Tuesday, February 07, 2023
38.0°F

Runnin' strong in the elements

by JASON ELLIOTT
Sports Writer | April 30, 2010 9:00 PM

photo

Lake City High's Dylan Martz flies toward the sand pit to a distance of 38-feet 3-inches during the triple-jump competition.

COEUR d'ALENE - If Jacob Norris knows one thing about his younger brother, it's that he usually runs much better in colder weather than when the skies are clear.

As it happened, the clouds came out on Thursday, allowing Coeur d'Alene High junior David Norris to set a school and meet record in the 800 meters in a time of 1 minute, 56.9 seconds at Thursday's Inland Empire Championships at Lake City High.

Norris, who also won the 1,600 in 4:32.66, shared male track athlete of the meet honors with Moscow sprinter Jayson Washington, who took the 100 and 200 and ran on the team's winning 4x100 relay.

"I haven't broke two minutes all year," Norris said. "This was our first real open meet. I got to go to the Pasco Invitational and the competition was more intense than state.

"I didn't really have a strategy. I guess I just run well in these conditions."

Athletes had to compete with wind and rain throughout the day, with conditions holding off until the girls 1,600.

Coeur d'Alene's boys and Post Falls' girls won team titles.

Matt Wardell of Post Falls won the shot put (53 feet, 1 inch) and discus (152-9), earning male field athlete of the meet honors.

Post Falls sophomore Shaundra Scott was named female track athlete of the meet with wins in the 100 (13.22) and 200 (26.85), as well as anchor legs in the 4x200 relay (52.02) and 4x400 relay (4:16.87).

"I didn't do as well in the 100 as I'd like to have done," Scott said. "I just wanted to get it over with."

Scott said Thursday's results gave her more confidence, with the 5A Region 1 meet in two weeks and the state meet the following week.

"I have a chance to medal in the 4x100 relay and 100 (at state)," Scott said. "Today, it was kind of bad, because it was colder - but winning is always nice."

Lake City senior Rhianna Grossman set a personal record in the 800, finishing second in 2:27.54.

"It could have been a lot better," Grossman said. "I have a lot of confidence in myself to break some of the other PRs by the end of the season - but the weather screwed it up today."

Coeur d'Alene senior Shae Carson won the discus at 130-11 and finished second in the shot put at 37-11 1/2 to claim female field athlete of the meet honors.

TEAM SCORES - 1, Coeur d'Alene 144. 2, Moscow 117. 3, Lake City 110. 4, Post Falls 80. 5, Lewiston 55. 6, Sandpoint 52. 7, Lakeland 17.

100 - 1, Jayson Washington, Mos, 11.44. 2, Carlos Martinez, Cd'A, 11.81. 3. Chris Turnbull, Spt, 12.06. 4, Robbie Quinn, LC, 12.08. 5, Trevor Angerman, PF, 12.10. 6, Cade Mendoza, Cd'A, 12.13.

200 - 1, Jayson Washington, Mos, 23.34. 2, Carlos Martinez, Cd'A, 23.81. 3, Josh Peters, LC, 23.99. 4, Jordan Maxwell, Mos, 24.21. 5, Brendon Kedish, LL, 24.25. 6, Derrel Russell, Mos, 24.37.

400 - 1, Johnny Haskew, PF, 53.51. 2, Derrel Russell, Mos, 53.55. 3, Hayden Booth, PF, 53.89. 4, Jordan Galland, PF, 54.29. 5, Travis Gessler, Mos, 54.30. 6, Brian Griswold, LC, 54.42.

800 - 1, David Norris, Cd'A, 1:56.9. 2, Brandon Hawkins, Spt, 2:02.9. 3, Nick Titus, LC, 2:04.59. 4, Aaron Davis, Mos, 2:05.57. 5, Keaton Trom, PF, 2:06.74. 6, Jacob Norris, Cd'A, 2:07.70.

1,600 - 1, David Norris, Cd'A, 4:32.66. 2, Danny Pfeifer, Spt, 4:38.94. 3, Nick Titus, LC, 4:52.86. 4, Mike Dunton, Cd'A, 4:53.17. 5, Ben Wooley, Cd'A, 4:54.60. 6, Adam Storey, Mos, 4:55.59.

3,200 - 1, Alex Hendricks, Cd'A, 10:12. 2, Adam Storey, Mos, 10:14. 3, Jimmy Matthews, Spt, 10:24. 4, Kyle Cummings, Cd'A, 10:31. 5, Poorboy Dillon, Cd'A, 10:36. 6, Kaleb Matthews, Mos, 10:53.

110 hurdles - 1, Wade Schumaker, Mos, 16.11. 2, Ben Fitzsimmons, Lew, 17.20. 3, Kaleb Mitchell, LC, 17.38. 4, Michael Mastro, Mos, 18.37. 5, Sean Hogan, Spt, 18.51. 6, Chad Chalich, Cd'A, 19.05.

300 hurdles - 1, Wade Schumaker, Mos, 41.77. 2, Kaleb Mitchell, Lew, 41.91. 3, Ben Fitzsimmons, Lew, 43.47. 4, Sean Hogan, Spt, 43.73. 5, Jonas Yochum, Lew, 45.56. 6, Michael Mastro, Mos, 46.36.

4x100 relay - 1, Moscow, 43.96. 2, Coeur d'Alene, 44.27. 3, Sandpoint, 45.79. 4, Lake City 45.87. 5, Post Falls, 46.00. 6, Lakeland, 47.32.

4x200 relay - 1, Coeur d'Alene (Steven Casley, Cade Mendoza, Austin Cory, Carlos Martinez), 1:34.34. 2, Lake City, 1:34.93. 3, Post Falls, 1:35.28. 4, Moscow, 1:37.36. 5, Lakeland, 1:38.47. 6, Sandpoint, 1:40.22.

4x400 relay - 1, Moscow, 3:36.20. 2, Lake City, 3:40.53. 3, Coeur d'Alene, 3:42.49. 4, Lewiston, 3:45.02. 5, Lakeland, 3:45.28.

Sprint medley - 1, Lake City (Levi Hewitt, Nick Gosselin, Dylan Martz, Marshall Johnson), 4:03.60. 2, Lakeland, 4:05.61. 3, Lewiston, 4:33.77.

High jump - 1, Zach Linscott, LC, 6-0. 2, Mike Hubbard, Spt, 6-0. 3, Jordan Pastras, PF, 5-10. 4, Deon Watson, PF, 5-10. 5, Adam Black, LL, 5-6. 6, Marcus Colbert, PF, 5-6.

Pole vault - 1, Slater Heckman, Cd'A, 12-6. 2, Ben Fitzsimmons, Lew, 12-0. 3, Jared Dibble, LC, 11-6. 3, Matt Morris, Mos, 11-6. 5, Tyler Woolsey, Lew, 11-0. 6, Michael Arrington, LC, 10-6. 6, Robert Homuth, PF, 10-6. 6, Chris Bennett, LL, 10-6.

Long jump - 1, Robbie Quinn, LC, 20-7 1/2. 2, Zach Linscott, LC, 19-7. 3, Connor Williams, Cd'A, 19-6. 4, Brian Griswold, LC, 19-4. 5, Sam Lewis, Mos, 18-8. 6, Ben Fitzsimmons, Lew, 18-7 1/2.

Triple jump - 1, Carson Green, Cd'A, 41-3. 2, Connor Williams, Cd'A, 40-8 1/2. 3, Dylan Martz, LC, 38-5 3/4. 3, Brian Griswold, LC, 38-5 3/4. 5, Josh Helbling, Mos, 38-5 1/4. 6, Levi Hewitt, LC, 38-4 1/4.

Shot put - 1, Matt Wardell, PF, 53-1. 2, Spencer Beale, Lew, 46-2. 3, Travis Jankay, Cd'A, 44-3. 4, Tristan Wenker, Cd'A, 44-1. 5, Kaine Mundel, PF, 43-6. 6, Josh Harper, Cd'A, 43-2.

Discus - 1, Matt Wardell, PF, 152-9. 2, Spencer Beale, Lew, 147-0. 3, Austin Funk, PF, 132-6. 4, Kaine Mundel, PF, 130-7. 5, Dain Adams, Mos, 129-6 1/2. 6, Anthony Durant, LC, 129-3 1/2.

TEAM SCORES - 1, Post Falls 170. 2, Coeur d'Alene 124.5. 3, Lake City 76. 4, Moscow 75.5. 5, Lakeland 61.5. 6, Sandpoint 55. 7, Lewiston 10.5.

100 - 1, Shaundra Scott, PF, 13.22. 2, Kadie Booth, PF, 13.25. 3, Latecia Howell, LL, 13.61. 4, Caelyn Orlandi, Cd'A, 13.62. 5, Jakaria Glasko, PF, 13.65. 6, Melinda Van Dyk, Spt, 13.74.

200 - 1, Shaundra Scott, PF, 26.85. 2, Kadie Booth, PF, 27.21. 3, Kerry Moller, Mos, 27.52. 4, Caelyn Orlandi, Cd'A, 27.57. 5, Heidi Anders, Mos, 27.85. 6, Dayna Drager, Cd'A, 28.30.

400 - 1, Dayna Drager, Cd'A, 1:01.56. 2, Kerry Moller, Mos, 1:02.54. 3, Heidi Anders, Mos, 1:02.73. 4, Josie Tennison, PF, 1:04.26. 5, Wednesday Walton, PF, 1:04.74. 6, Carli Williams, Cd'A, 1:04.78.

800 - 1, Emily Paradis, Mos, 2:23.11. 2, Rhianna Grossman, LC, 2:27.54. 3, Joslyn Duran, Cd'A, 2:28.94. 4, Rachel Ward, LC, 2:30.52. 5, Hope Woodruff, Spt, 2:31.24. 6, Kilie Ellison, PF, 2:32.

1,600 - 1, Kinsey Gomez, Cd'A, 5:14.86. 2, Rhianna Grossman, LC, 5:39.38. 3, Rachel Ward, LC, 5:41.32. 4, Sarah Stone, Cd'A, 5:49.10. 5, Alia Lacroix, LC, 5:54.78. 6, Ashley Schlangen, Lew, 6:01.34.

3,200 - 1, Kinsey Gomez, Cd'A, 11:16.27. 2, Emily Paradis, Mos, 11:36.18. 3, Sarah Stone, Cd'A, 12:30.88. 4, Kilie Ellison, PF, 12;39.98. 5, Ashley Schlangen, Lew, 12:52.21. 6, Lizzie Armon, Cd'A, 13:07.88.

100 hurdles - 1, Kacie Shields, PF, 15.90. 2, Erin Stone, LC, 16.88. 3, Carly Garcia, LC, 16.94. 4, Wednesday Walton, PF, 16.96. 5, Sydney Haney, LL, 17.17. 6, Maddie Suppigger, Spt, 17.59.

300 hurdles -1, Erin Stone, LC, 49.58. 2, Kacie Shields, PF, 50.21. 3, Meghan Ward, Cd'A, 50.33. 4, Kadie Blank, LC, 51.66. 5, Meghan Holzer, Lew, 52.23. 6, Jaci Filler, Mos, 52.42.

4x100 relay - 1, Post Falls (Jakaria Glasko, Allison Meehan, Kacie Shields, Josie Tennison), 52.02. 2, Sandpoint, 52.55. 3, Coeur d'Alene, 52.65. 4, Moscow, 52.67. 5, Lake City, 54.06. 6, Lakeland.

4x200 relay - 1, Post Falls (Kadie Booth, Josie Tennison, Allison Meehan, Shaundra Scott), 1:48.14. 2, Sandpoint, 1:53.47. 3, Lakeland, 1:55.53. 4, Lake City, 1:55.72. 5, Coeur d'Alene, 1:57.06. 6, Moscow, 2:01.59.

4x400 relay - 1, Post Falls (Josie Tennison, Allison Meehan, Kadie Booth, Shaundra Scott), 4:16.87. 2, Moscow, 4:16.95. 3, Coeur d'Alene, 4:19.24. 4, Lakeland, 4:28.53. 5, Lake City, 4:32.42.

Sprint medley - 1, Lakeland (Natalie Dobkins, Christie Wendle, Shannon Mitchell, Promise Dooley), 2:05.34. 2, Lake City, 2:09.53.

High jump - 1, Hailey Smith, PF, 4-10. 2, Tori Bertsch, PF, 4-10. 3, Elli Kiselica, Spt, 4-10. 4, Jordan Ward, LL, 4-8. 4, Faith Hazard, Cd'A, 4-8. 6, Maddie Suppigger, Spt, 4-8.

Pole vault - 1, Susan Kovalchuck, Spt, 9-3. 2, Sarah Beck, PF, 9-0. 3, Promise Dooley, LL, 8-6. 4, Cassi George, PF, 8-0. 5, Kierstie Shellman, LC, 7-6. 6, Taylor Prine, Lew, 7-6. 6, Helga Machleidt, Mos, 7-6.

Long jump - 1, Latecia Howell, LL, 16-4. 2, Elise Matz, Cd'A, 14-10. 3, Kaitlyn Whitesitt, LL, 14-9 1/2. 4, Jordan Ward, LL, 14-8 1/2. 5, Jakaria Glasko, PF, 14-8. 6, Maddy Barrett, LC, 14-6 1/2.

Triple jump - 1, Allison Meehan, PF, 34-5 1/2. 2, Jalana White, PF, 33-7 1/2. 3, Jordan Ward, LL, 33-3 1/2. 4, Jennie Meulenberg, Spt, 32-11 1/2. 5, Carli Williams, Cd'A, 32-5. 6, Latecia Howell, LL, 31-9.

Shot put - 1, Margaret Behre, Mos, 38-1. 2, Shae Carson, Cd'A, 37-11 1/2. 3, Rebecca Bauman, PF, 36-9. 4, Justine Zap, Cd'A, 34-8. 5, Madison Seaman, Cd'A, 33-9 1/2. 6, Megan Ranberg, LL, 33-8.

Discus - 1, Shae Carson, Cd'A, 130-11. 2, Rebecca Bauman, PF, 129-5 1/2. 3, Christina Johnson, Spt, 110-9 1/2. 4, Margaret Behre, Mos, 108-10. 5, Madison Seaman, Cd'A, 104-1. 6, Missy Morris, LC, 101-4 1/2.

St. Maries d.

Wallace

ST. MARIES - Junior Dan Masterson birdied the first two holes and finished with a 2-over-par 37 to lead the Lumberjack boys past the Miners on a soggy day at St. Maries Golf Course.

On senior day, senior Megan Krebs of St. Maries was medalist for the girls with a 50 as the Lumberjacks won by five strokes.

St. Maries travels to Bonners Ferry on Monday for a makeup match.

At St. Maries Golf Course

Par 35

St. Maries 173, Wallace 188.

MEDALIST - Dan Masterson, St. Maries, 37.

ST. MARIES - Masterson 37, Satchell Schetzle 39, Tanner Sampson 45, Seth Patzer 52, Connor Kennelly 70.

WALLACE - Jase Bennett 43, Zach St. Clair 48, Kyle Vester 43, Tony Branz 57, Chris Lockard 54.

Par 35

St. Maries 232, Wallace 237.

MEDALIST - Megan Krebs, St. Maries, 50.

ST. MARIES - Krebs 50, Kelsie Ragan 60, Molly Renaldo 62, Candace Aguirre 65, Katelyn McQueen 67.

WALLACE - Alissa Tatman 55, Kenzie Dire 55, Molly McGee 55, Katie Bayer 67.

POSTPONEMENTS

Pretty much everything else on the high school sports scene was rained out Thursday.

Those games included Lakeland at Coeur d'Alene baseball, Priest River at St. Maries baseball and softball; Sandpoint at Timberlake softball, Post Falls at Lake City softball (doubleheader), and Lake City at Sandpont tennis.

No makeup dates were announced. With the postseason nearing in the next week or so, some games might not be made up.

Recent Headlines