PREP ROUNDUP: Wood wins at Farragut, leads Post Falls girls to title

Print Article

• CROSS COUNTRY

ATHOL — Post Falls sophomore Samantha Wood won the Timberlake Invitational in 19 minutes, 1.4 seconds to pace the Trojans girls to the team title at Farragut State Park on Saturday.

Sydney Shanahan (fourth) and Bailey Shanahan (eighth) also finished in the top 10 for Post Falls, which finished with 54 points. Capital of Boise was second with 85 points.

Lauren Forster of Coeur d’Alene was fifth, Angelyca Chapman of Lake City was sixth and teammate Clara Stephens 10th.

Timberlake’s Logan Hunt was second in the boys race in 16;14.8.

Other local top 10 finishers were Sandpoint’s Jett Lucas in fifth, Braden Dance of Coeur d’Alene in seventh and Maximillian Bazler of Lake City in 10th.

Sandpoint’s boys finished second, eight points behind Meridian.

BOYS

TEAM SCORES — 1, Meridian 74. 2, Sandpoint 82. 3, Borah 87. 4, Mt. Spokane 92. 5, Lewiston 150. 6, Post Falls 202. 7, McCall-Donnelly 215. 8, Capital 228. 9, Coeur d’Alene 244. 10, Timberlake 245. 11, Moscow 247. 12, Lake City 254. 13, Columbia 391. 14, Bonners Ferry 395. 15, Immaculate Conception 403. 16, Lakeland 460. 17, Potlatch 490.

TOP 10 — 1, Caden Byrer, Lewiston, 16:11.5. 2, Logan Hunt, Timberlake, 16:14.8. 3, Tanner Wilkinson, Meridian, 16:41.2. 4, Zach Garey, Borah, 16:47.3. 5, Jett Lucas, Sandpoint, 16:49.4 6, Ben Sonneland, Mt. Spokane, 16:54.4. 7, Braden Dance, Coeur d’Alene, 16:55.1. 8, Nelson Snow, Meridian, 16:57.8. 9, Michael Nsengiymva, Borah, 16:58.6. 10, Maximillian Bazler, Lake City, 16:59.1.

OTHER LOCALS — 11, Gabe Christman, Sandpoint, 17:00.6. 14, Carter Gordon, Lake City, 17:22. 16, Seth Graham, Sandpoint, 17:26.5. 20, Alex Peters, Post Falls, 17:33.3. 21, Keegan Nelson, Sandpoint, 17:35.2. 25, Logan Davis, Cd’A Charter, 17:41.3. 29, Ethan Garner, Coeur d’Alene, 17:51. 30, Trey Clark, Sandpoint, 17:52. 34, Josiah Heath, Post Falls, 17:57.1. 39, Ammon Bracken, Post Falls, 18:07.3. 41, Tyler McNamee, Sandpoint, 18:14.2. 49, Connor Alexander, Bonners Ferry, 18:38. 50, Dirk Nelson, Timberlake, 18:38.7. 52, Kellen Souza, Immaculate Conception, 18:40.6. 54, Ben Ricks, Sandpoint, 18:44.6. 55, Brycen Kempton, Post Falls, 18:45.2. 57, Joe Darakjy, Immaculate Conception, 18:46.2. 58, Garrett Miller, Kellogg, 18:46.9. 60, Hunter Smith, Bonners Ferry, 18:48.5. 61, Aydden Johnson, Lake City, 18:49.8. 62, Gavin Calkins, Post Falls, 18:50.3. 63, Dylan Royce, Timberlake, 18:51.2. 68, Evan Howell, Timberlake, 19:08.8. 69, Connor Lowder, Coeur d’Alene, 19:10.2. 73, Spencer Hegstad, Timberlake, 19:17. 74, William Callahan, Coeur d’Alene, 19:19.1. 75, Jake Beyersdorf, Coeur d’Alene, 19:19.5. 76, Eli Weiry, Coeur d’Alene, 19:21.6. 77, Bailey Brodwater, Lakeland, 19:26.5. 80, Jack Darakjy, Immaculate Conception, 19:40.9. 81, Carter Ringger, Coeur d’Alene, 19:42.3. 82, Sawyer Crenshaw, Post Falls, 19:43.7. 86, Chris Stewart, Post Falls, 20:03.3. 88, Travis Clark, Lake City, 20:13.6. 92, Kadin Garrett, Lake City, 20:20.5. 93, Colten Bernal, Timberlake, 20:26.4. 95, Taylor DeFalco, Bonners Ferry, 20:40.1. 103, Levi Bonnell, Bonners Ferry, 21:03.8. 104, Jacob Brewster, Kootenai, 21:12.6. 106, Eddie Naumann, Lakeland, 21:17. 107, Marco Ercole, Cd’A Charter, 21:17.4. 109, Matthew Mahnke, Cd’A Charter, 21:25.4. 110, Brady Hinthorn, Bonners Ferry, 21:26.4. 111, Luke Ryan, Lakeland, 21:51.2. 112, Max Kennedy, Lake City, 21:59.3. 117, Nathan Thornton, Lake City, 22:31.2. 118, Vanner Hegbloom, Lakeland, 22:45.8. 120, Nick Reugemer, Immaculate Conception, 24:13.3. 122, Michael Banning, Lakeland, 24:19.4. 123, Michael Donn, Bonners Ferry, 24:21.7. 124, Carson Brandt, Lakeland, 24:42.6. 126, Ben Latham, Immaculate Conception, 24:53.5.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, Post Falls 54. 2, Capital 85. 3, Meridian 110. 4, Coeur d’Alene 131. 5, Sandpoint 156. 6, Lake City 172. 7, Moscow 205. 8, Timberlake 211. 9, Borah 222. 10, McCall-Donnelly 228. 11, Columbia 269. 12, Bonners Ferry 297. 13, Lewiston 333.

TOP 10 — 1, Samantha Wood, Post Falls, 19:01.4. 2, Sophie McManus McCall-Donnelly, 19:03.5. 3, Robyn Reeder, Capital, 19:07.2. 4, Sydney Shanahan, Post Falls, 19:38.6. 5, Lauren Forster, Coeur d’Alene, 20:03.1. 6, Angelyca Chapman, Lake City, 20:27.8. 7, Abigail Gorton, Bonners Ferry, 20:28.2. 8, Bailey Shanahan, Post Falls, 20:35.3. 9, Laurel Hicke, Moscow, 20:38.3. 10, Clara Stephens, Lake City, 20:44.1.

OTHER LOCALS — 15, Paige Davidson, Sandpoint, 21:06.5. 17, Abby Buzolich, Coeur d’Alene, 21:12.4. 18, Anayah Brown, Post Falls, 21:17. 19, Gracie Averill, Coeur d’Alene, 21:19.7. 20, Taylah Chapman, Lake City, 21;22.1. 22, Josie Yovichin, Cd’A Charter, 21:25.6. 24, Leah Holding, Post Falls, 21:29.1. 25, Ana Peters, Post Falls, 21:31. 28, Alahna Lien, Post Falls, 21:48.9. 34, Megan Oulman, Sandpoint, 22:06.6. 35, Ara Clark, Sandpoint, 22:16.6. 37, Camille Neuder, Sandpoint, 22:35.9. 38, Haileyann Johnson, Timberlake, 22:37. 39, Georgia May, Coeur d’Alene, 22:37.4. 40, Annika Rantala, Priest River, 22:40.7. 42, Sydnee Hostetler, Lakeland, 22:45. 44, Saige Gervais, Timberlake, 22:48.7. 45, Mackenzie Suhy-Gregoire, Sandpoint, 22:49.9. 47, Emma Howard, Timberlake, 22:51.8. 48, Maddie Morgan, Sandpoint, 22:52.5. 49, Ava Hatrock, Timberlake, 22:53.1. 51, Angie Barry, Timberlake, 22:58.4. 53, Markena Gorton, Lakeland, 23:00.5. 55, Quinn Hooper, Sandpoint, 23:10.1. 57, Sarah Zerfas, Timberlake, 23:14.7. 58, Lilian Smith, Coeur d’Alene, 23:16.8. 59, Sharnai Hogan, Priest River, 23:23. 63, Devon Toussaint, Lakeland, 23:27.7. 68, Camille Ussher, Bonners Ferry, 23:48.6. 73, Izzie Schmidt, Priest River, 24;13.9. 74, Veronica Magnus, Lake City, 24:15.7. 76, Clara Puller, Timberlake, 24:27.7. 81, Gracie Tucker, Lake City, 24:58.8. 83, Ellie Tenbrink, Lake City, 25:11.6. 88, Emily Gorino, Bonners Ferry, 25:42.7. 89, Erika Swoboda, Priest River, 25:43.7. 93, Kaitlynn Butler, 27:22.7. 94, Megan Callender, Lakeland, 27:52.3. 96, Amy Corrette, Coeur d’Alene, 28:19.2. 97, Sophie LyBarger, Coeur d’Alene, 28:21.3. 99, Lauren Onstott, Bonners Ferry, 28:49.3. 100, Serenity Fahey, Bonners Ferry, 30:35.3.

• VOLLEYBALL

Lakeland second

at Lewiston tourney

LEWISTON — The Hawks won their first four matches before falling to 4A Inland Empire League foe Moscow 21-10, 21-19 in the championship match of the Judy Fong Memorial Tournament at Lewiston High’s Booth Hall.

In pool play, Lakeland defeaded Genesee 20-22, 21-10, 17-15, St. Maries 21-16, 21-6 and Sandpoint, its other 4A IEL foe, 21-10, 20-22, 18-17.

In the semis, Lakeland beat Sandpoint again, this time 21-17, 21-12 to advance to the title match.

Katy Ryan had 62 kills, 18 blocks and seven aces on the day for Lakeland (5-2). Daphne Carroll had 56 kills and nine aces, Abbey Neff 121 assists, Olivia Cooper 81 digs, Keely DeVore five aces.

“I’m very pleased how hard our girls played today and I’m fortunate to coach such a great group of athletes,” Lakeland coach Kelsie Badger said. “They come prepared every day and I believe we are working toward a solid vision for our season. It was a great tournament to start our season and to see and play our rivals. Our league is going to be tough this year with three solid teams.”

Lakeland travels to Timberlake on Tuesday.

• BOYS SOCCER

Lakeland 0

Lewiston 0

RATHDRUM — After losing starting goalkeeper Bradley Munson to injury in the Hawks’ previous match, someone had to step up.

That was senior Gage Mattern.

Mattern, normally a midfielder, stopped 15 shots for the 4A Hawks (2-3-1) in a scoreless draw with the 5A Bengals at Sunrise Rotary Field.

“Gage stepped in today, but with injuries, we could have fallen apart or rallied around it,” Lakeland coach Jeremiah Beckett said. “We had 11 kids total today, and they played competitive for the entire 80 minutes. We played defense for a solid 80 minutes. We had our chances, but just fell short. Lewiston played a good game, but we did a good job of doing what we needed to do.”

Playing in the field in a junior varsity match against Post Falls on Thursday following the varsity match between the two schools, Munson suffered a hairline fracture in his left arm when he fell and his arm hit a rock on the field.

Lakeland (2-3-1) opens 4A Inland Empire League play at Sandpoint on Tuesday.

First half — none. Second half — none.

Shots on goal — Lew 30, LL 2.

Saves — Lew, Kyson Barden, 1; LL, Gage Mattern, 15.

Coeur d’Alene Charter

at Orofino

OROFINO — No report was received.

St. Maries 2

Grangeville 2

ST. MARIES — Trysten Lockridge converted a penalty kick in the 75th minute for the Lumberjacks in a draw with the Bulldogs in an Intermountain League match at City Park.

“Our guys stepped up and came back to tie it,” St. Maries coach Chris Renaldo said. “The boys did a good job and worked hard for everything they got today.”

Dani Toledo scored in the 62nd minute for St. Maries (1-2-1, 1-2-1 IML), which faces Coeur d’Alene Charter at The Fields at Real Life Ministries in Post Falls on Thursday.

First half — 1, Grange, own goal, 25:00. Second half — 2, Grange, Josh Nichols (unassisted), 54:00. 3, SM, Dani Toledo (unassisted), 62:00. 4, SM, Trystan Lockridge (penalty kick), 75:00.

Shots on goal — Grange 4, SM 9.

Saves ­— Grange, Bryan Gomez, 3; SM, Greyson Sands, 3.

• GIRLS SOCCER

Grangeville 6

St. Maries 0

ST. MARIES — Naomi Connelly and Mia Rioux scored two goals each for the Bulldogs in an Intermountain League win over the Lumberjacks at City Park.

St. Maries (1-3, 1-3 IML) faces Coeur d’Alene Charter at The Fields at Real Life Ministries in Post Falls on Tuesday.

First half — 1, Grange, Naomi Connelly (unassisted), 10:00. Second half — 2, Grange, Taylor Bransford (unassisted), 48:00. 3, Grange, Connelly (unassisted), 59:00. 4, Grange, Kylara Darwish (Elsa Israelsson), 60:00. 5, Grange, Mia Rioux (unassisted), 72:00. 6, Grange, Rioux (unassisted), 78:00.

Shots on goal — SM 5, Grange 18.

Saves — SM, Jenna Holder 12, Ally Dundas 1; Grange, Alleyna Edmondson 3.

• SWIMMING

Area schools open

with Icebreaker meet

MOSCOW — Lake City’s Logan Robillard won in the 200-yard individual medley as well as the 500 freestyle during the season-opening Icebreaker meet at the University of Idaho pool on Saturday.

Coeur d’Alene’s Abbey Whitling claimed wins in the 200 freestyle and 500 freestyle.

Micah Sharples won in the 100 butterfly for Post Falls.

“The meet went great,” Post Falls coach Jessica Watkins said. “We had a lot of swimmers show a lot of potential.”

BOYS

DUAL SCORES — Wallace 99, Bonners Ferry 0; Lake City 191, Lewiston 110; Lake City 197, Lakeland 79; Coeur d’Alene 174, Wallace 64; Sandpoint 159, Coeur d’Alene 144; Coeur d’Alene 164, Post Falls 152; Moscow 192, Coeur d’Alene 140; Moscow 189, Lake City 164; Coeur d’Alene 164, Lakeland 77; Coeur d’Alene 165, Lewiston 102; Sandoint 179, Bonners Ferry 0; Post Falls 207, Bonners Ferry 0; Moscow 228, Bonners Ferry 0; Lewiston 137, Bonners Ferry 0; Lakeland 105, Bonners Ferry 0; Lake City 219, Bonners Ferry 0; Sandpoint 175, Wallace 66; Coeur d’Alene 175, Bonners Ferry 0; Sandpoint 169, Post Falls 153; Lake City 178, Coeur d’Alene 144; Post Falls 203, Wallace 64; Lake City 189, Post Falls 150; Moscow 220, Wallace 65; Moscow 184, Sandpoint 155; Moscow 202, Post Falls 149; Lewiston 137, Wallace 61; Sandpoint 165, Lewiston 61; Sandoint 165, Lewiston 105; Post Falls 181, Lewiston 117; Lake City 207, Wallace 64; Sandpoint 165, Lake City 165; Lewiston 130, Lakeland 78; Moscow 212, Lakeland 77; Post Falls 191, Lakeland 79; Sandpoint 172, Lakeland 78; Lakeland 93, Wallace 79; Moscow 208, Lewiston 103.

200-yard medley relay — 1, Moscow (Ethan Baird, Isaac Pimentel, Simon Miura, Hayden Buehler), 1:47.09. 2, Sandpoint, 1:47.86. 3, Lake City, 1:53.07.

200 freestyle — 1, Hayden Buehler, Moscow, 1:58.81. 2, Hayden Leavitt, Sandpoint, 1:59.10. 3, Caleb Markowski, Coeur d’Alene, 2:00.44.

200 IM — 1, Logan Robillard, Lake City, 2:04.99. 2, Hayden Norling, Sandpoint, 2:12.88. 3, Isaac Pimentel, Moscow, 2:14.97.

50 freestyle — 1, Tristan Sunseri, Coeur d’Alene, 22.90. 2, Haden Keener, Lewiston, 23.52. 3, Aidan Nielsen, Sandpoint, 23.89.

100 butterfly — 1, Aidan Nielsen, Sandpoint, 57.72. 2, Mason Groth, 59.48. 3, Jack Grzinic, Sandpoint, 1:01.4.

100 freestyle — 1, Tristan Sunseri, Coeur d’Alene, 51.61. 2, Caleb Norling, Sandpoint, 54.21. 3, Haden Keener, Lewiston, 56.36.

500 freestyle — 1, Logan Robillard, Lake City, 4:59.11. 2, Isaac Pimentel, Moscow, 5:10.07. 3, Caleb Norling, Sandpoint, 5:22.30.

200 freestyle relay — 1, Sandpoint (Jake Aitken, Hayden Leavitt, Caleb Norling, Hayden Norling), 1:38.43. 2, Moscow, 1:40.85. 3, Lake City, 1;41.14.

100 backstroke — 1, Caleb Markowski, Coeur d’Alene, 57.33. 2, Ian Schlater, Moscow, 1:00.42. 3, Jack Grzinic, Sandpoint, 1:02.90.

100 breaststroke — 1, Simon Miura, Moscow, 1:04.62. 2, Quin McGovern, Lakeland, 1:06.22. 3, Lance Mielke, Lake City, 1:06.86.

400 freestyle relay — 1, Sandpoint (Caleb Norling, Jack Grzinic, Hayden Leavitt, Aidan Nielsen), 3:36.73. 2, Lake City, 3:40.68. 3, Moscow, 3:45.88.

GIRLS

DUAL SCORES — Moscow 163, Bonners Ferry 18; Coeur d’Alene 216, Lewiston 96; Lake City 244, Lakeland 93; Coeur d’Alene 222, Wallace 11; Coeur d’Alene 187, Sandpoint 169; Coeur d’Alene 212, Post Falls 120; Coeur d’Alene 208, Moscow 115; Lake City 244, Lewiston 89; Coeur d’Alene 213, Lakeland 98; Lake City 192, Coeur d’Alene 177; Wallace 22, Bonners Ferry 18; Lake City 248, Bonners Ferry 14; Post Falls 179, Bonners Ferry 18; Lake City 234, Moscow 112; Lewiston 146, Bonners Ferry 18; Lakeland 147, Bonners Ferry 18; Sandoint 222, Bonners Ferry 16; Moscow 150, Lewiston 123; Sandpoint 227, Wallace 15; Coeur d’Alene 212, Bonners Ferry 18; Sandpoint 205, Post Falls 135; Moscow 168, Wallace 16; Sandpoint 211, Moscow 121; Post Falls 150, Moscow 150; Lewiston 151, Wallace 12; Post Falls 185, Wallace 15; Post Falls 165, Lewiston 121; Lake City 236, Post Falls 120; Lakeland 157, Wallace 12; Sandpoint 220, Lakeland 105; Post Falls 155, Lakeland 135; Moscow 149, Lakeland 125; Lakeland 141, Lewiston 123; Lake City 254, Wallace 11; Lake City 210, Sandpoint 163; Sandpoint 219, Lewiston 100.

200-yard medley relay — 1, Lake City (Avery Gephart, Ryan Heick, Hailey Pierce, Nikki Cicero), 2:01.54. 2, Sandpoint, 2:01.90. 3, Coeur d’Alene, 2:01.97.

200 freestyle — 1, Abbey Whitling, Coeur d’Alene, 2:06.68. 2, Micah Sharples, Post Falls, 2:06.98. 3, Julia Pierce, Lake City, 2:08.74.

200 IM — 1, Kate Bokowy, Sandpoint, 2:23.56. 2, Ryan Heick, Lake City, 2:31.33. 3, Ally Crossland, Moscow, 2:31.97.

50 freestyle — 1, Hailey Pierce, Lake City, 25.54. 2, Mikayla Schoening, Sandpoint, 25.80. 3, Julia Cummings, Bonners Ferry, 26.38.

100 butterfly — 1, Micah Sharples, Post Falls, 1:02.96. 2, Autumn Morgan, Sandpoint, 1:06.03. 3, Grace Qualman, Lewiston, 1:07.18.

100 freestyle — 1, Mikayla Schoening, Sandpoint, 57.25. 2, Julia Pierce, Lake City, 57.28. 3, Emily Ballard, Sandpoint, 1:02.98.

500 freestyle — 1, Abbey Whitling, Coeur d’Alene, 5:39.56. 2, Natasha Astrauskas, Post Falls, 5:52.03. 3, Taylen Zahnow, Coeur d’Alene, 5:55.91.

200 freestyle relay — 1, Lake City (Zannah Castaneda, Julia Pierce, Nikki Cicero, Hailey Pierce), 1:48.10. 2, Coeur d’Alene, 1:51.69. 3, Sandpoint, 1:58.21.

100 backstroke — 1, Hailey Pierce, Lake City, 1:02.76. 2, Julia Cummings, Bonners Ferry, 1:03.40. 3, Kate Bokowy, Sandpoint, 1:05.79.

100 breaststroke — 1, Kendra Newman, Coeur d’Alene, 1:31.31. 2, Ally Crossland, Moscow, 1:16.24. 3, Kaycee Skelton, Coeur d’Alene, 1:17.59.

400 freestyle relay — 1, Coeur d’Alene (Taylen Zahnow, Hope McWilliams, Kendra Newman, Abbey Whitling), 4:01.99. 2, Sandpoint, 4:03.06. 3, Lake City, 4:07.58.

Print Article

Read More Sports

THROUGH THE LENS presented by KNUDTSEN CHEVROLET Sept. 16, 2019

September 16, 2019 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press ...

Comments

Read More

Dolphins' odds of winning Super Bowl now 20,000 to 1

AP

September 16, 2019 at 8:32 pm | MIAMI (AP) — The Miami Dolphins had forced a punt for once, and Jakeem Grant was about to field the kick when teammate Johnson Bademosi ran into him and sent him sprawling, so the ball was downed at ...

Comments

Read More

McVay criticizes McVay's play-calling after Rams win again

AP

September 16, 2019 at 6:33 pm | THOUSAND OAKS, Calif. (AP) — Sean McVay didn't hold back Monday, harshly criticizing the Rams' offensive play-caller for a series of bad selections in the red zone during Los Angeles' 27-9 win over N...

Comments

Read More

Chargers have no one to blame but themselves after loss

AP

September 16, 2019 at 5:35 pm | COSTA MESA, Calif. (AP) — Anthony Lynn is starting to pencil in at least one game a year where the Los Angeles Chargers fail to capitalize on opportunities and gift-wrap a victory to the opponent. ...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 664-8176
215 N. Second St
Coeur d'Alene, Idaho 83814

©2019 The Coeur d'Alene Press Terms of Use Privacy Policy
X
X