All-league cross country, volleyball

Print Article

  • Courtesy photo Timberlake senior Logan Hunt pulls away from the field during the state 3A boys cross country championship race last Saturday in Pocatello. Hunt was named the District 1 Boys Runner of the Year earlier this week.

  • 1

    Courtesy photo Post Falls senior Sydney Shanahan crosses the finish line second during last Saturday's state 5A girls championship race in Pocatello. Shanahan was named the District 1 Female Runner of the Year earlier this week.

  • Courtesy photo Timberlake senior Logan Hunt pulls away from the field during the state 3A boys cross country championship race last Saturday in Pocatello. Hunt was named the District 1 Boys Runner of the Year earlier this week.

  • 1

    Courtesy photo Post Falls senior Sydney Shanahan crosses the finish line second during last Saturday's state 5A girls championship race in Pocatello. Shanahan was named the District 1 Female Runner of the Year earlier this week.

CROSS COUNTRY

ALL-DISTRICT 1

THE ‘DIRTY DOZEN’

Boys

Runner of the Year — Logan Hunt, sr., Timberlake

Nikolai Braedt, jr., Sandpoint; Jett Lucas, jr., Sandpoint; Logan Davis, so., Coeur d’Alene Charter; Carter Gordon, sr., Lake City; Gabe Christman, sr., Sandpoint; Brycen Kempton, jr., Post Falls; Braden Dance, jr., Coeur d’Alene; Keegan Nelson, jr., Sandpoint; Trey Clark, so., Sandpoint; Maximillian Bazler, so., Lake City; Alex Peters, jr., Post Falls.

Girls

Runner of the Year — Sydney Shanahan, sr., Post Falls

Samantha Wood, so., Post Falls; Abigail Gorton, sr., Bonners Ferry; Lauren Forster, jr., Coeur d’Alene; Paige Davidson, sr., Sandpoint; Kaley Bohl, fr., Post Falls; Abby Buzolich, so., Coeur d’Alene; Clara Stephens, so., Lake City; Bailey Shanahan, sr., Post Falls; Anayah Brown, jr., Post Falls; Ana Peters, fr., Post Falls; Gracie Averill, so., Coeur d’Alene; Angelyca Chapman, jr., Lake City.

ALL-INLAND EMPIRE LEAGUE

5A

Boys

Caden Bryer, sr., Lewiston; Braden Dance, jr., Coeur d’Alene; Carter Gordon, sr., Lake City; Elijah Sabo, so., Lewiston; Maximillian Bazler, so., Lake City; Payton Bigler, jr., Lewiston; Alex Peters, jr., Post Falls; Kobe Wessels, so., Lewiston; Ethan Garner, jr., Coeur d’Alene; Brycen Kempton, jr., Post Falls.

Girls

Sydney Shanahan, sr., Post Falls; Samantha Wood, so., Post Falls; Lauren Forster, jr., Coeur d’Alene; Clara Stephens, so., Lake City; Angelyca Chapman, jr., Lake City; Bailey Shanahan, sr., Post Falls; Anayah Brown, jr., Post Falls; Gracie Averill, so., Coeur d’Alene; Anna Peters, fr., Post Falls; Abby Buzolich, so., Coeur d’Alene.

4A

Boys

Nikolai Braedt, jr., Sandpoint; Jett Lucas, jr., Sandpoint; Gabe Christman, sr., Sandpoint; Korben Bujnicki, so., Moscow; Keegan Nelson, jr., Sandpoint; Seth Graham, sr., Sandpoint; Trey Clark, so., Sandpoint.

Girls

Laurel Hicke, jr., Moscow; Bionce Vincent, sr., Sandpoint; Bec Kirkland, jr., Moscow; Paige Davidson, sr., Sandpoint; Megan Oulman, so., Sandpoint; Ara Clark, fr., Sandpoint; Kailani Gilbert, fr., Lakeland.

ALL-INTERMOUNTAIN LEAGUE

Boys

Logan Hunt, sr., Timberlake; Logan Davis, so., Coeur d’Alene Charter; Hunter Smith, sr., Bonners Ferry; Dirk Nelson, sr., Timberlake; Garrett Miller, sr., Kellogg; Taylor DeFalco, fr., Bonners Ferry; Dylan Royce, jr., Timberlake; Callin Zerfas, jr., Timberlake; Spencer Hegstad, jr., Timberlake; Evan Howell, so., Timberlake; Judson Hall, sr., Kellogg; Noah Barnes, jr., Timberlake.

Girls

Annika Rantala, jr., Priest River; Lacey Medina, fr., Kellogg; Abigail Gorton, sr., Bonners Ferry; Shaye Sullivan, so., Kellogg; Sharnai Hogan, sr., Priest River; Josie Yovichin, sr., Coeur d’Alene Charter; Sarah Zerfas, fr., Timberlake; Ava Hatrock, fr., Timberlake; Haileyann Johnson, so., Timberlake; Emma Howard, jr., Timberlake; Ceci Roemer, fr., Bonners Ferry; Amanda Scott, fr., Timberlake.

VOLLEYBALL

All-Intermountain League

MVP — Megan MacKinney, sr., Coeur d’Alene Charter

Coach of the Year — Cindy Beyer, Coeur d’Alene Charter; Stephanie Brunner, Kellogg

All-league — Natalie Randolph, sr., Priest River; Maggee Pankoke, sr., Priest River; Harlee Meek, so., Priest River; Hailey Cheney, so., Kellogg; Cierra Brandt, sr., Kellogg; Kylie Marneris, sr., Timberlake; Jaron Figueroa, sr., Kellogg; Victoria Rae, sr., Bonners Ferry; Brooke Jessen, jr., Timberlake.

All-Central Idaho League

MVP — Trinity Teel, sr., Orofino

All-league — Makenzie Hammond, jr., St. Maries; Jayden Martin, jr., St. Maries; Kirsten Miller, jr., St. Maries; Brigid Hill, sr., Orofino; JaKaili Norman, sr., Grangeville; Zoe Lutz, jr., Grangeville.

Print Article

Read More Sports

Northwest Notes

November 19, 2019 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press SAN BRUNO, Calif. — Gonzaga’s Filip Petrusev was named the West Coast Conference men’s basketball Player of the Week, the league office announced Monday. Petrusev averaged 16.5 points and 12.5 reb...

Comments

Read More

THE CHEAP SEATS with STEVE CAMERON: On Kap, Wazzu, Zags and cheating

November 18, 2019 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press NOTES AND quotes while wondering why the NFL decided to sponsor a dog-and-pony show involving Colin Kaepernick… Other than settling a collusion lawsuit and giving Kaepernick a wallet full of money e...

Comments

Read More

NIC WRESTLING: Swift, Lopez, Silva win tourney titles

November 18, 2019 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press FOREST GROVE, Ore. — Jacob Swift (157 pounds), Isaac Lopez (125) and Salvador Silva (149) all won championships for North Idaho College at the Mike Clock Open on Sunday at Pacific University’s Stolle...

Comments

Read More

THROUGH THE LENS presented by KNUDTSEN CHEVROLET Nov. 18, 2019

November 18, 2019 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press ...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 664-8176
215 N. Second St
Coeur d'Alene, Idaho 83814

©2019 The Coeur d'Alene Press Terms of Use Privacy Policy
X
X