Tuesday, January 31, 2023
35.0°F

Kellogg girls win Kootenai Invitational

| April 18, 2010 9:00 PM

HARRISON FLATS - The Thompson Falls boys and Kellogg girls ran away from the field at the Kootenai Invitational.

St. Maries' boys finished one point ahead of Intermountain League rival Kellogg 112-111. Kellogg's girls won by 26 points over Post Falls.

Chelsea Morgan won the 200 and high jump for Kellogg.

TEAM SCORES - 1, Thompson Falls 150.5. 2, St. Maries 112. 3, Kellogg 111. 4, Coeur d'Alene Charter 103. 5, Kootenai 76. 6, Post Falls 47. 7, Clark Fork 32. 8, Lakeside 30.5. 9, Tekoa-Oakesdale-Rosalia 24. 10, Coeur d'Alene 2.

WINNERS, LOCALS IN TOP 3

100 - 1, Chad Cloud, SM, 11.60. 2, Matt Weingart, Klg, 11.68. 3, Garrett Hallett, Cd'A C, 11.99. 200 - 1, Ethan Wendt, Klg, 23.60. 2, Wes Billingslea, Cd'A C, 23.75. 3, Charlie Redline, Cd'A C, 24.39. 400 - 1, Wes Billingslea, Cd'A C, 53.30. 2, Johnny Moore, Klg, 53.66. 3, Ryne Stull, Klg, 54.23. 800 - 1, Eric Doman, SM, 2:04.94. 2, Brendan Foster, Cd'A C, 2:06.46. 3, Johnny Moore, Klg, 2:07.16. 1,600 - 1, Ryan Humphrey, TF, 4:45.79. 2, Rory Ruskovich, Cd'A C, 4:46.05. 3, Rhett Ryle, SM, 5:11.83. 3,200 - 1, Ryan Humphrey, TF, 10:56.03. 2, Rhett Ryle, SM, 11:07.40. 3, Dillon Zarpentine, Koot, 11:36.41.

110 hurdles - 1, Jacob Zarpentine, Koot, 16.50. 2, Chaunce Nesbitt, CF, 17.63. 3, Brandon Carman, Koot, 17.79. 300 hurdles - 1, Tyler Anderson, SM, 43.89. 2, Steele Jones, Klg, 43.90. 3, Jacob Zarpentine, Koot, 44.90. 4x100 relay - 1, Coeur d'Alene Charter (Wes Billingslea, Charlie Redline, Garrett Hallett, Lewis Ellis), 46.70. 2, Kellogg, 46.85. 3, Kootenai, 47.85. 4x200 relay - 1, Coeur d'Alene Charter (Brendan Foster, Ben Leifheit, Charlie Redline, Jacob Shapiro), 1:37.90. 3, St. Maries, 1:44.63. 4x400 relay - 1, Kellogg (Ethan Wendt, Johnny Moore, Gavin Peterson, Ryne Stull), 3:41.10. 2, Coeur d'Alene Charter, 3:43. 3, St. Maries, 3:44. Sprint medley - 1, St. Maries (Tyler Anderson, Eric Doman, Chad Cloud, Nick Cordell), 3:52.00. 2, Kootenai, 3:57.79. 3, Clark Fork, 4:24.72.

Shot put - 1, Devin Vint, SM, 42-1. 2, Cody Lewis, Klg, 41-10 3/4. 3, James Becker, CF, 41-7 1/2. Discus - 1, Austin Funk, PF, 135-10. 3, Cody Lewis, Klg, 125-8. High jump - 1, Charlie Knapp, TF, 6-1. 2, Garret Wendt, Klg, 5-6. Pole vault - 1, Nick Hernandez, PF, 13-0. 3, Shawn Sacchi, TF, 12-0. Long jump - 1, Charlie Knapp, TF, 20-8. 2, Hayden Kraack, Koot, 19-9. 3, Ethan Wendt, Klg, 19-3 3/4. Triple jump - 1, Charlie Knapp, TF, 39-2 3/4. 2, Lewis Ellis, Cd'A C, 39-0. 3, Brandon Smith, LS, 37-10 1/4.

TEAM SCORES - 1, Kellogg 130. 2, Post Falls 104. 5. 3, Coeur d'Alene Charter 96. 4, Thompson Falls 67.5. 5, Tekoa-Oakesdale-Rosalia 57. 6, Lakeside 50. 7, St. Maries 48. 8, Kootenai 37. 9, Clark Fork 28. 10, Lake City 18. 11, Wallace 10. 12, Mullan 4. 13, Coeur d'Alene 1.

WINNERS, LOCALS IN TOP 3

100 - 1, Jakaria Glasko, PF, 13.10. 2, Beth Gleixner, Cd'A C, 13.13. 3, Alyson Buell, SM, 13.26. 200 - 1, Chelsea Morgan, Klg, 27.30. 2, Leanne Asper, LC, 27.89. 3, Alyson Buell, SM, 29.10. 400 - 1, Jessie Wilson, Teko, 1:06. 2, Christina Gibbs, Klg, 1:08. 3, Courtney Chapin, PF, 1:11. 800 - 1, Leanne Asper, LC, 2:27.16. 3, Rachel Pinkerton, Cd'A C, 2:35.18. 1,600 - 1, Rachel Pinkerton, Cd'A C, 5:52.15. 3,200 - 1, Alyssa Kim, Cd'A C, 13:16.13. 3, Letica Scott, SM, 13:57.88.

100 hurdles - 1, Kayla Asay, PF, 17.90. 2, Miaka Chittenden, LS, 17.91. 3, Taylor Sheppard, Klg, 18.81. 300 hurdles - 1, Hope Reid, TF, 50.90 2, Taylor Sheppard, Klg, 51.46. 3, Jessica Driver, PF, 52.03. 4x100 relay - 1, Kellogg (Chelsea Morgan, Hayley Young, Lily Weske, Michaela White), 54.10. 2, Post Falls, 54.71. 4x200 relay - 1, Kellogg (Chelsea Morgan, Hayley Young, Lily Weske, Michaela White), 1:55.20. 2, Coeur d'Alene Charter, 1:57.13. 3, Post Falls, 2:00.30. 4x400 relay - 1, Coeur d'Alene Charter (Kaya Garringer, Sadie Iott, Emily Verhaeghe, Susie Leifheit), 3:39. 2, Post Falls, 4:43. 3, Kootenai, 4:51. Sprint medley - 1, Coeur d'Alene Charter (Kaya Garringer, Sadie Iott, Susie Leifheit, Joy McKibbin), 2:04.30. 3, Post Falls, 2:08.27.

Shot put - 1, Desiree Campbell, Teko, 34-0. 2, Lauren Cooper, Klg, 30-7 1/2. 3, Ana Parker, Koot, 29-3 1/2. Discus - 1, Ashley Jibby, PF, 92-7. High jump - 1, Chelsea Morgan, Klg, 5-0. 2, Marah Ashcraft, Klg, 4-10. 3, Mackenzie Quiroz, CF, 4-6. Pole vault - 1, Lily Weske, Klg, 8-6. 2, Gina Palmiter, Koot, 8-6. 3, Hunter Rainio, Klg, 8-0. Long jump - 1, Jakaria Glasko, PF, 14-2 3/4. 2, Miaka Chittenden, LS, 13-8 1/2. Triple jump - 1, Joy McKibbin, Cd'A C, 28-1 3/4. 2, Miaka Chittenden, LS, 27-8. 3, Joelle Miller, LS, 27-7.

Locals fare well

at Pasco invite

PASCO, Wash. - Kinsey Gomez of Coeur d'Alene placed fourth in the 3,200 in a time of 10:55.14 and ninth in the 1,600 in 5:08.63 at the Pasco Invitational at Edgar Brown Stadium.

Cody Helbling of Lake City was sixth in the 3,200 in 9:20.30.

Cody Curtis of Coeur d'Alene placed eighth in the 1,600 in 4:21.06.

Sabrina Ewing of Coeur d'Alene Charter was sixth in the high jump (5 feet, 2 inches) and eighth in the triple jump (34-4 1/4). Teammate Elizabeth Stadley was fifth in the 400 in 59.85.

Cd'A girls sixth

at Missoula meet

MISSOULA, Mont. - The Coeur d'Alene girls finished sixth out of 16 teams, and the Viking boys were 13th at the Missoula County Public Schools Invitational at Big Sky High.

Shea Carson won the discus with a throw of 135-11 and was second in the shot put at 36-9 3/4.

Dayna Drager (1:00.42) was third and Carli Williams (1:04.44) seventh in the 400. Jocelyn Duran (2:30.24) was fourth in the 800, and Caelyn Orlandi (27.40) was sixth in the 200.

The Coeur d'Alene girls 4x100 team of Drager, Faith Hazard, Orlandi and Meghan Ward took sixth in 52.27.

Carson Green (42-10 1/2) placed second in the triple jump and Jonathan Murray (149-11) was second in the discus for the Viking boys.

Recent Headlines