PREP TRACK AND FIELD: Burch repeats in 110 hurdles at Pasco

Print Article

PASCO, Wash. — Coeur d’Alene senior Nate Burch won the 110-meter hurdles at the Pasco Invitational on Saturday for the second straight year, finishing in 14.47 seconds.

Burch qualified for the finals with a time of 14.65 in the prelims.

Post Falls senior Tyler Trengove won the boys high jump at 6-4.

“When they were doing that (high jump), it was raining really hard,” Post Falls coach Wade Quesnell said. “But winning Pasco, that’s a big meet. I told Tyler you can’t PR every meet. The conditions were pretty bad at times, but the high jump was some of the worst for rain. He did a good job today.”

Lake City junior Jacob Schnatter was third in the 200 (22.79) and fourth in the long jump (21-6 3/4) — both personal bests.

“At Pasco, to place in one event is great,” Lake City coach Kelly Reed said. “To place in two, that’s fantastic. He was fantastic in both events. Given the weather and the competition, to place third and fourth respectively, it was awesome to see that.”

Coeur d’Alene junior Emily Bronson won the girls discus with a throw of 134-8. Lake City junior Lizzy Wensley was third (125-1), Coeur d’Alene junior Kaitlyn Ward (119-0) fifth.

“Lizzy is off to a great start this year,” Reed said. “She’s just been really steady all year. Nothing seems to bother her, and she just came out really business like. She puts a lot of time in, and it’s nice to see those kids that work hard suceed.”

Sandpoint junior Paige Davidson won the girls pole vault at 9-6.

Coeur d’Alene senior Travis Kerr was third in the shot put with a throw of 51-7 1/4.

Sandpoint’s distance medley relay team of Seth Graham, Jett Lucas, Kieran Wilder and Brady Nelsen was third in 11:17.83.

The Post Falls girls distance medley team of Sydney Shanahan, Bailey Shanahan, Anayah Brown and Samantha Wood finished third in 12:47.03, a school record.

Sydney Shanahan was fourth in the 3,200 in 11:20.05.

“She ran a good race today,” Quesnell said. “She was only a few seconds off a school record and did a great job.”

Timberlake’s Gardom wins twice

at Nike-VanKuren invite

SPOKANE — Chase Gardom of Timberlake won the triple jump (45-1 1/2) and long jump (20-10) and was second in the high jump at 6-2 at the Nike-VanKuren Invitational hosted by Cheney High at Spokane Falls Community College.

Lakeland’s Trey McArthur was third in the 400 in 52.91 seconds.

Logan Hunt of Timberlake was third in the 3,200 in 11:00.19.

Summer Kastning of Lakeland was fourth in the 300 hurdles in 51.16.

Victoria Rae of Bonners Ferry won the girls discus (117-11), followed by Blayre Jeffs of Timberlake (106-10) and Emily Grove of Lakeland (103-0). Rae also won the shot put (39-1), with Jeffs finishing third (35-3).

Shivers shines for Charter at Kellogg Booster invite

KELLOGG — Coeur d’Alene Charter’s Ava Shivers won in the long jump, and also ran legs on the winning 4x400 and sprint medley relays at the Kellogg Booster Invitational at Dale Hunt Track and Field.

Bonners Ferry claimed both boys and girls team titles.

Clark Fork’s Sara Hathaway won the 100 hurdles and high jump.

BOYS

TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 146.5. 2, Cd’A Charter 126. 3, Lake City 102. 4, Kellogg 93. 5, St. Maries 79.5. 6, Lakeside 26. 7, Kootenai 21. 8, Stillwater Christian 15. 9, Wallace 14. 10, Mullan 3.

100 — 1, Dakota Nielsen, Bonners Ferry, 12.30. 2, Daniel Walker, Bonners Ferry, 12.63. 3, Chase Richardson, Lake City, 12.82. 200 — 1, Alex Alverez, Bonners Ferry, 24.56. 2, Stephen Crupper, Cd’A Charter, 24.61. 3, Dakota Nielsen, Bonners Ferry, 25.48. 400 — 1, Wesley Rice, St. Maries, 55.88. 2, JJ Hall, Lakeside, 56.36. 3, Noah Lewis, Cd’A Charter, 57.45. 800 — 1, Jacob Baker, Lake City, 2:12.52. 2, Garrett Miller, Kellogg, 2:14.24. 3, Cameron Craigie, Cd’A Charter, 2:15.09. 1,600 — 1, Caleb Turner, Stillwater Christian, 5:12.06. 2, Connor Alexander, Bonners Ferry, 5:19.90. 3, Josiah Pinkerton, Cd’A Charter, 5:22.09. 3,200 — 1, Connor Alexander, Bonners Ferry, 11:04.12. 2, Kellen Souza, Cd’A Charter, 12:01.98. 3, Colton Wight, St. Maries, 12:09.97.

110 hurdles — 1, Matthew Womelduff, Cd’A Charter, 18.05. 2, Cody Gervais, Lake City, 18.07. 3, Colton Pentland, Wallace, 18.12. 300 hurdles — 1, Garrett Miller, Kellogg, 44.94. 2, Colton Pentland, Wallace, 45.30. 3, Cody Gervais, Lake City, 46.20. 4x100 relay — 1, Cd’A Charter (Jordan Gallegos, Stephen Crupper, Dennis Klein, Matt Streeter), 45.92. 2, Bonners Ferry, 46.84. 3, Lake City, 49.29. 4x200 relay — 1, Bonners Ferry (Dakota Nielsen, Aaron Scott, Alex Alverez, Daniel Walker), 1:37.85. 2, Cd’A Charter, 1:38.05. 3, Lake City, 1:47.44. 4x400 relay — 1, Bonners Ferry (Brady Hinthorn, Dylan Hines, Alex Alverez, Daniel Walker), 3:54.38. 2, Lake City, 4:00.42. 3, St. Maries, 4:01. Sprint medley — 1, Cd’A Charter (Jack Bird, Dennis Klein, Stephen Crupper, Daniel Osborn), 4:08.95. 2, Bonners Ferry, 4:14.16. 3, St. Maries, 4:17.69.

Shot put — 1, Kyle Sibert, St. Maries, 38-6. 2, Gavin Luna, Kellogg, 38-0. 3, Justin Lehto, Kellogg, 36-10 1/2. Discus — 1, Gavin Luna, Kellogg, 107-0. 2, Stephen Crupper, Cd’A Charter, 104-8. 3, Austin Marsan, Kellogg, 101-9. High jump — 1, Wesley Rice, St. Maries, 6-0. 2, Jake Jelinek, Bonners Ferry, 5-4. 3, Ridge Robinson, Cd’A Charter, 5-2. Pole vault — 1, Elan Rivadeneira, Kootenai, 10-0. 2, Nick Avidson, Kellogg, 10-0. 3, Garrett Miller, Kellogg, 9-0. Long jump — 1, Jordan Gallegos, Cd’A Charter, 18-6. 2, Wesley Rice, St. Maries, 18-4 1/4. 3, Garrett Miller, Kellogg, 18-1 1/4. Triple jump — 1, Garrett Renner, Kootenai, 37-3. 2, Jake Jelinek, Bonners Ferry, 35-8. 3, JJ Hall, Lakeside, 33-10.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 113.5. 2, Kellogg 109.5. 3, Lake City 97.5. 4, Cd’A Charter 89. 5, Stillwater Christian 69. 6, St. Maries 68.5. 7, Clark Fork 39.5. 8, Wallace 30. 9, Lakeside 15.5. 10, Kootenai 13. 11, Mullan 11.

100 — 1, Aleeya Derlatka, Stillwater Christian, 13.59. 2, Mabelle Hartman, Stillwater Christian, 13.66. 3, Ava Shivers, Cd’A Charter, 13.99. 200 — 1, Aleeya Derlatka, Stillwater Christian, 28.21. 2, Madison Quigley, Lake City, 28.98. 3, Lora Allred, Kellogg, 29.0. 400 — 1, Emmaline Pinkerton, Bonners Ferry, 1:04.73. 2, Elizabeth Buckner, Stillwater Christian, 1:08.15. 3, Hannah Garitone, Wallace, 1:08.51. 800 — 1, Josie Yovichin, Cd’A Charter, 2:30.93. 2, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 2:36.97. 3, Chloe Kupper, Bonners Ferry, 2:38.04. 1,600 — 1, Chloe Kupper, Bonners Ferry, 5:56.66. 2, Cali Shipman, Cd’A Charter, 6:15.99. 3, Cora Boil, Stillwater Christian, 6:18.80. 3,200 — 1, Cali Shipman, Cd’A Charter, 13:02.83. 2, Emily Gorino, Bonners Ferry, 15:45.89. 3, Gracie Tucker, Lake City, 16:32.89.

100 hurdles — 1, Sara Hathaway, Clark Fork, 17.66. 2, Taylor Martini, Lake City, 18.06. 3, Jaron Figueroa, Kellogg, 18.63. 300 hurdles — 1, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 52.21. 2, Taylor Martini, Lake City, 53.15. 3, Sara Hathaway, Clark Fork, 53.59. 4x100 relay — 1, Kellogg (Lora Allred, Karmyn DeHart, Jaron Figueroa, Caitlin Wendt), 55.48. 2, Lake City, 58.05. 3, Bonners Ferry, 58.82. 4x200 relay — 1, Lake City (Karina Gravely, Taylor Martini, Madison Quigley, Julia Pierce), 1:55.33. 2, Bonners Ferry, 1:55.48. 3, Kellogg, 1:57.11. 4x400 relay — 1, Cd’A Charter (Kiley Cutler, Ava Shivers, Sarah Hines, Josie Yovichin), 4:24.27. 2, Bonners Ferry, 4:29.34. 3, Stillwater Christian, 4:49.90. Sprint medley — 1, Cd’A Charter (Josie Yovichin, Sarah Hines, Ava Shivers, Sydney Garn), 1:58.87. 2, Kellogg, 2:08.85. 3, Lake City, 2:10.65. Shot put — 1, Maggie Howard, Wallace, 31-3 1/4. 2, Amanda Wine, Kootenai, 30-8 1/4. 3, Chelsea Reynolds, Lake City, 29-10 3/4. Discus — 1, Madison Sotin, St. Maries, 107-9. 2, Maggie Howard, Wallace, 101-7. 3, Olivia Hill, Lake City, 95-4. High jump — 1, Sara Hathaway, Clark Fork, 4-10. 2, Clare Keough, St. Maries, 4-8. 3, Jerzie Pluid, Bonners Ferry, 4-6. Pole vault — 1, Bethan Suchoski, St. Maries, 9-0. 2, Angel Beier, Kellogg, 7-6. 3, Rylie Milholland, Kellogg, 7-0. Long jump — 1, Ava Shivers, Cd’A Charter, 14-4. 2, Caitlin Wendt, Kellogg, 13-10 1/4. 3, Talowa Fallingwater, Mullan, 13-7 1/4. Triple jump — 1, Caitlin Wendt, Kellogg, 30-0. 2, Aubree Osier, St. Maries, 28-7. 3, Catie Sheppard, Wallace, 27-10 1/4.

Print Article

Read More Sports

The fire inside: Ashley Kaufman, a three-sport star at Lake City High, is headed to college to play volleyball — but she’s pretty good at softball and bowling, and in the classroom, too

April 25, 2019 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press Looking for someone to come up with the kill to wrap up your volleyball match? Set the ball outside to Ashley Kaufman. Need someone to step up in the circle and help you knock off your longtime sof...

Comments

Read More

PREP ROUNDUP: Moak, Gleaves key Trojan split

April 25, 2019 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press • SOFTBALL POST FALLS — McKenna Moak hit a bases-clearing double in the third inning for Post Falls in an 8-4 win over the Lewiston Bengals in the first game of a 5A Inland Empire League doub...

Comments

Read More

THE FRONT ROW with MARK NELKE: Still questions to answer for Vandals

April 25, 2019 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press Following a two-hour scrimmage disguised as a spring game, preceded by roughly a dozen practices, Idaho senior offensive lineman Noah Johnson looked like he wanted to go out and move some more defens...

Comments

Read More

Bowling scores: April 25, 2019

April 25, 2019 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press MEN HIGH GAMES — Mark Stolley 300, Nik Gosselin 268, Tony Szeluga 268, Terry Dolan 268. HIGH SERIES — Jeremy Johnson 770, Dave Barnes 751, Jon Gaddis 738. OTHER 240 GAMES — Gary Lanes 252, Jack Mi...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 664-8176
215 N. Second St
Coeur d'Alene, Idaho 83814

©2019 The Coeur d'Alene Press Terms of Use Privacy Policy
X
X