCleave, Bethany Littman, and Shaundra Russell 2. Eversons Jewelry - Macy Knight and Emma Bohl 4.

5TH GIRLS DIVISION

North Idaho Business Journal - Karenza DuPuis 6, Faith Carpenter 2. Heart Clinics Northwest - Rhiannon Upmeyer 4, Kailey Baughman, Sarah Carey 2, Olivia Veare 1. Cannon Hill Industries - Nina Judd 4, Morgan Hughes and Tiana Cydell 2. North Idaho Physical Therapy - Kaylee Martin 4, Ashley Wixom, Breanna Cost and Kylie Boller 2

6th-8th GIRLS DIVISION

North Idaho College - Taryn Horvath 10, Abby Horvath and Abby Arthur 6 points, Hannah Pack and Morgah Bateman 4, Mackenzie Krapf 2. Lock Doctor - Grace Schultze 4. Lock Doctor - Chloe Falciani 8, Sammi Malin 5, Grace Schultze and Kathleen Yochum 2, Danny Adams 1. Pita Pit - Isis Rich 8, Kattie Whitcomb 3, Isabella Hollibaugh 2.

POST FALLS RIVER CITY COMPETITIVE LEAGUE

4th Grade Basketball

North Idaho Hornets 11, Coldwell Banker 6: Sydnee Rud had 9 points, 5 rebounds and 6 steals for the winners. Hannah Riske scored 2 points, Natalie Sell had 6 rebounds and Brynna Richmond had 7 steals.

BOWLING

River City Lanes

JUNIORS

HIGH GAMES - Kyle Gallardo 210, Dan Schaefer 193.

HIGH SERIES - Kyle Gallardo 509, Dan Schaefer 494.

HIGH GAMES - Savahnnah Stocker 167, Kelly McCartney 160.

HIGH SERIES - Savahnnah Stocker 455, Kelly McCartney 367.

HIGH GAMES - Dylan Sears 119, Carson Lamastus 113.

HIGH SERIES - Dylan Sears 318, Ira Fernandez 283.

HIGH GAMES - Dinah Seymour 110, Shaylynn Ramsey 97.

HIGH SERIES - Dinah Seymour 317, Shaylynn Ramsey 276.

BANTAMS

HIGH GAMES - Cassidy Peacock 114, Holden Lamastus 96.

HIGH SERIES - Cassidy Peacock 207, Holden Lamastus 176.

HIGH GAMES - Veronica Peacock 68, Hailey Howard 65.

HIGH SERIES - Veronica Peacock 128, Hailey Howard 117.

Sunset Bowling Center

MAJORS

HIGH GAME - Ryan Rohde 231.

HIGH SERIES - Ryan Rohde 579.

HIGH GAME - Leah Anderson 197.

HIGH SERIES - Leah Anderson 518.

JUNIORS

HIGH GAMES - Sean Stan 241, Dylan Lunsford 211, Cameron Dominguez 203.

HIGH SERIES - Sean Stan 676, Joe Beery 539, Dylan Lunsford 523.

HIGH GAMES - Robyn Prescott 180, Victoria Howell 155, Brooke Norton 152.

HIGH SERIES - Robyn Prescott 473, Satira Mcglathery 387, Brooke Norton 366.

HIGH GAMES - Trevor Mckinley 160, Caloe Schmillen 152, Brandon Ford 120.

HIGH SERIES - Caleb Schmillen 405, Trevor Mckinley 353, Brandon Ford 324.

HIGH GAMES - Josie Gavin 138, Mckenna Henderson 104, Violet Hammond 103.

HIGH SERIES - Josie Gavin 309, Mckenna Henderson 287, Violet Hammond 256.

BANTAMS

HIGH GAMES - Destin McWilliams 92, Jordan Gerdes 63, Isaiah Hachenberger 51.

HIGH SERIES - Destin McWilliams 224, Jordan Gerdes 150, Isaiah Hachenberger 107.

HIGH GAMES - Daphnee Hammond 50, Elanor Fode 34, Makayla Gerdes 24.

HIGH SERIES - Daphnee Hammond 120, Elanor Fode 87, Makayla Gerdes 55.

Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. E-mail stories and photos (in jpeg format) to sports@cdapress.com.

Information: 664-8176, Ext. 2019

Recent Headlines