PREP ROUNDUP: Borah boys, Boise girls sweep at Farragut

Print Article

• CROSS COUNTRY

ATHOL — Christian Kuplack of Immaculate Conception Academy was the top local boys finisher at the Timberlake Invitational, finishing third in 17 minutes, 2.7 seconds on Saturday morning at Farragut State Park.

Coeur d’Alene’s Lauren Forster was the top local girls finisher, finishing fifth in 19:24.1 to lead the Viking girls to a runner-up finish.

Nathan Green of Borah High in Boise won the boys race in 16:30.7, leading the Lions to the team title.

Maggie Liebich of Boise won the girls race in 18:57.5, leading the Braves to the team title.

BOYS

TEAM SCORES — 1, Borah 37. 2, Sandpoint 85. 3, Boise 95. 4, Capital 141. 5, Mt. Spokane 151. 6, Meridian 172. 7, Lewiston 182. 8, McCall-Donnelly 253. 9, Timberlake 256. 10, Immaculate Conception 283. 11, Logos 289. 12, Coeur d’Alene 294. 13, Bonners Ferry 387. 14, Coeur d’Alene Charter 387. 15, Lakeland 418. 16, Troy 465. 17, Newport 488.

TOP 3, LOCALS — 1, Nathan Green, Borah, 16:30.7. 2, Caden Byrer, Lewiston, 17:02.1. 3, Christian Kuplack, Immaculate Conception, 17:02.7. 7, Ephraim Weisz, Sandpoint, 17:28.3. 9, Jett Lucas, Sandpoint, 17:34.6. 10, Logan Hunt, Timberlake, 17:35.7. 17, Braden Dance, Coeur d’Alene, 18:07.4. 18, Cameron Parkes, Priest River, 18:08.8. 21, Nikolai Braedt, Sandpoint, 18:14.3. 23, Daniel Pahl, Tibmerlake, 18:15.9. 24, Brady Nelsen, Sandpoint, 18:16.5. 30, Keegan Nelson, Sandpoint, 18:22.3. 43, Caleb Gleason, Priest River, 18:55. 46, Sam Gorton, Bonners Ferry, 19:07.6. 48, Hunter Smith, Bonners Ferry, 19:10.9. 49, Logan Davis, Cd’A Charter, 19:11.7. 52, Garrett Miller, Kellogg, 19:25.6. 55, Seth Graham, Sandpoint, 19:27.3. 57, Dirk Nelson, Timberlake, 19:30.1. 64, Jake Beyersdorf, Coeur d’Alene, 19:35.2. 66, Kellen Souza, Cd’A Charter, 19:35.9. 68, Connor Lowder, Coeur d’Alene, 19:38.4. 70, Jared White, Kellogg, 19:41.3. 71, Abe Munyer, Lakeland, 19:46.8. 73, Connor Alexander, Bonners Ferry, 19:53.3. 74, Andrew Johnson, Lakeland, 19:58.8. 76, Ty Grigg, Bonners Ferry, 19:59.5. 78, Dallin Dance, Coeur d’Alene, 20:05.7. 81, Tyler Lucas, Bonners Ferry, 20:10.7. 82, Dylan Bourgard, Coeur d’Alene, 20:11.2. 84, Austin Donn, Bonners Ferry, 20:17.3. 86, CJ Estrada, Immaculate Conception, 20:23.7. 87, Michael Barb, Immaculate Conception, 20:26.6. 88, Callin Zerfas, Timberlake, 20:29. 90, Esteban de Artola, Immaculate Conception, 20:31.4. 91, Sterling Crupper, Cd’A Charter, 20:34.3. 92, Chase Parker, Timberlake, 20:39.8. 95, Chris Hollis, Lakeland, 20:51.4. 98, Dylan Royce, Timberlake, 21:03.4. 100, Tayson White, Lakeland, 21:11.9. 101, Stephen Crupper, Cd’A Charter, 21:13.1. 102, Matthew Mahnke, Cd’A Charter, 21:20.8. 103, Chandler Axtell, Lakeland, 21:22.1. 104, Bailey Brodwater, Lakeland, 21:24.2. 108, Sam Edelblute, Lakeland, 21:42. 110, Levi Bonnell, Bonners Ferry, 21:42.8. 112, Jacob Brewster, Kootenai, 21:57.5. 114, Caleb Cole, Timberlake, 22:28. 117, Logan Koenig, Cd’A Charter, 22:44. 118, Cameron Craigie, Cd’A Charter, 23:05.5.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, Boise 17. 2, Coeur d’Alene 95. 3, Capital 104. 4, Meridian 118. 5, Sandpoint 134. 6, Timberlake 137. 7, Troy 216. 8, Borah 237. 9 (tie), Lakeland, Bonners Ferry 248. 11, Logos 282. 12, Lewiston 287. 13, Potlatch 373.

TOP 3, LOCALS — 1, Maggie Liebich, Boise, 18:57.5. 2, Rosina Machu, Boise, 19:06.5. 3, Eve Jensen, Boise, 19:09.1. 5, Lauren Forster, Coeur d’Alene, 19:24.1. 10, Brooklyn Shell, Coeur d’Alene, 20:44.3. 12, Abigail Gorton, Bonners Ferry, 20:58.7. 14, Abigail Peightal, Timberlake, 21:18. 16, Kara Troyer, Coeur d’Alene, 21:26.9. 17, Megan Hatrock, Timberlake, 21:27.3. 18, Niah Brass, Sandpoint, 21:44.5. 22, Paige Davidson, Sandpoint, 22:08.5. 24, Chloe Braedt, Sandpoint, 22:13.2. 30, Gracie Averill, Coeur d’Alene, 22:35.8. 31, Bionce Vincent, Sandpoint, 22:38.1. 34, Sage Gervais, Timberlake, 22:55. 35, Autumn Hanson, Coeur d’Alene, 23:06.1. 36, Sydnee Hotmer, Timberlake, 23:06.6. 39, Markena Gorton, Lakeland, 23:16.7. 40, Emma Howard, Timberlake, 23:28.9. 41, Megan Oulman, Sandpoint, 23:30.6. 43, Sydnee Hostetler, Lakeland, 23:33.5. 44, Camille Ussher, Bonners Ferry, 23:40. 46, Lilian Smith, Coeur d’Alene, 23:48.5. 48, Josie Yovichin, Cd’A Charter, 23:54.4. 51, Georgia May, Coeur d’Alene, 23:54.4. 52, Isabelle Kirk, Lakeland, 24:02.7. 53, Haileyann Johnson, Timberlake, 24:11.9. 54, Isis Rodriguez, Timberlake, 24:12.6. 61, Madi McIntyre, Bonners Ferry, 25:22.7. 62, Emily Gorino, Bonners Ferry, 25:23.5. 63, Devon Toussaint, Lakeland, 25:52.6. 64, Augustina Bowlsby, Lakeland, 26:03.8. 65, Taylor Elpers, Lakeland, 26:10.2. 70, Madelyn Kime, Lakeland, 26:43.6. 80, Lauren Onstott, Bonners Ferry, 29:45.1. 82, Aidan Grossman, Cd’A Charter, 31:26.1. 87, Mary Liew-Nguyen, Cd’A Charter, 33:20.

• BOYS SOCCER

St. Maries 5

Orofino 2

ST. MARIES — Matt Masterson recorded a hat trick in the first nine minutes, leading the Lumberjacks past the Maniacs in an Intermountain League match at City Park.

“We got out to a really good start,” St. Maries coach Chris Renaldo said. “We were able to play a lot of kids.”

Trysten Lockridge scored two goals for St. Maries (4-3, 4-2 IML), which travels to the Coeur d’Alene junior varsity on Wednesday.

First half — 1, SM, Matt Masterson (unassisted), 3:00. 2, SM, Masterson (Jacob Hills), 5:00. 3, SM, Masterson (Tristen Lockridge), 9:00. 4, SM, Lockridge (unassisted), 26:00. 5, SM, Dylan Ledbetter (unassisted), 37:00. Second half — 6, Oro, Nate Drovish (unassisted), 51:00. 7, Oro, Elijah Gugger (unassisted) 62:00.

Shots on goal — Oro 4, SM 13.

Saves — Oro, Kazjia Kitchen 1, Randy McClire 2; SM, Ben Bailey 2.

Sandpoint at

Lewiston

LEWISTON — No report was recevied.

Lakeland at

Stillwater Christian

KALISPELL, Mont. — No report was received.

Grangeville at

Timberlake

SPIRIT LAKE — No report was received.

• GIRLS SOCCER

Sandpoint 5

Lewiston 1

LEWISTON — Jezza Hutto notched a hat trick and also had an assist, leading the Bulldogs past the Bengals in nonleague play at Walker Field.

“We definitely had to battle through some adversity,” said Sandpoint assistant coach Tanner French, whose team outshot the Bengals 27-1. “It’s at a point where players are starting to combine with one another as far as relationships. Everything is positive, keep on moving forward and don’t pick up any more injuries.”

Riley Walkington had a goal and assist, Jordie Breeden a goal for Sandpoint (5-1), which hosts Moscow on Tuesday.

Moses Lake 7

Post Falls 0

POST FALLS — The injury-plagued Trojans yielded five second-half goals in the nonleague loss to the Chiefs at Post Falls High.

According to coach Steve Mills, Post Falls (2-4) has five players out with concussions, two with knee injuries and one with a rib injury.

“We are so thin right now we have to cancel JV matches because we don’t have enough healthy girls to field two teams,” Mills said.

He praised the play of a pair of JV players who started — Kennedy LaFountaine in the midfield, and Ashley Grant on defense.

“Both girls did a great job,” Mills said. “I can’t say enough about how hard those JV girls worked. Not only the two that started, but all of our subs were from the JV squad as well.

“Carly Schacher had to fill in for us in the goal. It has been a long time since her last action as a keeper; she usually plays as a field player but she stepped up for us taking the place of our injured starter. The score just really doesn’t show how well these girls played.”

Post Falls opens 5A Inland Empire League play Tuesday at home vs. Coeur d’Alene.

First half — 1, ML, Natalie Bunch (Claire Hopkins), 1:00. 2, ML, Morgan Skone (unassisted), 33:00. Second half — 3, ML, Denali Knowles (Madison Krogh), 53:00. 4, ML, Krogh (unassisted), 57:00. 5, ML, Kaydence Martinez (unassisted), 60:00. 6, ML, Bunch (unassisted), 75:00. 7, ML, Taya Rogers (unassisted), 79:00.

Shots on goal — ML 18, PF 1.

Saves — ML, 1; PF, Schacher 11.

Cd’A Charter 13

Moses Lake JV 1

POST FALLS — Sarah Hines scored four goals and Eliason Cherrstrom added a hat trick for the Panthers, who stepped in when the Post Falls junior varsity was unable to field a team against the visiting Chiefs.

“Moses Lake came out strong and knocked us off our passing game a little,” Charter coach Stacy Smith said. “After the first 10 minutes we were able to settle into a groove.”

Coeur d’Alene Charter (6-0) travels to St. Maries on Tuesday.

First half — 1, Charter, Sarah Hines (Sandy Faulkner), 12:00. 2, Charter, Hines (Emma Bartlett), 13:00. 3, Charter, Elizabeth Lehosit (Eliason Cherrstrom), 16:00. 4, Charter, Cherrstrom (penalty kick), 19:00. 5, Charter, Hines (Lehosit), 22. 6, Charter, Megan Moore (Allie Klein), 27:00. 7, Charter, Isabella Lucky (Ava Shivers). 31:00. 8, ML, unknown, 36:00. Second half — 9, Charter, Hines (Mercedes Zepeda), 49:00. 10, Charter, Cherrstrom (unassisted), 53:00. 11, Charter, Cherrstrom (Cali Shipman), 54:00. 12, Charter, Hines (Shipman), 57:00. 13, Charter, Lauryn Keith (Lucky), 59:00. 14, Charter, Luckey (Hines), 63:00.

Shots on goal — ML 1, Charter 21.

Saves — ML, Madison Blackman, Megan Johnson 6; Charter, Mercedes Zepeda 0.

Grangeville at

Timberlake

SPIRIT LAKE — No report was received.

• SWIMMING

Area schools compete

in annual Icebreaker meet

COEUR d’ALENE — District 1 schools Coeur d’Alene, Lake City, Post Falls, Lakeland and Sandpoint played host to District 2 schools Moscow and Lewiston in the annual Icebreaker meet at the Kroc Center.

BOYS

TEAM SCORES — 1, Lake City 379. 2, Coeur d’Alene 300. 3, Moscow 297. 4, Sandpoint 260. 5, Lewiston 202. 6, Post Falls 189. 7, Lakeland 172. 8, Bonners Ferry 5.

200-yard medley relay — 1, Lake City (Logan Robillard, Jack Lyon, Aren Kariotis, Lance Mielke), 1:47.93. 2, Sandpoint, 1:51.49. 3, Moscow, 1:55.05.

200 freestyle — 1, Logan Rolliard, LC, 1:54.64. 2, Charlie Jehnichen, LC, 2:01.51. 3, Hayden Norling, Spt, 2:01.62.

200 IM — 1, Jacob Ballard, Spt, 2:04.46. 2, Karter Rasmussen, Cd’A, 2:09.46. 3, Simon Miura, Mos, 2:14.40.

50 freestyle — 1, Aren Kariotis, LC, 22.58. 2, Caiden Hartfield, LC, 24.56. 3, Haden Keener, Lew, 24.95.

100 butterfly — 1, Caleb Markowski, Cd’A, 57.92. 2, Charlie Jehnichen, LC, 1:03.05. 3, Simon Miura, Mos, 1:04.05.

100 freestyle — 1, Aren Kariotis, LC, 48.82. 2, Garrett Barner, Spt, 55.20. 3, Christopher Hartman, LL, 56.25.

500 freestyle — 1, Logan Robillard, LC, 5:14.51. 2, Karter Rasmussen, Cd’A, 5:21.86. 3, Hayden Norling, Spt, 5:25.83.

200 freestyle relay — 1, Lake City (Charlie Jehnichen, Jack Lyon, Caiden Hartfield, Zachary Castaneda), 1:42.70. 2, Moscow, 1:48.91. 3, Coeur d’Alene, 1:49.58.

100 backstroke — 1, Garrett Barner, Spt, 1:03.21. 2, Christopher Hartman, LL, 1:05.42. 3, Tanner Bogar, LC, 1:14.56.

100 breaststroke — 1, Jacob Ballard, Spt, 1:04.35. 2, Jack Lyon, LC, 1:09.42. 3, Caleb Markowski, Cd’A, 1:09.99.

400 freestyle relay — 1, Lake City (Charlie Jehnichen, Lance Mielke, Logan Robillard, Aren Kariotis), 3:35.39. 2, Sandpoint, 3:39.41. 3, Coeur d’Alene, 3:51.28.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, Lake City 428. 2, Coeur d’Alene 341. 3, Sandpoint 329.5. 4, Moscow 219.5. 5, Post Falls 207. 6, Lakeland 145. 7, Lewiston 112. 8, Bonners Ferry 14.

200-yard medley relay — 1, Lake City (Toriana Wilson, Sara Kaitz, Hailey Pierce, Julia Pierce), 1:56.48. 2, Sandpoint, 2:01.33. 3, Lake City, 2:06.01.

200 freestyle — 1, Toriana Wilson, LC, 2:06.65. 2, Micah Sharples, PF, 2:07.26. 3, Julia Pierce, LC, 2:08.72.

200 IM — 1, Natasha Astraukas, PF, 2:22.94. 2, Abbey Whitling, Cd’A, 2:24.53. 3, Kate Bokowy, Spt, 2:28.91.

50 freestyle — 1, Mikayla Schoening, Spt, 26.52. 2, Sara Kaitz, LC, 26.72. 3, Camryn Carr, LC, 29.06.

100 butterfly — 1, Natasha Astraukas, PF, 1:05.62. 2, Julia Pierce, LC, 1:08.66. 3, Sierra Speakman, Spt, 1:11.47.

100 freestyle — 1, Kate Bokowy, Spt, 59.63. 2, Zannah Castenada, LC, 1:03.39. 3, Sam Schwager, Mos, 1:04.07.

500 freestyle — 1, Abbey Whitling, Cd’A, 5:41.36. 2, Micah Sharples, PF, 5:50.3. 3, Ryan Heick, LC, 5:59.23.

200 freestyle relay — 1, Sandpoint (Mikayla Schoening, Kaya Wright, Autumn Morgan, Kate Bokowy), 1:49.97. 2, Coeur d’Alene, 1:57.31. 3, Lake City, 2:03.22.

100 backstroke — 1, Hailey Pierce, LC, 1:02.06. 2, Toriana Wilson, LC, 1:04.65. 3, Ashley Painter, Mos, 1:09.73.

100 breaststroke — 1, Kendra Newman, Cd’A, 1:16.19. 2, Sara Kaitz, LC, 1:16.31. 3, Autumn Morgan, Spt, 1:18.67.

400 freestyle relay — 1, Lake City (Hailey Pierce, Julia Pierce, Toriana Wilson, Sara Kaitz), 3:56.66. 2, Coeur d’Alene, 4:12.58. 3, Lake City, 4:19.49.

Print Article

Read More Sports

EARLY SIGNING DAY: A good day to be a Cougar

November 15, 2018 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press For someone that stands 6-foot-5, Genesis Prep senior Bella Murekatete was pretty unknown in her early days on the basketball court. That all changed after her sophomore season of high school basket...

Comments

Read More

NELKE: Closing the book on the fall sports season

November 15, 2018 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press And with that gutsy fourth-down pass completion by Homedale on Saturday afternoon, on a snow-speckled field in Spirit Lake, the fall sports season for area high school teams was over. Who’da thunk T...

Comments

Read More

Vandals recall abbreviated trip to Florida in 2014

November 15, 2018 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press Dorian Clark didn’t figure he was going to play in 2014, the last time Idaho visited Florida, when Clark was a true freshman. But the cornerback from nearby Bradenton, Fla., wasn’t about to let his ...

Comments

Read More

GRIDIRON GUESSES: Prep work done, now onto college

November 15, 2018 at 5:00 am | Coeur d'Alene Press With Coeur d’Alene and Timberlake bowing out of the state football playoffs last weekend, the high school portion of Year 2 of Gridiron Guesses is complete. I went 1-1 on the high school picks. We b...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 664-8176
215 N. Second St
Coeur d'Alene, Idaho 83814

©2018 The Coeur d'Alene Press Terms of Use Privacy Policy
X
X